Роєва Т. О., к. е. н. Лизньова А. Ю.
Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара (Україна)
ОБҐРУНТУВАННЯ ОБСЯГУ ВИРОБНИЦТВА
ДЛЯ БЕЗЗБИТКОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА
В УМОВАХ МІНЛИВОГО ЗОВНІШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА
Відомо, що метою діяльності підприємства у сучасній економіці є отримання прибутку. Саме за цієї умови фірма може стабільно існувати і забезпечувати собі основу для росту. Проблема прибутковості підприємства є ключовим моментом в аналізі його діяльності. Дуже важливим аспектом даного питання є концепція беззбитковості діяльності підприємства, як першого кроку до отримання бухгалтерського, а надалі і економічного прибутку. Тож, актуальність роботи полягає у визначенні оптимального обсягу виробництва продукції, пошуку шляхів підвищення його економічної ефективності.
На фінансові результати підприємства найбільш значною мірою впливають управлінські рішення, що стосуються цін, витрат підприємства, обсягу і структури реалізації продукції. Простим і досить точним способом визначення взаємозв'язку і взаємозалежності між цими категоріями є встановлення точки беззбитковості – визначення моменту, починаючи з якого доходи підприємства повністю покривають його витрати.
Беззбитковість – це режим господарської діяльності комерційних організацій, при якому доходи, отримані від підприємницької діяльності, перевершують витрати, пов'язані з нею, чи рівні їм. [2] В тому разі, якщо витрати перевищують дохід, підприємство є збитковим.
Причини збитковості можуть зовнішні і внутрішні. До зовнішніх відносяться: застосування регульованих цін, збільшення норм відрахувань у позабюджетні фонди, зміну ринкової кон'юнктури, інфляція. До внутрішніх можна віднести: виробництво продукції без урахування ринкового попиту, великі матеріальні витрати, необґрунтовано високу заробітну плату і відсоток за кредит, низький рівень фінансового менеджменту. [1] Більш небезпечними для підприємств виробничої сфери, які здійснюють свою діяльність протягом більш менш тривалого часу, є зовнішні умови впливу на рівень прибутковості, в нинішніх умовах господарювання. Усунення зовнішніх та внутрішніх причин сприяє поліпшенню фінансово-господарської діяльності та отриманню прибутку.
З метою контролю за формуванням прибутку та для запобігання збитків здійснюється аналіз беззбитковості. Аналіз беззбитковості дозволяє визначити:
До переваг цього методу слід віднести:
Продукція, що випускається підприємством має відповідати попиту, який існує на ринку, ціна – очікуванням споживачів, а виробництво має бути рентабельним. У цьому разі діяльність підприємства буде вважатися ефективною.
Для пошуку резервів підвищення економічної ефективності виробництва використовують маржинальний аналіз. Аналіз беззбитковості, або CVP-аналіз є ефективним інструментом у процесі прийняття рішень, адже дозволяє простежити взаємозв’язок «витрати – обсяг – прибуток», а також, спрогнозувати величину кожного з цих показників при заданому значенні інших.
За допомогою маржинального аналізу є можливим пошук найбільш вигідних комбінацій між змінними затратами на одиницю продукції, постійними затратами, ціною та обсягом продажів.
В сучасних умовах господарювання, важливість аналізу оптимального обсягу виробництва для беззбиткової діяльності підприємства зросла. Це зумовлено низкою зовнішніх причин, які пов’язані з існуючими політичними, економічними, фінансовими проблемами в суспільстві. Особливо це стосується великих підприємств, в яких великий штат працівників, налагоджене виробництво, контрактні зв’язки.
Так як підприємства зазвичай займаються випуском декількох видів продукції, необхідно враховувати, що продукти мають різні ціни та змінні витрати, а значить, відрізняються і їх частки у покритті загальних витрат. В цьому разі точка беззбитковості залежить від частки кожного продукту у загальному обсязі продажів. Тому необхідно розраховувати беззбитковий обсяг виробництва за окремими видами продукції. Оскільки маржинальний дохід формується не лише в основній діяльності промислових підприємств, то беззбитковий обсяг продажів необхідно розрахувати для всіх об’єктів маржинального доходу.
Тож методи аналізу беззбитковості дають можливість дослідити залежність прибутку від декількох найбільш важливих факторів: установлених цін, структури продукції, що реалізується (за видами), оцінки на рівні змінних витрат та загальної суми постійних витрат.
В нинішніх мінливих умовах зовнішнього середовища підприємства мають орієнтуватись на збереження робочих місць, підвищення конкурентоспроможності продукції як на власному, так і на міжнародному ринках, зменшення витрат з одночасним збереженням якості продукції, що випускається.
Список використаних джерел: