Боцула А. П., к. психол. н. Крупський О. П.
Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара (Україна)
ЕФЕКТИВНЕ УПРАВЛІННЯ ІННОВАЦІЙНИМ ПОТЕНЦІАЛОМ ПІДПРИЄМСТВА ЯК ГОЛОВНА КОНКУРЕНТНА ПЕРЕВАГА УКРАЇНИ В УМОВАХ ГЛОБАЛІЗАЦІЇ
Глобалізація обумовлює появу нових визначальних факторів при здійснені підприємницької діяльності. Відбувається розширення інтеграційних процесів, підвищення мобільності капіталів, зростання впливу ТНК в світовій економіці, орієнтація виробництв на досягнення світових стандартів для забезпечення прибутковості. Формування світових ринків без чітких границь обумовлює сумарну більшість учасників економічних відносин, що в свою чергу, безумовно, збільшує конкуренцію між суб’єктами господарювання. Загострення конкуренції вимагає пошуку нових шляхів розвитку підприємств та пристосування до нових умов глобального ринку.
Інновації включають в себе знання, пов'язані з різними етапами виробничого ланцюга та ланцюга збиту. Ці знання застосовується також для виготовлення, маркетингу та доповнення інноваційного продукту. Але найголовніший ефект інновацій полягає в створенні нового продукту, що вигідно вирізняється с поміж існуючих товарів, запропонованими конкурентами. Цей продукт повинен відповідати потребам споживачів, або створювати нову потребу.
Саме здатність запропонувати нове, унікальне, є найкращою конкурентною перевагою підприємств. Тому для виходу на світовий ринок і швидкого розвитку будь-яка компанія повинна бути готова до пошуку, виробленню і впровадженню інновацій.
Інновації не тільки створюють конкурентні переваги на ринку для підприємства, а ще й є одним з факторів, що стимулює залучення інвестицій. Саме використання інноваційних продуктів є своєрідним показником розвитку та ефективності, прибутковості, підприємства, галузі, країни, та приваблює інвесторів. Оновлення технологічних процесів, продукції у відповідності зі світовими стандартами та вимог часу – головний фактор, який дозволяє зберегти конкурентні переваги підприємства в умовах глобалізації.
Але в технологічному розвитку української економіки все ще переважають застарілі технології. Високотехнологічна продукція складає лише 2.8% від усього обсягу експортованої з України промислової продукції. Протягом останніх восьми років понад 40% нових технологій було придбано за кордоном. Майже 20% науковців в Україні працюють на іноземне замовлення. Таким чином відбувається втрата інноваційного потенціалу. Україна має значний інноваційний потенціал, але він не використовується в національній економіці, тому працює на іноземних конкурентів [1].
Отже, для збереження та покращення своїх конкурентних позицій на світовому ринку українським підприємствам необхідно приділяти більше уваги управлінню інноваційною діяльністю. Зокрема зосередитись на концепції «інноваційного трикутника», яка означає, що швидке та успішне запровадження проривних інновацій в промисловості вимагає співпраці трьох різних суб’єктів: споживач, розробник та винахідник [1].
По-перше, необхідно створити наукову базу та залучити кваліфікаційні кадри, які будуть проводити вдосконалення, комерціалізацію вже існуючих продуктів, вдосконалювати технології виробництва, та створювати нову продукцію. Підприємствам слід звернути практику співпраці з науковими центрами, університетами, яка вже довела свою ефективність в багатьох країнах.
По-друге, проведення вдалої маркетингової компанія є одним з головних чинників успіху для інноваційного продукту, бо саме створення попит на ринку слугує поштовхом до подальшого розвитку підприємства. Моніторинг існуючих ринків та дослідження нових – завдання, що важко переоцінити для підприємства, що виходить на світовий ринок та спрямовано на отримання позитивного ефекту від своєї діяльності [2].
Таким чином, важко переоцінити важливість ефективного управління інноваційною діяльністю підприємства за для підвищення конкурентних переваг в умовах глобалізації. Завдяки необмеженості інформації, сфер впровадження, можливостей для розвитку, інновації здатні перетворити нерозвинене підприємство в світового лідера.
Список використаних джерел:
1. Інновації в Україні: Європейський досвід і рекомендації для України. – Том 3 – Інновації в Україні: пропозиції до політичних заходів Остаточний варіант (проект від 19.10.2011). – К. : Фенікс, 2011. – 76 с.
2. Гольдштейн Г. Я. Стратегічні аспекти управління НИОКР : монографія / Г. Я. Гольдштейн. – Таганрог : ТРТУ, 2000 – 244 с.