К. е. н. Шкура І. С.
Дніпропетровська державна фінансова академія (Україна)
ОСОБЛИВОСТІ ОПОДАТКУВАННЯ
СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВ
ЯК ФАКТОР КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ
Аграрний сектор є важливою стратегічною галуззю української національної економіки. Сільське господарство займає третє місце за рівнем значущості в виробленому валовому національному продукті. Причому його частка за останні три роки має стійку тенденцію до зростання та складає 10,25% за підсумками 2014 р. (7,9% у 2012 р., 8,8% у 2013 р.). Для порівняння зазначимо, що більші частки займають тільки торгівля (14,25% в середньому) та переробна промисловість – 11,9% [1].
Економічні результати діяльності сільськогосподарських підприємств за 2014 р. суттєво поліпшилися у порівнянні з 2013 р.: збільшився фінансовий результат від основної діяльності сільгосппідприємств на 22,2 млрд грн, рівень рентабельності їх основної діяльності зріс на 14,9% та склав 26,3% [1].
Зазначимо, що не будь-яке агропідприємство може мати статус сільськогосподарського. Згідно з чинним законодавством сільськогосподарським вважається підприємство, основною діяльністю якого є постачання вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих основних фондах, а також на давальницьких умовах, в якій питома вага вартості сільськогосподарських товарів/послуг становить не менш як 75% вартості всіх товарів/послуг, поставлених протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно (п. 206.9 стаття 209 Податкового кодексу України – ПКУ) [2].
Однією з форм фінансового регулювання сільського господарства є оподаткування. Сільськогосподарські товаровиробники мають певні особливості оподаткування в частині податку на додану вартість та застосування спрощеної системи оподаткування, які можна вважати пільгами в оподаткуванні або формою державної підтримки сільгосппідприємств.
ПДВ. Резидент, який провадить підприємницьку діяльність у сфері сільського і лісового господарства та рибальства та відповідає критеріям, встановленим у пункті 209.6 статті 209 ПКУ може обрати спеціальний режим оподаткування.
Згідно із спеціальним режимом оподаткування сума ПДВ, нарахована сільськогосподарським підприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів/послуг, не підлягає сплаті до бюджету та повністю залишається в розпорядженні такого сільськогосподарського підприємства для відшкодування суми податку, сплаченої (нарахованої) постачальнику на вартість виробничих факторів, за рахунок яких сформовано податковий кредит, а за наявності залишку такої суми податку – для інших виробничих цілей (пункт 209.2. статті 209 ПКУ).
Зазначені суми ПДВ акумулюються сільськогосподарськими підприємствами на спеціальних рахунках, відкритих в установах банків та/або в органах, які здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів у порядку, затвердженому КМУ.
Спрощена система оподаткування. З 01 січня 2015 р. для сільськогосподарських товаровиробників можуть обрати спрощену систему оподаткування – єдиний податок (4 група платників). Об'єктом оподаткування в цьому випадку є площа сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду, що перебуває у власності сільськогосподарського товаровиробника або надана йому у користування, у т.ч. на умовах оренди. Права власності/користування земельними ділянками повинні бути оформлені та зареєстровані відповідно до законодавства.
Базою оподаткування є нормативна грошова оцінка одного гектара сільськогосподарських угідь з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного за станом на 1 січня базового податкового (звітного) року відповідно до порядку, встановленого розділом XII ПКУ. Що є новацією в спрощеній системі оподаткування сільгосптоваровиробників. За розрахунками науковців Інституту аграрної економіки, уточнення бази оподаткування обумовить збільшення сум податкових зобов’язань за даним видом обов’язкових платежів державі з одного гектара сільгоспугідь у понад 6,5 разів [3].
Розмір ставок податку з одного гектара сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду залежить від категорії (типу) земель, їх розташування збільшився з 01.01.2-15 р. втричі та коливається від 0,09до 3% бази оподаткування згідно пункту 293.3 статті 293 ПКУ.
За прогнозами вчених Інституту аграрної економіки, очікується, що надходження від застосування спеціального режиму оподаткування доходів сільгосппідприємств збільшаться із минулорічних 0,12 млрд грн до понад 2,3 млрд грн, що позитивно позначиться на доходній спроможності сільських бюджетів. Слід зазначити, що податкове навантаження на сільгосппідприємства у рамках застосування спрощеної системи оподаткування, яка почала діяти з 01.01.2015 р. не перевищуватиме відповідних показників по інших системах оподаткування – спрощеною (від доходу) та загальною (від прибутку). Враховуючи фактичну доходність агробізнесу в останні роки, таке навантаження не стане критичним для галузі [3].
Платники єдиного податку 4 групи не є платниками таких податків і зборів: а) податку на прибуток підприємств; б) податку на майно (в частині земельного податку), крім земельного податку за земельні ділянки, що не використовуються за призначенням; в) рентної плати за спеціальне використання води.
Пільгові режими оподаткування сільськогосподарських підприємств є вкрай необхідними для підтримки рівня їх рентабельності та збереження їх конкурентоздатності на внутрішньому та зовнішньому ринках особливо в умовах інтеграції до європейського співтовариства.
1. Офіційний сайт Державної служби статистики України. – Режим доступу : http://ukrstat.gov.ua
2. Податковий кодекс України вiд 02.12.2010 р. №2755-VI [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/2755-17.
3. Лупенко Ю. Як змінилося оподаткування аграріїв через недавні зміни до Податкового кодексу [Електронний ресурс] / Ю. Лупенко. – Режим доступу : http://finbalance.com.ua/ news/Yak-zminilosya-opodatkuvannya-ahrariv-cherez-nedavni-zmini-do-Podatkovoho-kodeksu