Окулова А. В.
Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара (Україна)
УДОСКОНАЛЕННЯ ЦІНОВОЇ ПОЛІТИКИ ТА ЇЇ ВПЛИВ
НА ЕФЕКТИВНІСТЬ ФУНКЦІОНУВАННЯ ПІДПРИЄМСТВА
Цінова політика на товарних ринках є одним з найбільш важливих факторів, що визначають ефективність функціонування підприємства. Ціна визначає обсяги продажів, попит на продукцію, конкурентоспроможність продукції і самого підприємства, виступаючи при цьому одним із найважливіших факторів конкурентної боротьби.
Підприємство, яке встановлює ціну на свій продукт, повинно мати чітке уявлення про ситуації на ринку, про власні можливості і вплив ціни на прибуток. Вибір ціни без урахування кон'юнктури ринку, зовнішньої і внутрішньої ситуації, може виявитися невірним і привести до отриманню низького прибутку. Це станеться, якщо має місце невеликий обсяг продажів при завищених цінах, або внаслідок низької питомої прибутку при занижених цінах.
В умовах ринкової економіки на ціну впливає багато чинників. У цілому їх можна поділити на дві великі групи:
- внутрішні, які залежать від самого підприємства. До них належать, у першу чергу, економічний потенціал підприємства, наявність матеріальних ресурсів, капіталу, рівень кваліфікації робітників, організація виробничого процесу, можливості підприємства швидко реагувати на зміни кон'юнктури ринку тощо. Окремо потрібно визначити якість роботи маркетингової служби підприємства, особливо відділу ціноутворення, розподіл повноважень між робітниками та ін.
- зовнішні, які не залежать від підприємства і які потрібно враховувати при плануванні стратегії своєї діяльності. У своїй діяльності підприємство повинно пристосовуватись до дії цих чинників, аналіз та розгляд яких має велике значення.
До зовнішніх чинників належать: попит споживачів, пропозиція виробників, доходи населення, особливості поведінки споживачів, вплив держави на політику ціноутворення, цінова реклама, фінансова система, грошовий обіг, кредитно-грошова система, учасники каналів збуту товарів, конкуренція, збільшення витрат за незалежними від підприємства причинами, інфляція та ін. [2].
Дуже важливо підходити до формування цінової політики як до однієї з основних складових загальної стратегії підприємства.
В умовах ринкової економіки домінуючим завданням стратегії ціноутворення є отримання максимального прибутку при запланованому обсязі продажів. Цінова стратегія повинна забезпечити довгострокове задоволення потреб споживачів шляхом оптимального поєднання внутрішньої стратегії розвитку підприємства та параметрів зовнішнього середовища в рамках маркетингової політики підприємства та довгострокової маркетингової стратегії.
Підприємство має вирішити, яких цілей воно прагне досягти. В загальному вигляді можна виокремити три групи цілей, які сфокусовані: на прибутках, на обсягах продажів, на конкуренції. [1]
Цілі, орієнтовані на прибуток:
Цілі, орієнтовані на збут:
Цілі, орієнтовані на конкуренцію:
Можна виділити загальний алгоритм методики розрахунку ціни та подати у такій послідовності дій: визначення цілей та завдань ціноутворення, визначення попиту, оцінка витрат на виробництво та реалізацію продукції, аналіз цін і витрат конкурентів, вибір методу ціноутворення, безпосередній розрахунок ціни. [4]
Таким чином, можна відзначити, що цінова політика – важливий елемент загальної стратегії підприємства будь-якої форми власності. Вона впливає на результати його діяльності: його рентабельність, життєздатність, довготривале успішне функціонування на ринку і фінансову стабільність. У довгостроковому періоді від цінової політики залежить вся діяльність підприємства. Вона багатогранна, і включає в себе безліч аспектів, тому повинна розглядатися в комплексі всієї діяльності фірми. Будь-яка модель цінової політики, щоб залишатися актуальною і результативною, повинна змінюватися в разі удосконалення чи виготовлення нової продукції (послуги), зміни кон'юнктури ринку, зміни конкурентного середовища та змін, які відбуваються на підприємстві. Підвищенню ефективності цінової політики на підприємствах сприятиме використання конкретних послідовних та науково-обґрунтованих інструментів цінового управління і кожне підприємство має їх дотримуватися, щоб ефективно функціонувати і розвиватися.
Список використаних джерел: