Мещарякова В. В., Наторіна А. О.
Донецький національний університет економіки і торгівлі
імені Михайла Туган-Барановського (Україна)
КОНЦЕПТУАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ РОЗРОБКИ МАРКЕТИНГОВОЇ ТОВАРНОЇ СТРАТЕГІЇ ПІДПРИЄМСТВА
У сучасному світі, коли різні організації опинилися в умовах жорсткої конкуренції, розробка і реалізація маркетингової товарної стратегії традиційними методами не здатні відбити повною мірою особливості функціонування компаній в ринкових умовах. Товарна і маркетингова політики є взаємозв’язаними і взаємопроникаючими елементами комерційної діяльності підприємства.
Товарна стратегія – складова маркетингової діяльності підприємства, спрямована на розвиток асортименту, створення нових товарів, виключення з виробничої програми товарів, що втратили споживчий попит, поліпшення упаковки товару, розробку помітного найменування і виразного товарного знаку. Можна відстежити зміну тенденцій в розвитку споживчого ринку, який вимагає нових маркетингових підходів і напрямів в реалізації маркетингової політики компанії, що дозволяють виявити різноманіття внутрішніх взаємозв’язків, розвиток інноваційних тенденцій.
Маркетингову політику визначають як план, документ, комплекс заходів. Виходячи з того, що основна мета організації – витягання прибутку, а основна мета маркетингу на підприємстві – забезпечення задоволеності споживачів, що відповідає просуванню товарів організації на ринку і досягненню переваги серед конкурентів, можна сказати, що маркетингова політика є механізмом, регулює діяльність підприємство для досягнення конкурентний перевага. Для як найповнішого розуміння і розкриття суті маркетингової політики підприємства необхідно розглянути визначення товарної політики як найважливішого структурного елементу першої з вказаних політик. У словнику економічних термінів сформульовано наступне визначення товарної політики: «Товарна стратегія – складова маркетингової діяльності підприємства, спрямована на розвиток асортименту, створення нових товарів, виключення з виробничої програми товарів, що втратили споживчий попит, поліпшення упаковки товару, розробку помітного найменування і виразного товарного знаку» [1, с. 145].
Необхідно відмітити, що саме товар є ключовим елементом як маркетингової, так і, відповідно, товарної політики. Основне призначення товару полягає в задоволенні потреб, що визначає його залежність від споживчого попиту. Щоб задовольняти запити споживачів, товар повинен мати споживчу цінність або корисність. Споживча цінність є значимою характеристикою товару і включає асортимент, якість і кількість. Якість визначається як міра відповідності споживчих характеристик товару вимогам нормативної і технічної документації. Кількість – фіксована характеристика товару, виражена в одиницях виміру. Кількість як характеристика товару обумовлюється збутовою політикою підприємства.
Кількість товару також взаємозв’язана з такою його засадничою характеристикою, як ціна товару, яка визначається споживчою цінністю товару і ціновою політикою підприємства. У свою чергу, цінова політика обумовлює стратегію ціноутворення. Товарна інформація дозволяє споживачеві визначити для себе споживчу цінність товару, сформувати переваги і зробити обґрунтований вибір на користь того або іншого товару. Для того, щоб забезпечити конкурентоспроможність товару, кожна його засаднича характеристика потребує цілеспрямованого управління. Так, управління асортиментом товару досягається за допомогою асортиментної політики.
Можна виділити наступні складові товарної стратегії, які визначають етапи її формування: аналіз; процес створення нового товару (інновація); робота з існуючими товарами (варіація, тобто зміна існуючого товару, елімінація); товарний знак (марка товару); упаковка і маркування; клієнтська служба (сервіс) [3, с. 78].
Правильно складена асортиментна політика дозволяє притягнути платоспроможного покупця і досягти головної мети комерційної діяльності – витягання максимально можливого прибутку через задоволення потреб споживачів при мінімальних торгових рисках. Важливе значення у визначенні товарної політики належить розробці життєвого циклу товару і формуванню його стадій, зокрема за об’ємом продажів, рівню прибутків, відношенню покупців, позиції конкурентів, побудові збутової мережі, маркетинговій і рекламній політиці і так далі. Сучасні тенденції скорочення життєвого циклу товару стикаються з серією маркетингових заходів, спрямованих на раціональне його продовження [2, с. 48].
Таким чином, у рамках товарної стратегії визначаються запити ринку і способи їх задоволення. В зв’язку з цим товарна стратегія базується на вивченні споживачів і їх характеристик. Підприємство постійно повинно вирішувати такі питання, як кількість пропонованих товарів, їх модифікації, кількість марочного товару, позиція марок, а також питання стилю і дизайну. Важливим питанням є розвиток (розширення) або звуження товарного асортименту. Тому будь-яка зміна асортименту, навіть якщо вводиться модифікація товару, повинна мати ясну мету з точки зору сприйняття споживачами.
Список використаних джерел:
1. Белоусова С. Н. Маркетинг : учеб. пособ. по специальностям экономики и управления / С. Н. Белоусова. – Ростов-на-Дону : Феникс, 2010. – 381 с.
2. Думова И. И. Товарная стратегия предприятий / И. И. Думова, М. В. Колесникова // Современные аспекты регионального развития: сб. статей. – Иркутск, 2011. – С. 47–49.
3. Сыцко В. Е. Товарная политика предприятия отрасли / В. Е. Сыцко, В. В. Садовский, Л. В. Целикова. – Мн. : Высш. шк., 2011. – 239 с.