Заморьонова Д. В.
Полтавський університет економіки і торгівлі (Україна)
ВИСОКИЙ РЕЙТИНГ ВИЩОГО НАВЧАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ
ЯК ЙОГО КОНКУРЕНТНА ПЕРЕВАГА
За умов глобалізації суспільства для вищих навчальних закладів (ВНЗ) України постає гостра необхідність вдосконалення та підвищення конкурентоспроможності на ринку освітніх послуг. З огляду на пріоритетні зміни в законодавстві ВНЗ мають максимально чітко та прозоро еволюціонувати в сучасному інформаційному економічному просторі. Інтернетизація є достатньо динамічною рушійною силою для розвитку вітчизняних підприємств. Перед ВНЗ постає ряд проблем та цілей, що потребують оптимального вирішення при відносно невеликих затратах. Звичайно тягарем на шляху світлого майбутнього стає певна косність системи та непідготовленість, навіть опір персоналу змінам.
Оцінка ефективності функціонування ВНЗ завжди була актуальна та за час незалежної України досить сильно змінювалася, розвивалася, пізнавала вплив закордонних та вітчизняних досліджень та відкриттів. Загальновідомий рейтинг вітчизняних вищих навчальних закладів «Топ-200 Україна» здебільшого вираховується за класичними показниками діяльності ВНЗ: якість науково-педагогічного персоналу, якість підготовки фахівців, міжнародна діяльність. Проте у консолідованому рейтингу рейтинг вищих навчальних закладів України питома вага «Топ-200» лише третина. Решта – позиції університетів за міжнародними показниками наукометричної бази даних Scopus та інтернет-рейтингу Webometrics [2].
Вебометричні рейтинги складаються на декількох рівнях різними організаціями та університетами:
Інтернет-рейтинг «Webometrics», проводить лабораторія кіберметрики (Cybermetrics Lab) центру інформації та документації (Centro de Informacіуn y Documentaciуn, CINDOC) Національної дослідницької ради Іспанії (National Research Council, CSIC) [1]. Цей рейтинг є найбільш потужною спробою осягнути глобальний освітній простір.
На тлі подібних динамічних явищ як вебометричний рейтинг кожен зацікавлений Вищий навчальний заклад повинен розробити власну стратегію підвищення свого рівня. Проаналізувавши досвід ВНЗ, що реалізували та значно підвищили свій рівень присутності в вебометричному рейтингу ми рекомендуємо ключові напрями руху:
Отже в практичному сенсі рейтинги для українських ВНЗ дають:
Треба розуміти, що вебометричні показники діють не лише на території світової павутини, це інформація котра виходить за рамки Веб та простирається в реальному світі, серед реальних партнерів, науковців, абітурієнтів, студентів, педагогів та інших працівників сфери освітніх послуг. Також для ВНЗ це можливість налагодити зв’язки з державними програмами та грандами різних країн світу, отримати реальне фінансування та інвестиції для реалізації наукових можливостей та ідей.
Європейський досвід показує, що, класичні та вебометричні рейтинги повинні бути доповнені реальними вимогами роботодавців до випускників. Нинішній роботодавець хоче бачити майбутнього співробітника випускником ВНЗ, освіченою людиною якому добре пояснили, що таке після кризове, диверсифіковане і динамічне виробництво, який прийматиме активну участь у виробленні стратегії компанії, який швидко увіллється у виробничий процес, маючи відмінні якості роботи в колективі.
Список використаних джерел: