Стайловський Д. С., Власенко М. О.
Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара (Україна)
СТРАТЕГІЧНИЙ ПОТЕНЦІАЛ ПІДПРИЄМСТВА ТА ЙОГО ОЦІНКА
XXI століття – це столітті бурхливого розвитку науки, техніки та високих технологій. Але в наш час в умовах глобалізації світового економічного простору, нестабільної економіки, в умовах світової кризи постає дуже важливе питання: яку обрати стратегію розвитку підприємства та як визначити стратегічний потенціал? Це питання задають собі багато людей які збираються відкрити своє власне підприємство або хочуть змінити напрямок його діяльності. В даній статті ми розповімо як визначити стратегічний пріоритет розвитку підприємства та як визначити його потенціал.
Потенціал – це сукупність матеріальних і трудових факторів, що забезпечують досягнення поставлених цілей системи. Для забезпечення стабільної роботи підприємства та підвищення ефективності виробництва необхідно вибрати правильний напрямок його діяльності. Проведення комплексного аналіз внутрішнього потенціалу і зовнішнього середовища підприємства забезпечить визначення стратегічних пріоритетів розвитку [1].
Управління стратегічним потенціалом підприємства має включати такі етапи [2]:
1) формування інформаційного забезпечення та виявлення структури потенціалу підприємства:
- виділення процесів і ресурсів, що входять до складу стратегічного потенціалу, а саме: загальної системи управління, служби маркетингу, інноваційних змін та складових виробництва продукції;
- встановлення місії та цілей організації;
- оперативне управління ресурсами на основі ситуаційного ресурсно-функціонального підходу;
2) аналіз зовнішнього та внутрішнього середовища з метою виявлення конкурентних переваг та слабких сторін підприємства;
3) формування методики діагностики стратегічного потенціалу: кількісна оцінка складових стратегічного потенціалу, аналіз помилок і похибок, аналіз життєвого циклу підприємства та його продукції;
4) виявлення синергетичного взаємовпливу елементів та проведення інтегральної оцінки конкурентоздатності підприємства (конкурентоспроможності продукції, конкурентних переваг та споживчої цінності);
5) формування загальної та локальних стратегій підприємства (планування поточної діяльності, стратегічне планування виробничої програми);
6) використання механізму контролінгу з метою коригування поставлених цілей;
7) моніторинг використання стратегічного потенціалу з метою забезпечення економічної стабільності підприємства.
На всіх етапах процесу управління стратегічним потенціалом підприємств виникає потреба в його оцінці, вірогідність й адекватність якої підвищує рівень обґрунтованості прийнятих управлінських рішень.
Для оцінки внутрішніх факторів стратегічного потенціалу підприємства можна використовувати методу SWOT-аналізу: аналіз галузі, в якій функціонує підприємство, аналіз виявлених пріоритетних галузей у рамках регіональної специфіки, якісний аналіз внутрішнього потенціалу підприємства дає можливість виявити вимоги щодо стратегічного потенціалу, які будуть враховані при формуванні управлінського рішення.
Важливим етапом формування стратегічного потенціалу підприємства є діагностика і його зовнішнього середовища. Для того, щоб оцінити довгострокові перспективи розвитку, необхідно враховувати такі параметри:
- співвідношення якості і ціни;
- терміни виконання договорів поставок;
- обсяги виробництва;
- можливість застосування сучасних технологій;
- доступність кредиту [3].
Сучасне підприємство має багатоплановий характер діяльності, в зв’язку з чим на вибір стратегії впливають багато факторів, як зовнішнього так і внутрішнього середовища. Оскільки не існує єдиної стратегії для всіх підприємств, на основі проведеного аналізу кожне підприємство визначає свою стратегію самостійно. Одними з найперспективнішими заходами для підвищення стратегічного потенціалу підприємства у даний час є використання IT технологій та нанотехнологій. Для забезпечення ефективного, стабільного розвитку підприємства необхідно розробити ряд взаємозв’язаних стратегій, тобто сформувати обґрунтований «стратегічний набір» на довгострокову перспективу. «Стратегічний набір» повинен забезпечити конкурентоспроможність підприємства та зайняття вигідної позиції на конкурентному ринку.
Список використаних джерел:
1. Потенціал та розвиток підприємства / Сабадирьова А. Л., Бабій О. М., Куклінова Т. В. та ін. – О. : ОНЕУ, 2013. – 343 с.
2. Краснокутська Н. С. Потенціал підприємства: формування та оцінка : навч. посіб. / Н. С. Краснокутська. – К. : Центр навч. літ-ри, 2005. – 352 с.
3. Маслак О.І. Основні етапи оцінювання стратегічного потенціалу підприємств / О. І. Маслак, Л. А. Квятковська // Регіональна економіка. – 2012. – №1. – C. 91–97.