V Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (14 февраля 2014 года)

Присвітла О. В.

Дніпродзержинський державний технічний університет, Україна

СУЧАСНИЙ СТАН ЕКОНОМІЧНИХ ВІДНОСИН УКРАЇНИ З КРАЇНАМИ АТР ЗА КРИТЕРІЯМИ ТРАНСНАЦІОНАЛІЗАЦІЇ

У сучасних умовах приймаючі країни, як розвинуті, так і ті, що розвиваються, як правило, сприяють діяльності ТНК на своїй території. Транснаціональні корпорації виступають основним суб’єктом іноземного інвестування у світовій економіці. Здійснюючи інвестиції, ТНК приносять нові технології виробництва й управління, збільшують ВВП, позитивно впливають на платіжний баланс, збільшуючи експортну виручку або знижуючи імпорт – ці зміни укріплюють економіку країни, підвищують рівень життя її громадян.

Найбільш яскравим прикладом значимості відносин за участю транснаціональних корпорацій є економіка країн, що розвиваються. Звісно, що деякі з них, як країни Південно-Східної Азії, домоглися значного економічного зростання, інші ж повністю втратили важелі керування своєю економікою.

З огляду на це, актуальним є питання дослідження сучасних тенденцій впливу транснаціоналізації на розвиток економіки України.

Збільшення частки у міжнародній торгівлі та питомої ваги у світовій промисловій кооперації спричинило переоцінку значення Азіатсько-Тихоокеанського регіону в глобальній системі міжнародних відносин. Наразі, в цьому величезному та динамічному просторі взаємодіють понад 50 країн із різними економічними, політичними та соціокультурними параметрами. В АТР стикаються інтереси США, Китайської Народної Республіки, Росії, Японії та ЄС. В АТР знаходяться такі велетні – держави, як Китай, Індія, Японія, Республіка Корея, а також інші країни, що демонструють стрімку динаміку економічного зростання.

Тому співробітництво України з цим регіоном є актуальним не лише для академічного середовища, але і для політичної та бізнесової еліти.

За словами Віце-президента Регіонального управління Всесвітнього банку по країнам Східної Азії і Тихоокеанського регіону Аксель Ван Тротценбергфа: «Східна Азія і Тихоокеанський басейн залишаються двигуном глобальної економіки, забезпечуючи 40 зростання світового ВВП – більше, ніж який – не будь інший регіон [1]».

За даними Міністерства Закордонних справ України, пріоритетні країни у зовнішньоторговельних відносинах є Російська Федерація, Туреччина, Казахстан, Індія. А саме, станом на 2012 рік, експортні поставки здійснювались до Російської Федерації у розмірі 26,1 , Туреччини – 5,6 , Казахстану – 3,9 , Індії – 3,5 від загального обсягу експорту.

Стосовно імпорту найбільші надходження здійснювались з Російської Федерації – 33,3 , Китаю – 8,2 , США – 4 . За цей період поставки збільшились з США – на 30,2 , Китаю – на 22,9 , а Російська Федерація зменшила свої поставки на 9,7 від загального обсягу імпорту [3]. З огляду на це, можна стверджувати, що ці країни лідирують не тільки, як країни Азіатсько-Тихоокеанського регіону, а і є домінуючими в торгівельно-економічних відносинах України.

Російська Федерація, залишається стратегічним партнером України. Рівень зростання торгівельно-економічних відносин засвідчують показники експорту, так за 2008 рік – 15735572 тис. дол. США, а вже у 2012 році – 17631749,5 тис. дол. США. Таж сама тенденція спостерігається з надходженням інвестицій з Російської Федерації до України, станом на 2008 рік – 1462,4 млн дол. США, а у 2012 році – 3785,8 млн дол. США.

За словами першого віце-прем’єр-міністра С. Арбузова: «Україна надає великого значення розвитку відносин з Китайською Народною Республікою. Ми розглядаємо Китай як стратегічного зовнішньоекономічного партнера України і як ключового партнера в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні. У нас є всі передумови для подальшої активізації двостороннього співробітництва [4]».

За даними Держкомстату, станом на 01.01.2013 Китай займає 5 місце серед країн-експортерів української продукції. Він, однозначно, найбільш потужний партнер, потенціал якого станом на 2011 рік наочно підтверджують 10 млрд доларів США товарообігу між нашими країнами [2]. Рівень зростання торгівельно-економічних відносин засвідчують показники експорту, так за 2008 рік – 5 млрд 475 млн 248 тис. дол. США, а вже у 2012 році – 17 млрд 771 млн 776 тис. дол. США.

Протягом останніх років спостерігається інтенсифікація та поглиблення торгівельно-економічного співробітництва України з США, Японією, Казахстаном, Індією, Південною Кореєю, Туреччиною.

Країни АТР, фактично виконують роль «локомотиву» світової економіки, однієї з рушійних сил глобального розвитку, тому подальша економічна співпраця з ними є пріоритетним напрямком зовнішньоекономічної стратегії нашої держави.

Список використаних джерел:

1. THE WORLD FAKTBOOK [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.cia.gov/ library/publications/the-world-factbook/geos/ja.html

2. Современный мир & глобальные трансформации [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.i-g-t.org/2013/10/08/kitajskij-vektor/

3. Міністерство закордонних справ [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.mfa.gov.ua/ ua/about-ukraine/economic-cooperation/foreign-trade

4. Урядовий портал [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.kmu.gov.ua/ control/uk/publish/article?art_id=246703828