Репна О. І., Власенко М. О.
Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара (Україна)
ІНТЕРНЕТ-МАГАЗИНИ У ВІТЧИЗНЯНОМУ БІЗНЕС-ПРОСТОРІ
Дедалі більше людей здійснює покупки за допомогою інтернет-магазинів. Якщо десять років назад в Україні таких магазинів було дуже мало і через них в основному купувалася різноманітна побутова та комп’ютерна техніка, то наразі кількість магазинів значно збільшилася, а їх асортимент розширився. Фактично можна говорити, що в Україні сформувалася галузь електронної комерції [1].
Сьогодні в Україні функціонує близько 8 тис. інтернет-магазинів, серед яких сформувалися такі потужні гравці, які можуть конкурувати зі звичайними магазинами. Зокрема, інтернет-магазин «Розетка» з оборотом у 130 млн дол. [2], який почав свою діяльність у 2001 р. з продажів електроніки та побутової техніки і на сьогодні є найбільш популярним інтернет-магазином, у якому можна купити майже все, крім харчових продуктів і побутової хімії.
На кінець 2012 р. обсяг продаж через інтернет-магазини в Україні склад близько 1,6% від загального обсягу роздрібної торгівлі (майже 1,6 млрд дол.) [3]. Однак ця цифра все ще у 4 рази менша за середньосвітовий показник, тому можна говорити про потенціал подальшого зростання цієї сфери в Україні.
Перед будь-яким інтернет-магазином (або web-вітриною) стоять чотири основні завдання: постійне залучення нових клієнтів, перетворення нових клієнтів на постійних, зміцнення довіри до компанії та її торгової марки (просування бренду), поліпшення взаємодії з наявними партнерами по бізнесу та залучення нових партнерів.
Найбільш важливим завданням є залучення нових клієнтів, оскільки обізнаність про інтернет-магазин у потенційних покупців є мінливою у часі. З одного боку, на покупців впливають рекламні акції, маркетингові програми та інші зусилля компанії, спрямовані на збільшення відвідуваності сайту та утримання відвідувачів. З іншого боку, в протилежному напрямку діє час (обізнаний про проект користувач може просто забути про його існування), дії конкурентів та інші фактори.
Для нормальної роботи інтернет-магазину необхідна складна інформаційна система бек-офісу, яка дозволяє менеджерам швидко і оперативно змінювати зміст сайту інтернет-магазину, а також інтегрувати інтернет-магазин зі складськими базами даних, бухгалтерськими програмами та службою доставки.
Така система дозволяє вносити зміни в каталог товарів відповідно до зміни асортименту або цін, міняти оформлення сайту, оновлювати новини та тематичні посилання, відстежувати наявність товарів на складі, виписувати бухгалтерські та супровідні документи до замовлення, управляти замовленнями. Недоліком таких систем є їх висока вартість.
Доступність створення сайтів призводить до того, що у більшості інтернет-проектів існує величезна безліч конкурентів. Тому, для безперебійної роботи інтернет-магазину необхідно ретельно досліджувати ринок товарів. Необхідно постійно планувати, розробляти і проводити маркетингові, рекламні та PR-компанії, аналітичні дослідження ринку, вивчати переваги і побажання користувачів Інтернету. По мірі розширення вітчизняної Інтернет–аудиторії і проникнення Інтернет–технологій у діяльність нових фірм, Інтернет буде займе все більш важливе місце у розвитку вітчизняного бізнесу.
Список використаних джерел: