Бабенко І. І.
Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана (Україна)
ОСОБЛИВОСТІ ЗАСТОСУВАННЯ ЛОГІСТИЧНИХ
ІНФОРМАЦІЙНИХ СИСТЕМ У ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА
Сучасний етап розвитку економіки потребує нових підходів щодо вирішення бізнес завдань, що постають перед підприємством. Тому наразі особливої уваги у господарській діяльності організацій потребує інформаційна логістика, яка відіграє важливу роль у підвищенні економічної ефективності компанії.
Технологічний прогрес у 80-х роках разом із збільшенням попиту використання комп’ютерів при вирішенні завдань постачання товарів, спонукали безпосередній обмін даними та документацією між постачальником, компанією та покупцем. Це дозволило як покупцеві, так і постачальнику, отримувати інформацію набагато швидше, підвищуючи ефективність господарської діяльності та якість прийнятих рішень компанії [3, с. 131].
Створення єдиного інформаційного простору в організації є важливою складовою концепції інформаційної інтеграції, основна мета якої полягає в наступному:
Основна інформаційна база організації формується на основі даних про замовлення споживачів, транспортної документації, стану запасів, замовлень підприємств на їх поповнення, рахунків фактур тощо; в свою чергу логістичний інформаційний канал включає в себе дані про учасників логістичної системи.
Різноманітні інформаційні потоки, які циркулюють всередині і між елементами логістичної системи, між логістичною системою і зовнішнім середовищем, утворюють логістичну інформаційну систему.
Логістичні інформаційні системи це відповідні інформаційні мережі, які функціонують, починаючи з вивчення вимог замовника, та охоплюють системи постачання, виробництва та розподілу; системи, що забезпечують зберігання та синхронізацію інформації, що потім використовується персоналом підприємства для прийняття логістичних рішень.
Так само як і будь-яка інша система, інформаційна система складається з впорядковано взаємозалежних елементів та володіє сукупністю інтегрованих якостей. Найчастіше інформаційні системи поділяють на дві підсистеми: функціональну та забезпечувальну [4, с. 292]. Логістична інформаційна система не є виключенням.
Забезпечувальна інформаційна система поєднує такі елементи: технічне забезпечення, інформаційне забезпечення та математичне забезпечення. Вона підтримує діяльність функціональної системи за допомогою технічних засобів, довідників, класифікаторів, що забезпечують обробку та передачу інформаційних потоків, а також вирішення функціональних завдань.
Що стосується функціональної системи, то вона складається з сукупності функціональних завдань, які об’єднанні в одне ціле задля досягнення загальної мети підприємства. Ці завдання зорієнтовані на основні цілі логістичної системи, а саме:
Різні джерела містять різні підходи до опису функцій логістичної інформаційної системи. Основні 5 основних функцій це облік складських запасів, облік постання товарів, облік продажів, введення звітності щодо комерційної діяльності; генерація облікової документації [2, с. 149]. Отже, основною метою описаних функцій це забезпечення вирішення всіх логістичних завдань підприємства.
Важливість застосування логістичних інформаційних систем полягає в тому, що вони об’єднують всю логістичну діяльність організації в єдине ціле, при цьому інтегруючи її в роботу інших підрозділів компанії, а то і за їх межі, забезпечуючи нероздільність загальних цілей підприємства.
Необхідною умовою ефективної інтеграції інформаційних систем в загальну систему управління підприємства є використання інформаційних технологій, до яких відноситься комп’ютеризація управління логістичними процесами, тобто масове використання комп’ютерів; розвиток засобів передачі даних, розробка стандартів передачі інформації, де вагоме місце посідають системи штрих-кодування, адже специфікою сучасної компанії є продаж широкої номенклатури товарів, і тому для здійснення цієї діяльності необхідна висока швидкість роботи з інформаційним потоком, що неможливо забезпечити лише за наявності людських ресурсів.
Список використаних джерел: