Гроховська А. С., к. психол. н. Крупський О. П.
Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара (Україна)
ПРОБЛЕМИ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ
КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ
В КОНТЕКСТІ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ ІНТЕГРАЦІЇ
Проблема конкурентоспроможності економіки як на національному, так і на регіональному рівні є особливо актуальною в умовах поглиблення міжнародної інтеграції України після вступу до СОТ та розширення Європейського союзу, зокрема внаслідок якісно нового етапу євроінтеграції у процесі підготовки та реалізації нової посиленої Угоди про вільну торгівлю між Україною та ЄС.
Галузева структура промислового виробництва України залишається неефективною, оскільки якість більшості вітчизняних товарів не відповідає європейським стандартам. Левову частку загального обсягу промислових товарів складають сировина, енергоресурси та матеріали, що перешкоджає економічному та технологічному зростанню, а також підвищенню конкурентоспроможності економіки в цілому.
Національна економіка України демонструє наявність характерних ознак технологічної кризи, що виявляються у низькому рівні експортоспроможності вітчизняної високотехнологічної продукції. Так, частка експорту товарів і послуг у ВВП становить понад 60%, що вказує на експортну орієнтацію держави. Разом із тим, частка експорту високотехнологічної продукції у загальному обсязі експорту не перевищує 7–9%, у той час як у розвинутих країнах цей показник становить 25–50%, а в деяких перевищує 60%. Отже, аналіз даних свідчить, що стратегія розвитку конкурентоспроможності економіки полягає в переорієнтації виробництва на високоякісні технології [1].
Беручи до уваги підготовку України до вступу в ЄС, необхідно поєднати завдання, що визначила технологічна криза національної економіки, з вимогами глобальних перетворень. Проте внаслідок глобалізації все більше проявляється економічна диспропорція соціально-економічного розвитку регіонів країни, створюючи нові можливості для успішних та загострюючи проблеми депресивних. Таким чином, основними проблемами регіонів України, що потребують зваженої політики від національних урядів і міжнародних організацій, є недостатність розширеного відтворення регіонального розвитку, незадовільне використання конкурентних переваг та енергетичне забезпечення виробництва.
Так, одним з визначальних факторів конкурентоспроможності є зниження енергоємності галузей промисловості. Україна володіє надзвичайно енергоємним промисловим комплексом, і за роки незалежності суттєвого зменшення енергоспоживання не було досягнуто [3]. Домінування граничної схильності до споживання в противагу схильності до заощаджень та інвестування в реальний сектор, а також нерозвиненість інституцій та структурні деформації в економіці зумовлюють втрату позицій нашої країни в світових рейтингах конкурентоспроможності.
Отже, сучасний етап процесу європейської інтеграції обумовлює розробку стратегії і тактики забезпечення конкурентоспроможності економіки України, тому доцільна реалізація наступних заходів:
Тож, дотримання цих заходів дозволить сформувати цілісну програму, реалізація якої забезпечить значне зростання конкурентоспроможності економіки України.
Список використаних джерел:
1. Новий курс: реформи в Україні. 2010–2015. Національна доповідь / за заг. ред. В. М. Гейця. – К. : НВЦ НБУВ, 2010. – 232 с.
2. Портер М. Международная конкуренция : пер. с англ. / под ред. В. Д. Щетинина. – М. : Международные отношения, 1993. – 896 с.
3. Федулова Л. Технологічна готовність політики України до нових викликів в умовах відсутності технологічної політики / Л. Федулова // Економіка України. – 2010. – № 9. – С. 12–26.