Буцак Ю. О., к. е. н.  Кучеренко С. К.    

Дніпропетровський  національний  університет імені Олеся Гончара (Україна)

ОСНОВНІ ПРОБЛЕМИ УПРАВЛІННЯ ВИТРАТАМИ НА ПРОМИСЛОВОМУ ПІДПРИЄМСТВІ

 

Стан розвитку промислових підприємств виступає одним з головних умов розвитку економіки країни. У свою чергу ефективність діяльності підприємства в певній мірі визначається тим, наскільки раціонально здійснюється управління витратами, як один із способів, що дозволяє досягти зростання результатів діяльності.

Необґрунтоване і неконтрольоване зростання витрат є однією з найактуальніших проблем більшості підприємств, а отже для подолання даної проблеми підприємствам необхідна чітка та зрозуміла програма управління витратами. На даний період часу спостерігається значна тенденція до збільшення величини витрат промислового підприємства. Це пов’язано, по-перше, зі зростанням вартості матеріалів, напівфабрикатів, електроенергії та палива, та по-друге зі збільшенням процентних ставок за короткостроковими та довгостроковими кредитами. Інформація про витрати є основою для прийняття великої кількості управлінських рішень, пов’язаних з вибором продукції, що виготовляється, цінової політики, розподілом наявних ресурсів.

Проблеми, що стосуються управління витратами знайшли відображення в роботах М. Вебера, Дж. Ст. Мілля, Й. Шумпетера, І. Ансоффа, Е. М. Короткова, А. Файоля, П. Друкера і ін. [3].

Зниження витрат на виготовлення одиниці продукції дозволить підприємству встановлювати нижчі і сприятливіші ціни, а це є вагома перевага над конкурентами. Тому важливо ефективно управляти витратами для того щоб досягти високої результативності. Зробити це можливо лише коли на підприємстві діє об’єктивна система управління витратами. Саме тому доцільним є створення ефективної системи управління витратами для успішної діяльності підприємства, в межах якої інформація про витрати повинна бути використана при розробці стратегії розвитку, що спрямована на досягнення стійкої переваги перед конкурентами.

При здійсненні процесу створення системи управління витратами на підприємстві спочатку встановлюється зв’язок між системою управління витратами і системою бюджетного управління, далі визначаються перспективні напрямки зниження витрат та останнім є розробка плану заходів стосовно зниження витрат [1].

Практикою встановлено, що ефективна робота системи управління витратами повинна забезпечувати: оперативність надходження інформації; контроль витрат по підрозділах; можливість віднесення всіх видів витрат на певні види продукції, що дозволить об’єктивно визначити собівартість і її структуру; інформацію для аналізу структури і сезонної динаміки витрат; можливість прогнозувати і планувати витрати.

На сьогодні питання ефективності управління витратами компанії стоїть все більш гостро. По мірі того як розвивається конкуренція на цільових ринках, знижується норма прибутку підприємства. У слідстві чого ефективність розвитку підприємства починає багато в чому залежати від ступеня керованості витрат [2].

Для багатьох промислових підприємств основними проблемами управління витратами можна визнати:

– забезпечення достовірності і актуальності планування витрат;

– своєчасність одержання інформації про дійсні витрати і оперативність реакції керуючих;

– адекватний вибір показників і їх аналітичний розріз;

– забезпечення взаємозв’язку системи бюджетування і управлінського обліку.

Досвід зарубіжних підприємств показує, що управляти витратами  ефективно лише при наявності жорсткої ув’язки з системою бюджетування. Втілення на підприємство системи бюджетування – це і є першим кроком на шляху до управління витратами. Розробляючи бюджет підприємство уже керує витратами, тим, що обмежує розміри планованих витрат. Бюджет підприємства складається за допомогою використання нормативів витрат, та через суворі обмеження витрат структурних підрозділів та встановлення менеджерами компанії лімітів.[3]

Отже, для того щоб підвищити ефективність управління підприємством, а головне для вирішення проблем управління витратами, необхідно створити на підприємстві ефективну систему управління витратами. Так як, ефективне управління підприємством можливе в тому випадку, коли на ньому створена міцна система управління витратами, за допомогою якої можна побачити і оцінити взаємозв’язки між підрозділами і відповідними вартісними показниками, використання ресурсів, а також попередити появу непродуктивних витрат.

Система повинна будуватися чітко розподіляючи сфери відповідальності і доручення між менеджерами центрів відповідальності та на забезпеченні інформування про відхилення, які виникають в управлінні витратами. Система повинна сприяти впровадженню шляхів щодо запобігання таких відхилень в майбутньому. Саме дотримуючись всіх принципів і правил в системі управління витратами буде створена база для конкурентоспроможності підприємства на сучасному етапі господарювання.

 

Список використаних джерел:

1. Подчуфаров І. Комплексна система управління витратами: практичні рішення / І. Подчуфаров // Управление компанией. – 2005. – С. 60–65.

2. Трубочкіна М. І. Управління витратами на підприємстві / М. І. Трубочкіна. – М. : ИНФРА–М, 2007. – С. 145.

3.Ежкова І. В. Собівартість продукції підприємства – від законодавчо облікового до управлінського підходу / І. В. Ежкова // Сучасна економіка: проблеми, тенденції, перспективи. - 2008. – С. 25 - 31.

4. Економічне управління підприємством : навч. посіб. / Колосов А. М., Коваленко О. В., Кучеренко С. К. ; за заг. ред. А. М. Колосова. – Старобільск : Вид-во держ. закл. «Луган. нац. ун-т імені Тараса Шевченка», 2015. – 352 с.