Вертегел А. В., к. е. н. Стоєв В. Л.
Запорізька державна інженерна академія (Україна)
ДЕФІЦИТ БЮДЖЕТУ УКРАЇНИ ТА ШЛЯХИ ЙОГО ПОДОЛАННЯ
Бюджет України є хронічно дефіцитним. На 2015 рік прогнозується перевищення видатків над доходами загального фонду бюджету на 53 млрд грн. Видатки змогли зменшити на 60 млрд. грн. за рахунок зменшення держорганів та ліквідації Нацагенств. Натомість, через збільшення вартості обслуговування держборгу та зростання видатків Пенсійного фонду, загальні видатки все одно зросли на 44 млрд. грн. порівняно з 2014 роком [1].
Бюджет України на 2015 рік передбачає зміни в податковому законодавстві, так наприклад, планується наполовину зменшити єдиний державний податок, а також скоротити загальну кількість податків з 22 до 9.
Розмір прожиткового мінімуму в 2015 році, який внесений в бюджет, має зрости з нинішніх 1218 до 1257 грн. в січні 2015 року і надалі до 1284 грн у грудні, аналогічно прожитковому мінімуму підніметься і мінімальна зарплата. А от розмір мінімальної пенсії запланований на 2015 рік підніметься всього на 32 гривні і становитиме 981 гривню [2].
Загалом у 2015 році Кабмін пропонує витратити 527 мільярдів гривень, що на 86 мільярдів більше бюджету 2014 року.
Бюджет 2015 року писали з розрахунку, що курс національної валюти становитиме 17 гривень за долар. Тому у валютному вираженні державний кошторис істотно зменшився.
На фінансування міністерства оборони виділяють 40,2 мільярда гривень, тоді як в 2014 році армійський бюджет складав 15,1 мільярда.
Найбільша стаття військових витрат – забезпечення армії та військова підготовка. Вона складе понад 30 мільярдів гривень, а у 2014 році на це виділили 11 мільярдів.
В 2015 році уряд планує повернути аж 2,7 мільярдів гривень боргів, які були взяті при підготовці до Євро-2012.
На сучасному етапі уряд повинен постійно контролювати розмір бюджетного дефіциту, необхідно приділяти більше уваги збільшенню доходів держави шляхом подолання безробіття, поліпшення податкової системи в напряму лібералізації оподаткування на внутрішньому ринку України, зменшення податкового навантаження на фонд оплати праці, дерегуляції підприємницької діяльності, удосконалення приватизації державного майна, поліпшення фінансового стану суб’єктів господарювання.
Вагомим кроком у боротьбі за скорочення дефіциту бюджету в Україні може стати розроблення оптимальної моделі фіскального правила, яка б відповідала критеріям чіткості визначення, прозорості, адекватності, сумісності, простоти, гнучкості, обов’язковості виконання, підтримки з боку інших напрямів економічної політики.
Основною запорукою бездефіцитності бюджету України може бути економічне зростання та подолання корупції. З цієї ж нагоди не можна не згадати про необхідність підвищення кваліфікованості державних управлінських кадрів, на що наголосив Президент України.
Забезпечення реального економічного зростання можливо лише через розвиток вітчизняного виробництва та забезпечення всебічної підтримки підприємництва на усіх ланках господарської діяльності, забезпечення зростання доходів населення.
Список використаних джерел:
1. Українська правда «Бюджет-2015» 15 квітня 2015 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.pravda.com.ua/cdn/cd1/budget/?attempt=1
2. Закон України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon4.rada.gov.ua
3. Податковий кодекс України (діюча редакція) [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon.rada.gov.ua
4. Бюджетний кодекс України (діюча редакція) [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon.rada.gov.ua