Кругляк Н. В.
Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара (Україна)
НАПРЯМКИ ЗНИЖЕННЯ ВИТРАТ ПІДПРИЄМСТВА
В СУЧАСНИХ УМОВАХ
В даний час, діяльність будь-якого підприємства спрямована на фінансовий результат, який є основним, а саме на отримання максимального прибутку [1]. Сучасна економічна ситуація не сприяє оптимальному використанню виробничих ресурсів, що негативно відбивається на рентабельності виробництва, конкурентоспроможності продукції, нестачі власних коштів, загостренні проблем покриття витрат [2]. Розмір витрат виробництва є однією з умов успіху на ринку, оскільки чим менші витрати виробництва, тим більший прибуток отримує підприємство з урахуванням рівня ринкових цін.
Метою дослідження є виявлення, аналіз та узагальнення шляхів зниження витрат на виробництво продукції.
Зниження собівартості продукції дозволяє підприємству безболісно знижувати ціну на свою продукцію до рівня цін підприємств-конкурентів або навіть нижче теоретичних основ та практичних рекомендацій щодо сучасних шляхів зниження витрат підприємства в ринкових умовах [2].
Сучасні методи зниження витрат мають бути гнучкими, простими у використанні, надавати в оперативному порядку необхідну для прийняття управлінських рішень інформацію [3].
З урахуванням вищенаведених особливостей після проведення комплексного аналізу підходів щодо сучасних напрямів оптимізації витрат підприємства можна виділити заходи, що є доцільними у сучасних умовах: поліпшення використання виробничих ресурсів, застосування більш дешевих матеріалів, їх повторне використання, впровадження безвідходних технологій виробництва, застосування ресурсозберігаючих технологій, що забезпечує економію матеріалів та енергії; введення в дію нових цехів, виробництв і виробничих одиниць, а також диверсифікація виробництва; застосування єдиної системи калькулювання витрат на всіх стадіях життєвого циклу продукції; підвищення технічного рівня виробництва, яке забезпечується впровадженням новітніх технологій, застосуванням нових видів сировини та матеріалів; використанням інноваційної техніки та обладнання; автоматизацією та механізацією виробничих процесів тощо; зміна обсягу та структури продукції, зокрема зміна номенклатури й асортименту, зниження матеріаломісткості й трудомісткості продукції [7]; вивчення причин браку та зниження собівартості за рахунок скорочення втрат від браку, що дасть можливість скорочення і більш раціонального використання відходів виробництва; зниження витрат на оплату праці на одиницю продукції; скорочення адміністративно-управлінських витрат; ліквідація непродуктивних витрат і втрат [5]; контроль дебіторської заборгованості; посилення контролю за співвідношенням темпів зростання продуктивності праці та заробітної плати; зниження рівня комерційних та управлінських витрат на підприємстві; збільшення рівня операційного важеля; скорочення витрат на оплату праці за рахунок аутсорсингу і фрілансу, компенсація частини заробітної плати наданням працівникам соціальних пільг (безкоштовного харчування, розширеного медичного страхування тощо) [6];
Основними програмами скорочення витрат є: робота зі зниження трудомісткості бізнес-процесів; перегляд принципу компенсації персоналу; оптимізація продуктів і каналів розподілу; оптимізація використання активів і капіталу; робота зі зниження закупівельних цін; зміна технологій з метою зменшення витрат [7].
На нашу думку, максимальний ефект підприємствам нададуть тільки комплексні програми зниження витрат, а не окремі дії. Кожна з таких програм може включати кілька проектів, які в різні періоди часу реалізуються підприємством з метою зниження витрат.
Головна спрямованість управління витратами підприємств, на нашу думку, полягає в оптимізації використання їх ресурсів. Система управління витратами підприємства може вважатися досить ефективною лише в тому разі, коли вона дає змогу не тільки раціонально використовувати наявні ресурси; а й забезпечувати активний системний пошук можливостей подальшого зниження витрат і, відповідно, забезпечувати розвиток підприємства [6].
Висновки. Проблема пошуку шляхів зниження витрат виробництва на різних підприємствах в даний час відноситься до надзвичайно складного питання сучасної економіки. Але основним шляхом зниження витрат все ж є складання чіткого плану заходів, які спрямовані на управління усіма витратами. Важливо точно знати на що саме витрачаються кошти, тоді вдасться взяти під контроль витрати підприємства.
Шляхи зниження витрат виробництва представлені складанням плану заходів, які спрямовані на управління витратами. Необхідно проаналізувати можливості передачі на аутсорсинг різних дорогих процесів. Потрібно оптимізувати технологічні процеси. Крім того, важливо скорочувати витрати на оплату праці. Необхідно також зменшувати витрати на побутові витрати. Важливо знижувати витрати на рекламу.
Список використаних джерел: