V Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (14 февраля 2014 года)

Пархоменко Ю. Ю.

Дніпропетровський національний університет залізничного транспорту імені академіка В. Лазаряна

ПОСИЛЕННЯ ІНТЕГРАЦІЙНИХ ПРОЦЕСІВ УКРАЇНИ З МІЖНАРОДНИМИ ФІНАНСОВИМИ ОРГАНІЗАЦІЯМ

Сучасний стан української економіки характеризується не стабільністю, наявністю значних фінансових дисбалансів та неефективних державних послуг тощо. За наявності цих негативних факторів важливим джерелом для реформування національної економіки, реалізації пріоритетних та інвестиційних проектів є залучені фінансові ресурси від міжнародних фінансових організацій (МФО).

Україна отримує фінансування від МФО у формі кредитів або позик, грантів. За цих умов кожна міжнародна фінансова організація може застосовувати в Україні свої механізми щодо фінансування та різні умови коштів залежно від цілей проектів, статусу країни, ступеня ризику тощо.

На даний період перспективними фінансовими установами щодо залучення фінансових ресурсів є такі структури Світового банку, як Міжнародний банк реконструкції та розвитку (МБРР), Європейський банк реконструкції та розвитку (EBRD) і Міжнародна фінансова корпорація (IFC), Міжнародна асоціація розвитку (МАР) та Багатостороннє агентство по гарантіях інвестицій (БАГІ), Чорноморським банком торгівлі та розвитку (ЧБТР). Окрім цього, наданням допомоги займається Північна екологічна фінансова корпорація (NEFCO), яка виділяє кошти у вигляді кредитів діючим підприємствам України та є одним з чинників реалізації проектів. NEFCO як міжнародна фінансова організація залучає кошти у сферу енергозбереження та охорони навколишнього середовища. Прикладом МФО є також Німецька кредитна установа по відновленню (німецький державний банк – KfW), яка здійснює програму щодо сприяння фінансування малого та середнього підприємництва, це дає змогу для зростання обсягів виробництва, створення нових робочих місць, покращення якості продукції та розширення її асортименту, підвищення продуктивності праці. Згідно з цією фінансовою установою фінансуються суб’єкти господарювання, юридичні та фізичні особи – підприємці у вигляді позик або грантів за для розвитку малого та середнього бізнесу. Так, Німецько-український фонд та деякі українські банки на протязі 2013 року уклали договори, про партнерство та кредитування. Також, у 2014 році фонд уклав з ПАТ «Банк Київська Русь» договір про надання кредиту в рамках Програми мікрокредитування НУФ.

Україна приєдналась до Чорноморського банку торгівлі та розвитку (ЧБТР) та у квітні 2006 року набула чинності Рамкова Угода між Україною та Європейським інвестиційним банком (ЄІБ). Розпочалося співробітництво з Північним інвестиційним банком (ПІБ), після підписання угоди у грудні 2006 року. Важливим є те, що Європейський банк реконструкції та розвитку в Україні здійснює кредитні послуги за різноманітними напрямками. Найбільш активні та преспективні напрямки – транспорт і зв’язок, енергетика та енергозбереження, а також муніципальна інфраструктура. Проект компанії «Кроношпан» є прикладом діяльності ЄБРР та України, який вклав кошти у розвиток лісової промисловості. Допомога була надана у вигляді синдикованого кредиту в розмірі 89 млн євро. Також були виділені кошти у вигляді кредиту компанії «Церсаніт», яка разом з польськими партнерами співпрацює у сфері будівельних матеріалів. Сума позики складала 20 млн євро.

Необхідно відзначити кредитування з боку ЄБРР підприємств, які здійснюють свою діяльність в аграрній сфері України. Так, протягом останніх трьох років, частка сектора аграрного бізнесу в загальному обсязі нових інвестицій ЄБРР в Україну знаходиться на рівні 14–19 . Всього в рамках програми кредитування для аграрного бізнесу України кредитний портфель ЄБРР становить 11,8 чи 520 млн євро.

IFC або Міжнародна фінансова корпорація як структура Світового банку теж може надавати позики українським підприємствам. Особливістю такого кредитування є те, що підприємство-експортер отримує позику через Глобальну програму торгового фінансування. Як гарантії торгового фінансування IFC надала українським фінансовим установам-банкам в загальному розмірі по здійсненню програм близько 160 млн дол. США.

Щодо Північної екологічної фінансової корпорації (NEFCO) – це корпорація, яка є неприбутковою фінансовою установою, що утворена Північними країнами з метою покращення екологічної ситуації у Східній Європі. Північна екологічна фінансова корпорація здійснює фінансування через свої проекти як «Чисте виробництво» і «Еко-ефективність». Програма «Чисте виробництво» зосереджена на приватний сектор підприємств, при цьому максимальну суму позички, яку можна залучити коливається від 50 тис. євро до 350 тис. євро. Як муніципальний сектор, так і проекти, які пов’язані з центральним опаленням або очищенням стічних вод розрахована програма «Еко-ефективність». Сума фінансування становить від 100 тис. до 400 тис. євро, а максимальний термін покриття кредиту не більше 8 років.

Таким чином, залучені Україною кошти від міжнародних фінансових організацій, фондів і банків вже сьогодні дозволяють розв’язувати певні існуючи проблеми у різних галузях та сфери економіки, підтримувати підприємства малого та середнього бізнесу. Проте, щоб дійсно забезпечити всі потреби в іноземних фінансових ресурсах необхідно постійно працювати над вдосконаленням взаємовідносин України з міжнародними фінансовими інститутами. Останнє, на наш погляд, можливе лише за умов, забезпечення політичної стабільності в Україні та створення сприятливого інвестиційного клімату на тлі ефективного функціонування Української економіки.