Шамборська О. С.
Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара (Україна)
СТРУКТУРА ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОГО ПОТЕНЦІАЛУ ПІДПРИЄМСТВА
ТА ФАКТОРИ ВПЛИВУ НА НЬОГО
Сьогодні у конкурентному, для підприємств, середовищі існує місце тільки для тих, хто має певні переваги. Конкурентні переваги мають ті підприємства, котрі впроваджують інновації. На сьогоднішній день людський фактор – знання, уміння та навички персоналу, є одним з головних чинників розвитку підприємства та його спроможності конкурувати на ринку. Тобто саме інтелектуальний потенціал підприємства виступає як один із головних засобів самозбереження та розвитку суб’єкта у конкурентному середовищі.
Інтелектуальний потенціал являє собою сукупність взаємопов’язаного інтелектуального, інформаційного та людського капіталів [1].
Елементами інтелектуального потенціалу підприємства є:
− науковий потенціал – сукупність науково-технічних знань і досягнень;
− соціально-інформаційний потенціал – здатність забезпечення потоку інформації;
− організаційний потенціал – прогресивність форм і методів управління інтелектуальним потенціалом [4].
Механізм формування інтелектуального потенціалу підприємства впроваджує інтелектуальні ресурси у нові управлінські рішення. Можна виділити наступні елементи механізму формування інтелектуального потенціалу підприємства:
Формування інтелектуального потенціалу підприємства залежить від таких чинників як інформаційна система, внутрішньо-організаційне навчання, інформаційне поле, самонавчання, система генерування ідей, зовнішні впливи, система управління інтелектуальним потенціалом, система підтримки, трансформація знань, інноваційні технології навчань [2].
Не менш впливовими факторами формування інтелектуального потенціалу підприємства є зовнішні та внутрішні фактори. Для групування зовнішнього оточення виділяють чинники прямої та непрямої дії у залежності від безпосереднього чи опосередкованого впливу (становище підприємства на ринку, соціальне становище громадян у країні та стан громадської думки щодо діяльності колективу). Для внутрішнього середовища підприємства розглядають фактори особистісного рівня, тобто що впливає на конкретного робітника (економічний, технічний рівні виробництва, ступінь задоволеності працею, стосунки у колективі) та організаційного рівня – впливають на формування інтелектуального потенціалу підприємства загалом.
До основних чинників, які негативно впливають сьогодні на формування та розвиток інтелектуального потенціалу в Україні відносять:
− нерозвинена інноваційна інфраструктура;
− відсутність пільг на інноваційні проекти;
− недостатнє фінансування коштів в науку;
− нерозвинений ринок інтелектуальної власності;
У структурі інтелектуального потенціалу реалізований потенціал, а саме реалізовані знання і здібності, представлені інтелектуальним капіталом, тобто тим активом, який використовується, продається і приносить результат.
Потрібно робити постійні інвестиції в людський капітал, щоб велика частина економічної діяльності була пов'язана саме зі знаннями, а не з фізичними активами, тобто необхідно інтелектуальний потенціал перетворювати у інтелектуальний капітал [1].
Для вдосконалення та розвитку інтелектуального потенціалу, підприємству необхідно приділяти більше уваги процесу навчання працівників, створювати умови, які б давали можливість розвиватися та влаштовували персонал, приділяти увагу згуртованості колективу, підтримувати та контролювати інтелектуальний потенціал підприємства.
Можна зробити висновок, що на сьогоднішній день формування та розвиток інтелектуального потенціалу підприємств є невід’ємним елементом їхньої продуктивної діяльності. Результатом формування інтелектуального потенціалу є вихідні продукти, для створення яких підприємство й функціонує. Такими продуктами є інтелектуальні можливості підприємства для здобуття та підтримки конкурентних переваг. Якщо підприємство створить та буде підтримувати інтелектуальний потенціал, то згодом він перетвориться в інтелектуальний капітал та підприємство буде мати конкурентні переваги на існуючому ринку. Отже, підприємство зацікавлене у формуванні та розвитку інтелектуального потенціалу.
Список використаних джерел: