«Актуальные проблемы препо­да­ва­ния иностранных языков для профессионального общения». Поступившие работы

Сердюк О. В.

Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара, Україна

ІНФОРМАЦІЙНО-КОМУНІКАЦІЙНІ РЕСУРСИ В МЕТОДИЦІ ВИКЛАДАННЯ ІНОЗЕМНОЇ МОВИ

Вивчення іноземних мов у сучасному суспільстві стає невід’ємною складовою професійної підготовки фахівців різного спрямування, і від якості їх мовної підготовки залежить успішне вирішення питань професійного зростання й розширення контактів із зарубіжними партнерами.

Абсолютно очевидно, що система викладання іноземних мов, яка склалася в ХХ столітті, не може повною мірою задовольнити запити сучасного життя.Важливим є те, що в багатьох навчальних закладах світу апробуються різні педагогічні стратегії й технології навчання іноземної мови. Завдяки цьому у вищихнавчальних закладах перевага надається активним методам навчання, спрямованих на формування у студентів самостійності, варіативності, критичності мислення. Найпотужнішим джерелом пізнавальної активності студентів, розвитку їхніх творчих здібностей, інтересів, умінь і навичок та інших інтелектуальних чинників сьогодні є інноваційні технології. Методика використання інновацій у процесі викладання іноземної мови виявилася досить перспективним напрямком.

Актуальність використання нових інформаційних технологій у ВНЗ продиктована, перш за все, необхідністю формування навичок самостійної навчальноїдіяльності студентів. Освітні інформаційні ресурси, які використовуються у навчальному процесі дозволяють представити навчальні матеріали у графічному, звуковому вигляді, автоматизувати систему контролю, здійснювати диференціацію навчання, підвищити інтерес до вивчення мови, організувати самостійну роботу.

Інформаційні інтернет-ресурси відіграють важливу роль у формуванні комунікативної компетенції. Це передусім сайти, спрямовані на формування, тренінг та репродукцію навичок мовної діяльності, на підготовку до міжнародних іспитів з англійської мови, на визначення рівня володіння англійською мовою. Також ці ресурси – інструменти, призначені для полегшення процесу вивчення мови. До цього переліку можна додати online-словники, програми перевірки орфографії англійської мови, голосові синтезатори для формування правильної вимови, ознайомлення з діалектами англійської мови, online-програми для конвертації тексту в транскрипцію. Засоби телекомунікації, що включають електронну пошту, глобальну, регіональні та локальні мережі зв’язку та обміну даними, відкривають перед студентами та викладачами широкі можливості: оперативну передачу інформації будь-якого виду та об’єму; доступ до різних джерел інформації; інтерактивність й зворотний зв’язок; організацію спільних телекомунікаційних проектів. Наприклад, на заняттях з іноземної мови важливо визначитися, для чого викладач збирається використовувати інтернет-ресурси. Це може бути використання матеріалів електронних граматичних довідників та вправ з цих довідників, завдяки інтернет-ресурсам студенти формують навички читання, використовуючи електронні матеріали будь-якого ступеня складності, студенти можуть удосконалювати вміння аудіювання на основі аутентичних звукових текстів мережі інтернет, які викладач заздалегідь підготував. Дидактичні технології інтернету дозволяють використовувати відеозаписи, онлайнові відео, аудіозаписи тощо, які сприяють включенню того, хто навчається, в активне сприйняття автентичної розмови, лекції, повідомлення, розповіді, діалогу носіїв англійської мови. Навчальні сайти містять різноманітні матеріали такого типу.

Особливої уваги заслуговує та можливість, яка надається в межах застосування YouTube – отримання за бажанням субтитрів до мовлення представленого відео (сервіси – записати текст аудіо за допомогою служби, яка застосовує технології Google з розпізнавання мовлення для створення автоматичних титрів до відео; включити титри; відключити титри; перекласти титри та ін.).

Специфіка застосування інтернет-ресурсів у процесі навчання іноземної мови полягає у двосторонньому характері навчального процесу –як в аудиторії під керівництвом викладача, так і позааудиторній самостійній діяльності слухачів. Онлайнові та офлайнові матеріали, які інтернет представляє для користувача,дозволяють самостійно перевіряти правильність виконаних вправ, не покидаючи простору, застосовувати найрізноманітніші енциклопедичні та довідкові видання, діставатися до носіїв мови, незважаючи на відстань і час.

Доступність величезного обсягу різноманітної інформації та різноаспектність побудови навчальних сайтів визначають багато варіантів роботи користувача з навчальними матеріалами, наприклад, застосування рубрик: full English grammar with explanations and examples; fully searchable grammar subjects; learning games and tests; writing section; punctuation section; spelling help; multi-dictionary lookup; direct access to online services; vocabulary section, etc. Навчальне середовище інтернету, безумовно, має певні переваги порівняно з друкованими матеріалами, аудіо- і відеокурсами, надаючи безліч інформації, різноманітні сервіси, впливаючи комплексно на перецептивні канали сприйняття інформації, дозволяючи індивідуалізувати навчання та самоосвіту тощо. За допомогою глобальної мережі інтернет відкривається доступ до інформації в наукових центрах світу, що створює реальні умови для самоосвіти, розширення світогляду, підвищення кваліфікації.

Таким чином можна зробити висновок, що необмежений обсяг матеріалу в мережі та можливості вищезазначених інформаційних технологій дозволяють вибирати та експериментувати, підвищувати мотивацію студентів, формувати та розвивати уміння працювати з інформацією, а також здатність до міжкультурної комунікації.