Панасюк І. М.
Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара, Україна
ВИКОРИСТАННЯ РЕСУРСІВ ІНТЕРНЕТУ У НАВЧАННІ ІНОЗЕМНИХ МОВ
У сучасному світі, для створення успішної кар’єри, кожна людина повинна володіти іноземними мовами, тому і сам процес навчання вимагає нових змін і вдосконалень. Як результат, великої популярності серед викладачів іноземних мов набуває використання інформаційних ресурсів Інтернету, які входять до складу величезної інформаційно-довідкової системи, її впровадження в процес навчання не лише приносить результати, а й робить його більш цікавим та інформативним. Вчені виділяють наступні позитивні характеристики використання Інтернет-ресурсів. Перш за все, вони мотивують навчання, створюючи для студентів реальні умови використання іноземної мови; дають викладачеві можливість обирати серед великої кількості автентичного та актуального матеріалу саме той, який відповідає та задовольняє потреби окремої групи студентів; сприяють розвитку самостійної роботи студентів, спонукаючи користуватися інформацією, що безпосередньо стосується їхнього особистого чи професійного життя; підвищують інформованість щодо інших мов та культур; завдяки наявності різноманітних типів текстів підвищують мовні компетенції.
У науково-методичних джерелах виділяють декілька типів завдань, які можуть бути успішно вирішені за допомогою Інтернет-ресурсів, а саме: удосконалення вміння діалогічного чи монологічного мовлення (участь в дискусіях, підготовка доповідей), писемного мовлення (участь у листуванні, письмовому обговоренні проблеми), аудіювання (прослуховування адаптованих та автентичних ресурсів мережі); поповнення лексичного запасу; ознайомлення з соціальними та культурними аспектами мови (особливостями мовленнєвої поведінки носіїв мови).
Необхідні Інтернет-сайти, якими користуються викладачі, можна розділити на два види: навчальні та інформаційні. На навчальних сайтах знаходяться різноманітні вправи та завдання, які можуть бути використані для формування навичок основних видів мовленнєвої діяльності (говоріння, читання, письма, аудіювання). Інформаційні Інтернет джерела містять багато видів текстів та творчих завдань, якими можна урізноманітнити навчальний процес.
Важливу роль відіграє процес підбору необхідного, тематично обґрунтованого матеріалу на граматичному, лексичному, фонетичному та інших рівнях. Звичайно, викладач повинен орієнтуватися на рівень знань та коло вподобань студентів, з урахуванням їх психологічних та інших суб’єктивних особливостей. Лише вірно підібраний матеріал насправді зацікавить студентів, дасть їм змогу отримати знання та показати гарні результати. Але, оскільки, більшість дослідників впевнені, що інформація на більшості Інтернет сайтів є невпорядкованою, тому її необхідно ретельно і продумано класифікувати та компанувати. Для цього потрібно вивчити та проаналізувати інформацію, визначити її особливості та характеристики, обробити та впорядкувати за певними критеріями. Лише тоді таку інформацію можна буде використовувати в педагогічному процесі.
В даний момент, особливої популярності, як серед викладачів, так і серед студентів, набувають Інтернет проекти, які поєднують теоретичні знання і їх практичне застосування, з метою вирішення конкретних завдань. Саме цей вид творчої роботи допомагає розвитку пізнавальних навичок, формує стратегіюотримання знань, вчить орієнтуватися в інформаційному просторі, який збільшується та вдосконалюється щохвилини. Головною метою Інтернет проекту є вирішення пізнавального або практичного завдання, яке може супроводжуватися доповіддю і колективним обговоренням певної проблеми. Сучасні автентичні підручники пропонують студентам даний метод майже після кожної теми. Наприклад, проект може бути присвячений дослідженню особливостей бізнес-культури міжнародної компанії, складанню чи оформленню туристичного буклету. Особливо унікальними для вивчення іноземних мов є міжнародні телекомунікаційні проекти, які дозволяють створити реальне мовне середовище, надають можливість продемонструвати свої знання, прийняти активну участь в обговоренні нагальних питань. Вони є цікавими та мотивуючими для всіх учасників.
Інтегруючи ресурси мережі Інтернет в учбовий процес ми удосконалюємо навички аудіювання і читання, на основі автентичних текстів мережі Інтернет; поповнюємо активний і пасивний словниковий запас лексикою сучасної іноземної мови; ознайомлюємо з культурою і традиціями країни, мову якої вивчаємо; покращуємо вміння монологічних і діалогічних висловлювань, в процесі обговорення актуальної проблематики автентичних матеріалів. Та найголовніше – це формуємо у студентів чітку мотивацію вивчати іноземну мову, на основі систематичного використання «живих» матеріалів.
Список використаних джерел:
1. Морська Л. І. Інформаційні технології у навчанні іноземних мов: навч. посіб. / Л. І. Морська. – Тернопіль: Астон, 2008. – 256 с.
2. Подопригорова Л. А. Использование Интернета в обучении иностранным языкам / Л. А. Подопригорова // Иностранные языки в школе. – 2003. – № 5. – С. 25–31.
3. Ситдикова І. Комп’ютер поспішає на допомогу / І. Ситдикова // Іноземні мови в навчальних закладах. – 2004. – № 1. – С. 116–119.