К. е. н. Шляга О. В., Ніколаєва В. М.
Запорізька державна інженерна академія (Україна)
РОЗВИТОК І ЕФЕКТИВНЕ ВИКОРИСТАННЯ
ВИРОБНИЧИХ ПОТУЖНОСТЕЙ ПІДПРИЄМСТВА
Протягом останніх десяти років проблематика, яка стосується розвитку і використання виробничих потужностей, практично залишається поза уваги науковців та фахівців-практиків. В умовах тривалої перманентної кризової ситуації в Україні спостерігається хронічне недовантаження наявних виробничих потужностей промислових підприємств. Серед важливих завдань на найближчу перспективу, які стоять перед економікою України, – розвиток національного виробництва на основі ефективної політики імпортозаміщення та посилення експортного потенціалу усіх секторів національного господарства.
Вирішення стратегічних і тактичних завдань розвитку власного виробництва на нових технологічних засадах висуває низку завдань щодо теоретичного осмислення та практичного використання такої категорії, як виробнича потужність сучасним менеджментом підприємств в управлінні їх діяльністю. В цьому контексті важливе значення має визначення самого поняття «виробнича потужність підприємства» в умовах прискореного науково-технічного прогресу, впровадження у виробництво новітніх технологій та жорсткої конкуренції. Отже, в умовах ринкового господарювання під виробничою потужністю підприємства слід розуміти його потенційну здатність виготовляти максимальну кількість продукції відповідної номенклатури й асортименту із застосуванням новітніх технологій за одиницю часу роботи на визначену дату у вартісному чи натуральному вираженні, яка відповідає міжнародним стандартам якості, є конкурентоспроможною і користується попитом на внутрішньому і зовнішньому ринках [1]. Із цього визначення видно, що потужність підприємства повинна бути орієнтована на виготовлення продукції з інноваційним наповненням високої якості із застосуванням новітніх технологій та належне їх освоєння працівниками. Вона має динамічний характер і змінюється під впливом зовнішніх і внутрішніх чинників, зумовлених прискореними темпами науково-технічного прогресу, вплив якого найбільше позначається на якості та технологічній продуктивності сучасних систем машин, які є матеріальною основою формування виробничих потужностей підприємств. Для ефективного практичного використання інформації про виробничі потужності в системі управління діяльністю підприємств необхідно вести облік їх планової (вхідної), фактичної (вихідної) та середньорічної величин. Організування обліку видів потужності, визначення їх величини має важливе значення для вирішення низки важливих завдань техніко-економічного спрямування з метою ефективного функціонування кожного підприємства.
Модернізація як один із важливих чинників ефективного розвитку потужностей промислових підприємств повинна бути орієнтована на вирішення ними важливих поточних і стратегічних завдань, ґрунтуватися на впровадженні у виробництво досягнень науково-технічного прогресу, спрямованих на оновлення матеріально-технічної бази підприємств, щоб вийти на виготовлення продукції з інноваційним наповненням та конкурентоспроможної на внутрішньому і зовнішньому ринках. У вирішенні цього важливого завдання провідна роль має належати вітчизняним галузям промисловості, які в найближчій перспективі повинні докорінно оновити техніко-технологічну базу своїх підприємств та налагодити випуск високопродуктивної техніки, щоб прискорити технічне переоснащення усіх секторів національного господарства, створюючи потужну матеріально-технічну базу для застосування новітніх технологій виготовлення високоякісної імпортозаміщуваної продукції для наповнення нею внутрішнього ринку.
Важливим чинником прискорення модернізації промислових підприємств, як важливого напряму якісного зростання і ефективного використання їх виробничих потужностей, повинно стати визначення пріоритетів розвитку базових галузей національного господарства, створення сприятливих умов для залучення інвестицій з метою забезпечення прискореного розвитку потужностей високотехнологічних виробництв, а також потужностей інноваційної інфраструктури, збільшення кількості інноваційних підприємств, центрів сервісного обслуговування техніки вітчизняного виробництва.
Таким чином, розширення діяльності підприємств, з одного боку, є об’єктивною закономірністю, обумовленою планомірною інвестиційною діяльністю, спрямованою на створення й уведення в дію нових виробничих потужностей, експлуатація яких призначена забезпечити не тільки збільшення обсягів випуску продукції, але й виробництво нової, конкурентоспроможної високотехнологічної продукції. З іншого боку, вплив ринкових чинників і, у першу чергу, існування конкурентного середовища обумовлює необхідність підтримки високого інноваційного рівня та якості продукції, що є можливим за наявності високотехнологічного обладнання, здатного оперативно переходити на виробництво нових видів продукції відповідно до змін попиту. У багатьох випадках підприємство може успішно просуватися на нові ринки тільки тоді, коло воно може придбати нові ресурси та необхідну компетенцію [2].
Нові економічні процеси, що відбуваються на світовому ринку, створення глобальних ринків і процеси інтеграції підсилюють конкуренцію виробників і зумовлюють необхідність постійного підвищення технічного рівня виробництва з метою утримання ринкових позицій.
Список використаних джерел:
1. Петрович Й. М. Організування обліку виробничих потужностей промислових підприємств як важлива передумова управління їх розвитком і ефективним використанням [Електронний ресурс] / Й. М. Петрович. – Режим доступу : https://ena.lp.edu.ua:8080/.../ 40_201-204_Vis_722_menegment.pdf.
2. Швець І. Б. Управління виробничими потужностями на підприємствах кондитерської галузі / І. Б. Швець, Р. С. Распопов. – Донецк : ДонНТУ – Норд-Пресс, 2010. – 156 с.