Полубан В. П.
Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара (Україна)
ПОЛІТИКА ПІДПРИЄМСТВА
В УПРАВЛІННІ ДЕБІТОРСЬКОЮ ЗАБОРГОВАНІСТЮ
У сучасних реаліях політика управління дебіторською заборгованістю вважається неактуальною. Більш традиційні підходи акцентували на управлінні дебіторською заборгованістю набагато більше уваги, що відповідає також і західній практиці управління підприємствами. Однак західна практика управління дебіторською заборгованістю не пов’язується з оптимізацією обмежених ресурсів, що залучаються у виробництво.
Поняття дебіторської заборгованості проаналізовано у працях багатьох науковців, як і особливості управління нею на підприємствах. Зокрема відомими є праці наступних вчених: А. М. Гаджинского, Н. Л. Зайцевої, Є. С. Стоянової, І. А. Бланка та інших.
Управління дебіторською заборгованістю на підприємстві тісно пов’язується із його кредитною політикою. Не існує єдиної кредитної політики для всіх підприємств. Різні підприємства по своєму практикують власну кредитну політику, спираючись на економічні, політичні, географічні, організаційні та інші фактори.
Дебіторська заборгованість за своїм змістом − це сума боргу підприємства від інших юридичних осіб. Дебіторська заборгованість при безготівкових розрахунках являє собою результат об’єктивного процесу господарської діяльності підприємства і уособлює його ставлення до кредитування дебіторів.
За характером утворення дебіторська заборгованість поділяється на нормальну і невиправдану. Невиправдана дебіторська заборгованість, та яка виникла в результаті порушення розрахункової і фінансової дисципліни, виникнення нестач і розкрадань. Нормальна заборгованість підприємства обумовлена ходом виконання виробничої програми підприємства.
Співвідношення дебіторської та кредиторської заборгованостей є однією з характеристик фінансової стійкості підприємства та ефективності фінансового менеджменту. У практиці фінансової діяльності багатьох підприємств складається ситуація, яка робить невигідним зниження дебіторської заборгованості без зміни кредиторської (зобов’язань). Зменшення дебіторської заборгованості знижує коефіцієнт покриття (ліквідності), підприємство набуває ознак неплатоспроможності і стає вразливим з боку держорганів і кредиторів.
Зростання дебіторської заборгованості буває не лише при розширені обсягів діяльності, а й при уповільненні оборотності у зв’язку з погіршенням стану розрахунків. Дебіторська заборгованість характеризує відволікання коштів з обороту даного підприємства. В управлінні підприємством часто трапляються випадки, коли кредиторська заборгованість значно перевищує дебіторську. Причина цього часто полягає у більш низькій швидкості обертання кредиторської заборгованості порівняно з дебіторською. Менший обсяг дебіторської заборгованості порівняно з кредиторською може бути наслідком неплатоспроможності покупців.
Є багато способів зменшення дебіторської заборгованості. Одним з головних способів є своєчасне здійснення всіх процедур документообігу з контрагентами, а саме виставлення рахунків організаціям, які отримали товар або послугу і повинні оплатити її найближчим часом, а також здійснення контролю оплати зазначених рахунків. У сучасній практиці фінансового менеджменту також використовують практику продажу зобов’язань дебіторів, факторинг. При цьому виникають додаткові трансакційні витрати для підприємства, але якщо вони не перевищують рівень рентабельності всіх активів, то продаж заборгованості має фінансовий сенс.
При різноманітних ситуаціях, які можуть статися на підприємстві, інколи буває необхідним забезпечити зростання дебіторської заборгованості, що в майбутньому сприятиме збільшенню обсягу від реалізації. Зростання дебіторської заборгованості також може бути сприятливим, коли змінюється система розрахунків підприємства з дебіторами, впроваджуються різні форми товарного кредиту, відтермінування сплати за спожиту продукцію тощо. Водночас слід пам’ятати, що сповільнення обороту коштів завжди негативно впливає на рентабельність діяльності підприємства. Зростання дебіторської заборгованості як наслідок кредитної політики підприємства є альтернативою «цінових воєн» підприємства на високо конкурентних ринках і несе менше фінансових втрат, даючи можливість захопити додатковий сегмент.
Таким чином, дебіторська заборгованість – дуже важливий чинник ефективності діяльності підприємства, отже, кредитна політика є необхідним структурним елементом фінансової політики підприємства. Напрями управління дебіторською заборгованістю підприємства можуть бути абсолютно протилежними і залежати від його тактичних цілей.
Список використаних джерел:
1. Басовский Л. Є. Економічний аналіз: Комплексний економічний аналіз господарської діяльності підприємстві / Л. Є. Басовский. – Львів : ИНФРА-М, 2010. – 222 с.
2. Бауерокс Д. Е. Фінанси / Д. Е. Бауерокс, Д. Е. Клосс. – К. : ИНФРА-М, 2012. – 640 с.
3. Береза С. Л. Класифікація дебіторської заборгованості / С. Л. Береза // Вісник ЖІТІ. – 2007. – 207 с.
4. Добринська В. В. Дебіторська заборгованість. Шляхи управління / В. В. Добринська. – К. : Брандесс, 2011. – 143 с.
5. Дебіторська заборгованість [Електронний ресурс]: П(с)БО 10 (зі змінами і доповненнями) – Затверджене Наказом Міністерства фінансів України від 08.10.1999 р. № 237. – Режим доступу : http://zakon2.rada.gov.ua