«Экономика и менеджмент – 2013: перспективы интеграции и инновационного развития». >> Том 4

Вяльцева Ірина Петрівна, Домалюк Майя Юріївна

Інститут бізнесу, економіки та інформаційних технологій Одеського національного політехнічного університету, Україна

КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНІСТЬ ЗБУТОВОЇ МЕРЕЖІ ЛЕГКОВИХ АВТОМОБІЛІВ

Проблема конкурентоспроможності продукції підприємства на ринку не є новою, а її рішення в значній мірі визначає можливості підприємств формувати необхідні кількісно – якісні характеристики продукції з врахуванням перспектив розвитку. Ця проблема не втрачає своєї актуальності й за умови високого рівня кризисної ситуації. Стрімкий прогрес товарного насичення торкнувся і автомобільного ринку. Його вивчення не просто цікаво, але і украй важливо для крупних міст, транспортні можливості яких істотно ускладнюються з його розвитком [1].

Слід зазначити, що автомобільний ринок в Україні до недавнього часу досить інтенсивно розвивався як за рахунок пожвавлення вітчизняного виробництва, так і за рахунок імпорту. У нинішній період економічної кризи темпи випуску і реалізації нових автомобілів значно скоротилися. Наприклад, продажі автомобілів в 2013 році в порівнянні з 2012 роком в Україні знизилися на 21,3% [4]. До кризи автопродажі в Україні щорік збільшувалися на 30-40% і досягли максимального показника в 623 тис. в 2008 році. Проте в 2009 році під час кризи ринок впав більш ніж на 70% і з тих пір так і не відновився.

За підсумками 2013 року в десятку автомобілів України, що найбільш активно продаються, попали: Hyundai; друге місце дісталося українським автомобілям ЗАЗ з результатом 17 709 шт., що на 2,3% менше аналогічного показника 2012 року; на третє місце вирвалися китайські Geely. Бренд продемонстрував рекордне зростання – 35,8%, дилерам удалося реалізувати 16 436 автомобілів. Наступні місця займають марки автомобілів Toyota, Kia, Volkswagen, Skoda, Nissan, Renault, Ford. Всі бренди показали негативну динаміку, і лише Ford підріс на 4,7%. Найбільш популярними марками серед нових комерційних автомобілів були Fiat (3128 шт.), Volkswagen (2394 шт.), ГАЗ (1904 шт.), Renault (1603 шт.), Ford (1106 шт.).

Всього торік на території України було реалізовано 201,57 тис. нових легкових автомобілів, що на 7,45 % менше показника 2012 роки. Так, в грудні 2013 року операторам ринку удалося продати 16,2 тис. нових автомобілів. Не дивлячись на зростання продажів в порівнянні з листопадом 2013 року, в грудні вони звалилися на 16% по відношенню до аналогічного періоду 2012 роки і показали гірший результат за останні чотири роки [4].

В даний час на споживчому ринку спостерігається перенасичення дилерських мереж, що створюються на базі крупних підприємств автомобільної промисловості. Дилерські мережі стали конкурувати з крупними автомобільними центрами.

З метою підвищення конкурентоспроможності багато західних компаній – виробників автомобілів мінімізують прибуток від реалізації продукції й роблять упор на розвиток об'єму і якості сервісних послуг, тобто на конкурентоспроможність сервісу [3]. Тому і в Україні фірми, що реалізують автомобілі, дедалі більше переходять від цінової конкуренції до нецінової, намагаючись залучити покупців такими методами, як реклама, стимулювання збуту за допомогою збільшення набору додаткового надання послуг (страхування, установка сигналізації, постановка на облік в ДАІ, допомога у розмитненні й інше). Популярні та прийняті раніше новорічні розпродажі практично зійшли у небуття. Основний інструмент розпродажів – бонуси і знижки – були задіяні дилерами практично з початку минулого року. У січні-лютому 2013 року знижки допомогли розпродати великі складські залишки автомобілів минулого року випуску, потім підтримували продажі. Сучасний авторинок вже перетворився на грандіозний розпродаж. Тому саме масового дисконту з більш кращими, ніж тепер умовами, в першому кварталі 2014 р. не передбачається.

 Знизити ціни на автомобілі можна за рахунок дилерської або дистриб'юторської маржі. Останнім часом маржа дилера дуже скоротилася, тому знижки, дистриб'ютори надають в основному за свій рахунок. Конкуренція між дилерськими структурами усередині збутової мережі при тотожності просувної продукції й ціни на неї (ціни автомобілів регулюються автовиробником і націнка дилерів складає в середньому 7-10%) переміщається в сферу такого виду підприємницької діяльності автодилерів як сервісні послуги. Забезпечення рівня обслуговування і якості дилерського сервісу, що задовольняють цільових споживачів, не лише підвищує індивідуальну конкурентоспроможність підприємницької структури міжнародної збутової мережі автовиробника, але і сприяє зростанню об'ємів продажів автомобілів, зміцненню іміджу автовиробника і підвищенню колективної конкурентоспроможності міжфірмової підприємницької мережі на ринку легкових автомобілів [2].

Не дивлячись на розвиток дилерських мереж, вторинний ринок автомобілів ще існує в основному на газетних та інтернет-оголошеннях. Здійснювати операцію без посередників вигідніше, але мати справу з крупною компанією безпечніше. Конкуренція в даній сфері існує і далі лише збільшуватиметься, причому у всіх сегментах – як між автовиробниками, так і між дилерами.

Список використаних джерел:

1. Величко И. Конкурентоспособность автомобилей на региональном рынке [Электронный ресурс] / И. Величко, А. Бобровская. – Режим доступа: http://transportinform.com/ avtomobili/ 335-konkurencia-avto.html

2. Мищенко А. П. Особенности практического применения дилерских сетей на автомобильном рынке / А. П. Мищенко, А. Н. Колесов // Теория и практика инновационного менеджмента: отечественный и зарубежный опыт. – 2013

3. Бычков В. П. Экономика автотранспортного предприятия : учеб. пособ. / В. П. Бычков. – М.: Инфра-М, 2006. – 381 с.

4. Названы самые популярные автомобили в Украине, 2014 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://auto.mail.ru/article.html?id=44992