Д. е. н. Соловйова Н. І., Головко А. А.
Херсонський державний університет (Україна)
МЕТОДИЧНИЙ ІНСТРУМЕНТАРІЙ
СТРАТЕГІЧНОГО ПЛАНУВАННЯ НА ПІДПРИЄМСТВІ
Інтегрована система планування і прогнозування має на меті всеосяжне дослідження об’єктивної економічної дійсності, враховуючи стохастичну природу всіх тенденцій і закономірностей розвитку. Головною умовою ефективного планування економічного розвитку підприємства більшість вчених визнає вибір цілей його діяльності [1; 2]. Виходячи із цілей, обирається інструментарій стратегічного планування. Представимо перехресну актуалізацію цілей і методів стратегічного планування на підприємстві у табл. 1.
Таблиця 1
Цілі підприємства |
Сутність цілі |
Методи стратегічного планування |
Господарсько-економічна |
Висока ефективність виробничої системи, випуск суспільно необхідної продукції |
Метод екстраполяції, динамічні факторні моделі, дерева цілей |
Виробничо-технологічна |
Випуск продукції високої якості, розвиток виробничих потужностей |
Динамічні факторні моделі, динамічне програмування |
Науково-технічна |
Ефективна інноваційна політика підприємства |
Екстраполяція факторів, нечітко-множинні описання |
Соціальна |
Забезпечення потреб працівників підприємства в матеріальній та духовній сферах |
Концептуальний аналіз, колективні експертні оцінки |
Екологічна |
Забезпечення вимоги відтворюваності ресурсів та виготовлення екологічно безпечної (чистої) продукції |
Аналіз статистичної залежності (багатомірний факторний динамічний аналіз) |
Перехресна актуалізація цілей діяльності підприємства та методів стратегічного планування
Джерело: власна розробка
За допомогою зазначених методів, навіть у таких неструктурованих (неформалізованих) задачах як вибір альтернатив фінансової стратегії (розробка прогнозних варіантів фінансової стратегії підприємства), визначення ступеня ризику та невизначеності (як факторів, що обумовлюють будь-яке фінансове рішення) зовнішнього середовища підприємства – прогнозні оцінки можуть приймати як якісну, так і кількісну форму вираження. Звідси, за уніфікованим для всіх факторів алгоритмом ці етапи завершуються процедурою аналізу внутрішніх і зовнішніх зв’язків з їх подальшою параметризацією. Сполучення послідовно виконуваних прогностичних процедур потребує інформаційного завершення – стратегічних формул розвитку. З цією метою у систему побудови варіантів стратегій введені методи ситуаційного і сценарного аналізу, аналіз гіпотетичних проблем майбутнього, метод дерева цілей і модуль побудови прогнозних моделей взаємодії. На кожному рівні сполучення прогностичних процедур, виходячи із наявної в розпорядженні інформації в базах знань, пропонуються варіанти методів.
Наприклад, система факторів споживацької суперпозиції (господарсько-економічна ціль підприємства) розпочинається із вибору альтернатив: «процедура аналізу об’єкту прогнозу або дослідження прогнозного фону». Це означає, що у першому випадку об’єкт прогнозування вже відомий (скажімо, сезонні споживацькі переваги), а в іншому така інформація є слабкоформалізованою і користувач потребує глибокого дослідження щодо вибору об’єкту прогнозування. Надалі прогностичний аналіз має на меті вибір нормативного або пошукового методу дослідження. У першому випадку нормативний прогноз закінчується документальним аналізом, а у другому – продовжується обранням наступної альтернативи: формулюванням задач прогнозу на основі методу колективних експертних оцінок або застосуванням дерева можливостей. Тут спостереження за поведінкою споживача закінчується формуванням бази вторинної інформації, яка тільки тоді виводить користувача на етап вибору потрібних факторів. Багатомірний статистичний аналіз розпочинає вибір між класифікаційними моделями та динамічними факторними моделями (які до речі можуть сполучатися між собою), який врешті завершується сценарним і ситуаційним аналізом. Для інформаційної системи із функціями фінансового прогнозу дуже важливо сполучити спершу вертикаль кожного фактору, а потім горизонталь шести факторів і трьох етапів. Кожний етап і процедура прогностичного дослідження передбачає пошук тенденцій взаємодії вхідних факторів і факторів модифікації виробничої, економічної, фінансової систем підприємства.
Задачу системного стратегічного планування можна сформулювати як необхідність забезпечення організаційної та інформаційної взаємодії підсистем планування і прогнозування у відтворювальному циклі реалізації їх функцій. Таким чином, конкретні цілі стратегічного розвитку підприємства спрямовуються на прогнозну підтримку системи управління підприємством, що виражається в забезпеченні узгодженості між управлінським рішенням і знанням про його ймовірні наслідки.
Список використаних джерел: