К. е. н. Ющишина Л. О., Левчук А. О.
Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки (Україна)
МЕТОДИ ОЦІНКИ
КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ПРОДУКЦІЇ
В процесі динамічного розвитку ринкових відносин загострюється конкурентна боротьба на ринках споживчих товарів. Для того щоб продукція досягла високої конкурентоспроможності, вона повинна володіти набором певних характеристик, процес формування яких є доволі трудомістким та тривалим. Забезпечення конкурентоспроможності продукції передбачає необхідність розгляду питань щодо її кількісної оцінки.
Оцінка конкурентоспроможності продукції – це визначення її рівня, що дає відносну характеристику здатності продукції задовольняти вимоги конкретного ринку в даний період часу, порівняно з конкурентами [4, с. 504].
В основу здійснення оцінки показника конкурентоспроможності продукції закладаються конкретні методи. Вибір конкретної методики визначення конкурентоспроможності залежить від специфіки продукту, терміновості отримання результатів оцінки, обсягів доступної інформації, ресурсних обмежень, аудиторії, на яку вони розраховані, тощо.
В економічній науці для оцінки конкурентоспроможності продукції використовуються різні методи та підходи: диференціальний метод; комплексний метод; змішаний метод.
Диференціальний метод заснований на використанні одиничних параметрів продукції, що аналізується, бази порівняння та на їх співставленні.
Комплексний метод заснований на використанні комплексних (групових, інтегральних, узагальнених) показників або співставленні питомих корисних ефектів продукції, яка аналізується.
Змішаний метод являє собою поєднання диференціального та комплексного методів. При змішаному методі оцінки конкуренто спроможності використовується частина параметрів, розрахованих диференціальним методом, та частина параметрів, розрахованих комплексним методом.
Найбільш відомі на сьогодні моделі та методи оцінки конкурентоспроможності продукції можна розділити на три групи: аналітичні, графічні та матричні методи.
До аналітичних методів відносять: розрахунково-аналітичний, модель Розенберга, модель з ідеальною точкою, оцінка на основі рівня продаж. Особливістю групи аналітичних методів є те, що при їх використанні відбувається розрахунок конкурентоспроможності товару за допомогою математичних формул. Перевагами даних методів є достатньо просте порівняння товару з товарами-конкурентами; загальний аналіз робиться на основі аналізу окремих показників; методи дають уявлення про ідеальний, з точки зору споживача, продукт. Тоді, як недоліками виступають: важкість у визначенні параметрів та їх значимості; складно визначити й оцінити найважливіші для продукту характеристики з погляду споживача; необхідність використання експертних оцінок тощо.
Графічний метод оцінки конкурентоспроможності товару базується на побудові багатокутника конкурентоспроможності, який надає товаровиробнику можливість встановити переваги і недоліки – як свого товару, так і конкурентів – на основі певних показників. Кількість цих показників залежить від специфіки продукції. Радар конкурентоспроможності будується за такими правилами: коло ділиться радіальними оцінними шкалами на рівні сектори, число яких рівне числу критеріїв; у міру віддалення від центру кола значення критерію покращується; шкали на радіальних прямих градуюються так, щоб всі значення критеріїв лежали усередині оцінного кола; естетичність чи ергономічність визначається експертним методом за 10-бальною шкалою. Для порівняння продуктів-конкурентів їх радари будуються на одному і тому ж колі.
Матричний метод оцінки рівня конкурентоспроможності продукції базується на побудові матриць-таблиць, однією з яких є «Матриця Нільсена». Зазначений підхід передбачає: комплексну оцінку конкурентоспроможності з використанням сукупності групових критеріїв – товарних, збутових, ринкових, виробничих; градацію рівня комерційного успіху за трьома групами – «нижче середнього», «середній», «вище середнього»; характеристику ознак за кожним одиничним критерієм товару, що аналізується, для віднесення до однієї з груп [5, с. 356-363].
Проте, варто погодитися з думкою О. І. Драган, що методики оцінки конкурентоспроможності продукції є недостатніми для формування висновку про конкурентоспроможність підприємства у цілому, хоча в більшості випадків науковцями використовується саме такий підхід [2, с. 46].
На нашу думку, оцінка конкурентоспроможності продукції є лише вихідним елементом для виробничо-господарської діяльності підприємств в умовах ринкової економіки, що справляє найбільш істотний вплив на підвищення якості продукції та позитивно впливає на результати діяльності підприємства.
Тому, саме процес забезпечення конкурентоспроможності продукції, який неможливий без її оцінки є дуже важливою ланкою діяльності підприємства.
Список використаних джерел: