Попова О. М., Власенко М. О.
Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара (Україна)
МАРКЕТИНГОВІ ІННОВАЦІЇ У ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВ
У сучасному світі перманентні інновації перетворюються на практично єдиний надійний спосіб завоювання й утримання стійких конкурентних позицій. Одним з засобів забезпечення конкурентних позицій є впровадження маркетингових інновацій.
Слід розрізняти поняття «маркетингові інновації» та «маркетинг інновацій». Маркетингові інновації (інноваційний маркетинг чи інновації в маркетингу) – це принципово нові чи модифіковані елементи комплексу маркетингу (у т.ч. методи, інструменти, прийоми тощо), що дозволяють ефективніше позиціонувати та продавати товар на ринку завдяки вищому рівню задоволення потреб споживачів. Водночас, маркетинг інновацій – це комплекс маркетингу (традиційний чи модифікований), що сформований для виведення на ринок інновацій, якими можуть бути ідеї, процеси, продукти, технології, методи та інше [1].
Маркетингові інновації спрямовані на більш повне задоволення потреб споживачів, залучення їх більшої кількості, відкриття нових ринків збуту з метою підвищення обсягів продажів [2].
Маркетингові інновації можна поділити на три групи за критеріями можливих напрямків моделювання інноваційних підходів до концепції продукту, розширення маркетингового середовища за рахунок нових ринків, нових способів ведення комерційної діяльності:
– нові старі продукти, які представляють собою нові способи застосування знайомих споживачам продуктів;
– нові ринки, що представляють нові групи споживачів продуктів;
– нові способи ведення комерційної діяльності, які являють собою новаторські підходи до поставок давно існуючих продуктів та обслуговування як «лояльних», так і нових споживачів. У сучасних умовах вони є найважливішими джерелами зародження ідей маркетингових інновацій [3].
До маркетингових інновацій як нових способів ведення комерційної діяльності можна віднести використання інтерактивного обладнання, призначеного для того, щоб встановити більш тісний контакт з потенційним споживачем. До такого обладнання можна віднести проекційні (віртуальні) і відео-вітрини, віртуальні прилавки, віртуальні примірочні, QR–коди тощо. Зокрема, проекційна вітрина є новинкою для українського ринку і тому тільки починає завойовувати визнання серед продавців. На думку виробників, вона звертає на себе увагу покупця, змушує його зупинитися і дає йому повне уявлення про товар, демонструючи останній з кращого боку. Згідно європейського дослідження ефективності проекційних вітрин мінімум чверть перехожих звертає на них увагу; кожен п’ятий зупиняється, щоб подивитися трансльований рекламний ролик; приблизно третина перехожих настільки вражені вітриною, що заходять в магазин відразу ж після перегляду [4].
Відомо, що новітні технології вимагають значних капіталовкладень, які не можуть собі дозволити дрібні компанії. Тому в даний час серед малих підприємств особливою популярністю користується Інтернет-маркетинг, який використовує традиційні прийоми, але в дистанційному режимі, більш зручному для споживача. Інтернет в цьому режимі забезпечує прискорення, зменшення витрат для більш якісного здійснення всіх маркетингових процесів.
Забезпечення ефективного використання маркетингових інновацій та перетворення їх на конкурентні переваги підприємства вимагає системного підходу, втіленого, зокрема, у переході до концепції інноваційного комплексу маркетингу «4 IP» – інноваційний продукт, інноваційне ціноутворення, інноваційні інструменти просування, інноваційні канали та методи розподілу. Подальше дослідження має бути спрямоване на виявлення ролі окремих елементів комплексу маркетингу «4 IP», а також їх синергічного ефекту в механізмі підвищення конкурентоспроможності суб’єктів господарювання [5].
У той самий час загальновідомим є й те, що інновації завжди пов’язані з ризиком, і це є однією з вагомих причин зниження інноваційної активності підприємств України впродовж останніх десятиліть. В інноваційній діяльності прагнення до мінімізації ризику рівнозначне відмові від інновацій взагалі, оскільки розроблення й впровадження новинок завжди пов’язані з ризиком [6]. Ефективне управління ризиками маркетингових інновацій повинне бути спрямоване на оптимізацію співвідношення очікуваного прибутку й ризику; корисним інструментом для зниження невизначеності й покращення такого співвідношення є збирання додаткової інформації, насамперед шляхом попередніх маркетингових досліджень.
Список використаних джерел:
1. Шульгіна Л. М. Дискусійні питання сутності понять «маркетинг інновацій» та «маркетингові інновації» / Л. М. Шульгіна // Экономика Крыма. – 2011. – № 4 (37). – C. 227–231.
Л. Ю Сагер, О. С. Савченко. – Режим доступу: http://essuir.sumdu.edu.ua/bitstream/ 123456789/28795/1/Saher.%20Savchenko.pdf.
3. Дойль П. Маркетинг менеджмент и стратегии / П. Дойль, Ф. Штерн; пер с англ. – 4-е изд. – СПб. : Питер, 2007. – 648 с.
4. Волкович А. Р. Інноваційні технології в системі маркетингових комунікацій [Електронний доступ] / А. Р. Волкович, Л. К. Яцишина // Ефективна економіка. – 2014. – № 3. – Режим доступу : http://www.economy.nayka.com.ua/?op=1&z=2839.
5. Тараненко І. В. Маркетингові інновації в забезпеченні конкурентоспроможності: системний підхід / І. В. Тараненко // Вісник соціально-економічних досліджень. – 2012. – Вип. 2 (45). – C. 180–185.
6. Лабурцева О. І. Управління маркетинговими ризиками інновацій / О. І. Лабурцева // Маркетинг і менеджмент інновацій. – 2012. – № 4. – C. 15–22.