Пуць Д. Ю.
Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара (Україна)
ШЛЯХИ ПІДВИЩЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ І ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА НА ОСНОВІ ЗНИЖЕННЯ ВИТРАТОМІСТКОСТІ ВИРОБНИЦТВА ПРОДУКЦІЇ
Витрати є невід'ємною частиною будь-якого бізнесу, без них підприємство не зможе ні розвиватися, ні просто працювати. Однак для забезпечення рентабельності потрібно, щоб витрати були ефективними, тобто кожна витрачена гривня приносила прибуток. Витрати підприємства повинні бути високопродуктивними.
Теоретичні основи й методичні аспекти підвищення ефективності діяльності підприємства на основі зниження витратомісткості виробництва продукції висвітлено у багатьох науковців,таких як Ананькина Е. А. [1], Врублевский Н. Д. [2], Цал-Цалко Ю. С. [3] та інші.
Розгляд теоретичних основ підвищення ефективності діяльності підприємства на основі зниження витратомісткості виробництва продукції є підґрунтям покращення процесу управління витратами підприємства, його фінансового результату.
Зниження витрат виробництва продукції з економічної точки зору має наступне значення [1, с. 14]:
Величина витрат виробництва визначається як внутрішніми, так і зовнішніми чинниками. Внутрішні чинники повністю залежать від діяльності підприємства, зовнішні ж навпаки, не залежать від його роботи.
До внутрішніх факторів зниження витрат виробництва належать: ефективність використання виробничих ресурсів підприємства та обсяг виробництва і реалізації продукції.
Виконавши якомога повний аналіз витрат виробництва, вивчивши їх динаміку і структуру, можна говорити про пошуки шляхів і резервів їх зниження.
До основних джерел зниження витрат виробництва відносяться [2, с. 194]:
Конкретними заходами зниження витрат підприємства можуть бути:
Найбільш ефективним з напрямків зниження витрат виробництва є механізація і автоматизація виробництва, розробка та застосування прогресивних, високопродуктивних технологій, заміна та модернізація застарілого обладнання. Однак, використовуючи тільки заходи щодо удосконалювання застосовуваної техніки і технології не можна отримати належного економічного ефекту, необхідно також організувати роботу з поліпшення організації виробництва і праці [3, с. 78], управління тощо.
Загалом слід враховувати ,що підприємство не в силах вплинути на зовнішні фактори, підвищення ефективності його діяльності можна забезпечити за рахунок більш ефективного використання внутрішніх ресурсів. Таким чином, зниження витратомісткості виробництва продукції є одним із найбільш важливих напрямів менеджменту підприємства.
Список використаних джерел: