«Экономика и менеджмент – 2013: перспективы интеграции и инновационного развития». >> Том 5

Натрус Кристина Сергіївна, Сокол Поліна Миколаївна

Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара, Україна

ПРОСУВАННЯ ГОРІЛЧАНИХ ВИРОБІВ НА УКРАЇНСЬКОМУ РИНКУ ТОВАРІВ В УМОВАХ ЖОРСТКОЇ КОНКУРЕНЦІЇ

В умовах жорсткої конкуренції на сучасному ринку все більше уваги приділяється формуванню бренду та торгівельної марки, що надає переваги в просуванні товарів. У наш час споживач рідко обирає в магазині якусь конкретну горілку, частіше він купує бренд, який запам’ятався йому завдяки рекламі. Сьогодні питання, як створити бренд, здатний принести максимальну вигоду виробнику, враховуючі законодавчі обмеження в просуванні, особливо гостро стоїть перед фахівцями рекламного бізнесу. Тому слід виділити найбільш дієві способи просування горілчаних виробів не переходячи меж закону. Автори відокремлюють їх за наступними напрямами:

Врахування гендерної відмінності у сприйнятті. Серед алкогольних виробників сьогодні можна виділити тих, хто в комунікаціях з споживачем робить акцент на мужність або жіночність свого напою. Так на чоловіків вагомий вплив робить підкреслення сили та мужності власника товару. За спостереженнями психологів, для упаковки горілчаних виробів для чоловіків слід обирати синій, червоний, сірий, чорний і зелений колір.

При просуванні алкогольного бренду для жінок, виробник повинен враховувати, що жінки більшою мірою схильні до спонтанних покупок, тобто слід враховувати фактор дизайну. Пастельні, спокійні, ніжні тони в оформленні упаковки, прикрашеної квітами, бантиками найбільш привертають увагу жіночого полу.

Креативний підхід та застосування BTL – інструментів. Головне сьогодні при такому високому рівні конкуренції, задіяти нестандартні канали комунікації, що привертають увагу. Що стосується способів просування, то BTL є найбільш пріоритетним інструментом для виробників алкоголю. Все рідше споживач хоче бачити стандартну акцію типу подарунок за покупку. Жорсткі законодавчі обмеження залишають не так багато можливостей для просування алкогольних брендів. Тому сьогодні BTL є найбільш ефективним (з офіційно дозволених) інструментів для виробників алкоголю.

Не забувати про HoReCa. Левові частки бюджетів йдуть на укладання контрактів із закладами HoReCa. Адже тільки тут споживач має можливість спробувати напій і скласти про нього думку. Або навпаки: покупцеві наполегливо пропонують придбати пляшку якісного алкоголю, але ні в одному з барів/ресторанів він цю продукцію зустріти не може. Це, безсумнівно, вплине на кінцеве рішення.

Знання специфіки регіонів. Необхідно враховувати специфіку споживання по регіонах. Наприклад, якщо в Києві, Дніпропетровську дуже помітний прирістспоживання «кольорових» напоїв (віскі, лікери), то у віддалених регіонах перше місце впевнено тримає горілка.

Грамотно підбирати персонал у «поля». В більшості випадків потенційний покупець приходить у магазин, не визначившись з покупкою, і рішення приймає на місці під впливом різних факторів. Основним таким фактором і стає сомельє, консультант, експерт у цій галузі, думка якого для споживача повинна бути авторитетною.

Враховувати сезон. Важливим аспектом у просуванні алкогольної продукції є сезонність. Відомо, що перед великими святами алкоголь продається краще.

Застосування інструментів. Основною проблемою є сформований смак і уподобання до того чи іншого продукту. Відповідно, треба створювати дуже потужний стимул до покупки «невідомого» товару. Але сьогодні, ми не можемо здійснювати дегустації міцних алкогольних напоїв в роздрібних магазинах. Тому найбільш ефективним є вірусний маркетинг і сильна дистрибуція. Поєднання налагодженої дистрибуції, «HoReCa» та креативного підходу повинні привести до бажаного результату [3].

У створенні успішного бренда на горілчаному ринку доцільно використовувати три типи моделей, які відображають глибинні потреби цільової аудиторії: ситуативні моделі, рольові моделі й культурний фактор [2].

Новими шляхами розвитку горілчаних брендів задля їх успіху на ринку можуть бути: розширення асортименту брендованої продукції; впровадження інновацій; розвиток мережі дистрибуції; розробка унікальної концепції позиціонування або репозиціонування бренда [1, с. 134].

Отже, з кожним роком створення нового горілчаного бренду і представлення його покупцям стає все більш складним завданням. Український ринок горілчаної продукції надзвичайно насичений. Тому при створенні незабутнього образу горілчаних виробів головну роль відіграє вивчення поведінки споживача, його цінностей, стилю життя і пристрастей.

Список використаних джерел:

1. Поліщук Т. В. Перспективні напрямки розробки успішних брендів в Україні / Т. В. Поліщук // Актуальні проблеми економіки. – 2009. – № 7 (97). – С. 129–137.

2. Хамініч С. Ю. Характерні особливості брендингу на споживчому ринку України [Електронний ресурс] / С. Ю. Хамініч, О. П. Слав’юк. – Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/

3. Миронова О. Чтосамоеважное в продвиженииалкогольныхбрендов [Електронний ресурс] / О. Миронова. – Режим доступу: http://www.advertology.ru/

4. Філософія маркетингу: інтеграція теорії та практики: монографія / за заг. ред. д. е. н., проф. С. Ю. Хамініч – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2010. – 272 с.