Чуприна Т. В., к. е. н. Скрипник Н. Є.
Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара (Україна)
ОСНОВНІ ДЕТЕРМІНАНТИ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ПІДПРИЄМСТВ
ХАРЧОВОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ
Нові умови господарювання промислових підприємств загострили конкуренцію як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринку. Наслідки фінансово-економічної кризи, непослідовної політики уряду щодо захисту вітчизняного виробника, високий рівень морального та фізичного зношування виробничих фондів і інші чинники в сукупності обумовили актуальність проблеми забезпечення конкурентоспроможності промислових підприємств.
Особливої гостроти проблема забезпечення конкурентоспроможності набуває для підприємств харчової промисловості. Через високі вимоги до якості продукції цієї галузі, неякісний менеджмент, низьку активність й ефективність інноваційної діяльності, недосконалість бізнес-процесів та інші причини велика кількість харчових підприємств виявились не готовими до
адекватної активної поведінки на ринку.
Забезпечення конкурентоспроможності підприємства – це процес здійснення систематизованих та впорядкованих видів діяльності, метою яких є досягнення необхідного рівня конкурентних переваг на стратегічних напрямах діяльності підприємства.
При встановленні пріоритетів забезпечення конкурентоспроможності підприємства можна використати такі підходи: підхід, який ґрунтується на пріоритетних чинниках, результатах різних видів діяльності в сфері забезпечення конкурентоспроможності підприємства, та підхід, який передбачає визначення пріоритетних видів діяльності .В зарубіжній теорії і практиці підходу, встановлюється рейтинг чинників забезпечення конкурентоспроможності підприємства. Для харчового підприємства такими факторами можна вважати:
– стійкий рівень якості продукції,
– високий рівень виробництва,
– швидка доставка продукції,
– надійна доставка продукції,
– низька ціна продажу продукції,
– гнучкі зміни конструктивних рішень,
– гнучкі зміни обсягів виробництва,
– послуги сервісу.[1]
Можна сформулювати найбільш важливі параметри забезпечення конкурентоспроможності підприємства харчової промисловості:
– висока гнучкість та можливість оперативно реагувати на зрушення в попиті споживачів;
– наявність високотехнологічного виробництва та здатність виробляти продукцію необхідної якості з мінімальними витратами;
– здатність оперативно впливати на виробничі витрати;
–наявність ефективної системи управління підприємством, спроможної забезпечувати його конкурентні переваги та своєчасно реагувати на зміни внутрішнього й зовнішнього середовища [1].
Якість є одним з основних факторів підвищення конкурентоспроможності на вітчизняних та зарубіжних ринках. Тому підприємствам харчової промисловості необхідно приділяти велику увагу даному фактору, хоча він і потребує додаткових витрат. Проте ці витрати повністю компенсуються за рахунок отримання додаткових прибутків, так як існує високий попит на високоякісну та екологічно безпечну продукцію харчування. Для того, щоб підвищити якість харчової продукції і відповідно її конкурентоспроможність необхідно:
– забезпечити вітчизняні переробні підприємства високоякісною сільськогосподарською сировиною;
– підвищити технічний та технологічний рівень підприємств;
– підвищити увагу державних органів всіх рівнів до проблеми якості сільськогосподарської та харчової продукції;
– створення програм фінансування проектів по підвищенню якості продукції [3].
Список використаних джерел:
1. Коваленко О. М. Проблеми та передумови забезпечення конкурентоспроможності сучасного харчового підприємства / О. М. Коваленко. – О. : Працi політехнічного університету, 2011. – 267 c.
2. Крупіна С. В. Підвищення конкурентоспроможності підприємств харчової промисловості / С. В. Крупіна. – О. : Національна академія харчових технологій, 2013.
3. Пономарьова O. C. Вплив якості продукції на конкурентоспроможність підприємства / О. С. Пономарьова // Економіка, фінанси, право. – 2009. – №5.