Кулик А.І.
Херсонський державний університет,Україна
ВИЩА ОСВІТА В УКРАЇНІ В КОНТЕКСТІ ГЛОБАЛІЗАЦІЙНИХ ПРОЦЕСІВ
Зміни, що відбулися у світі з кінця другого і початку третього тисячоліття, пов’язані з процесами глобалізації, інтеграції та інформатизації суспільства. Вони свідчать про формування суспільства, заснованого на знаннях, що виступають одними з головних факторів економічного розвитку. Україна на сучасному етапі розвитку, приєднавшись до Болонського процесу, прагне привести систему вищої освіти у відповідність до європейської. Курс «на Європу» став пріоритетним і для самої молоді. Найбільш широко інтеграційна політика для молоді впроваджується у сфері освіти. Так нова освіта передбачає інтеграцію знань про Європу та європейські цінності до системи формальної та неформальної освіти України, розробку навчальних курсів, програм, реалізацію проектів, організацію співпраці з вищими навчальними закладами європейських країн. А також студентський та учнівський обмін через державні та міжнародні програми.
Входження у Болонський простір стало важливим для українського суспільства задля вирішення проблеми визнання українських дипломів за кордоном, підвищення ефективності, якості освіти і тим самим, конкурентноздатності українських вузів та їхніх випускників на європейському та світовому ринку праці. Адже Болонський процес стає частиною процесу глобалізації вищої освіти та глобального ринку праці. І сьогодні неможливо аналізувати освітні процеси, тенденції всередині окремої країни поза межами глобального контексту. Стрімко розвивається міжнародний ринок освітніх послуг. Нам необхідно добитися визнання європейською та світовою спільнотою вітчизняної освіти як самодостатньої й конкурентноспроможної . Основні вимоги глобалізації до людини – високий професіоналізм, зростити який повинні саме вищі навчальні заклади.
Входження української вищої школи в міжнародний освітній простір надає нові можливості для просування української освіти на міжнародній арені. Запорукою успіху в підготовці висококваліфікованих фахівців у різних галузях знань є співпраця навчальних закладів України з європейськими університетами. Сьогодні над реалізацією великих проектів працюють інтернаціональні команди, тому вчитись працювати разом з колегами з інших країн необхідно зі студентських лав. Інтеграція різних освітніх систем та обмін досвідом дає можли вість університетам України відпрацьовувати нові стандарти навчання і піднімати підготовку студентів на якісно новий рівень [1].
Не можна не погодитись зі словами директора Інституту вищої освіти, доктора філософських наук, професора Віктора Андрущенко [2] , що в епоху глобалізації найбільш впливовими факторами соціальної динаміки стають інформація, наука і освіта і конкурентоспроможною буде людина, котра опанувала основи наук, володіє новітніми способами сприйняття й передачі інформації, освічена та практично підготовлена, насамперед у професійному, мовному і світоглядному контекстах. Саме в такому ключі розгортаються світові трансформаційні процеси в системі освіти, науки та інформаційних технологій.
Варто зауважити, що Херсонський державний університет веде співпрацю з європейськими вищими навчальними закладами. Основними напрямами міжнародної діяльності є співробітництво з закордонними вищими навчальними закладами, підготовка і укладення угод про академічне та культурне співробітництво з іноземними вищими навчальними закладами і міжнародними організаціями, підготовка та реалізація міжнародних проектів у сфері науки та освіти, с півробітництво з міжнародними фондами та організаціями за програмами наукових обмінів і стажувань викладачів та студентів, організація та забезпечення академічної мобільності студентів, аспірантів та викладачів університету.
Також, на базі університу 22 травня 2010 року відбулося відкриття регіонального Інформаційного центру Європейського Союзу. Інформаційні центри ЄС створюються Представництвами Європейського Союзу для сприяння освіті та дослідженням з питань європейської інтеграції. Ці установи надають всім бажаючим різноманітну, всеосяжну інформацію про Європейський Союз, поточну проблематику і стратегію подальшого розвитку європейської спільноти. Інформаційний центр Європейського Союзу при ХДУ отримує інформацію від офіційних установ Європейського Союзу, має широкий вибір різноманітних публікацій, книжок, буклетів, довідників, періодичних видань, журналів ЄС, статистичних збірників, у яких усі бажаючі зможуть знайти інформацію про Європейський Союз, його інституції, відносини ЄС та України, програми, конкурси, гранти та стипендії, що діють в ЄС, в яких студенти можуть брати участь і пройти стажування в одній із країн ЄС та багато іншої корисної інформації. Крім того, Інформаційний центр ЄС при ХДУ проводить для студентів університету різноманітні пізнавально – розважальні заходи, що безпосередньо пов’язані з Європейським Союзом, а саме: конференції, Дні культур країн-членів ЄС, традиції святкування свят ЄС, круглі столи, вікторини, конкурси та інші заходи. Студенти та викладачі ХДУ мають змогу дізнатися багато корисної інформації про ЄС, його історію, політику, інституції; цікаві факти про країни – члени ЄС, їхню культуру, освіту, традиції і т.п.
Отже, серед основних завдань входження вищої освіти в світовий освітній простір є досягнення нею більшої конкурентоспроможності, прозорості і значущості як на національному, так і на міжнародному ринку праці. Слід чітко розуміти, що мобільність студентства і професорсько-викладацького складу, участь в освітніх програмах і т.п. – все це входить в число важливих проявів процесу глобалізаціі .
Список використаних джерел:
1. Бондаренко М. Інтеграція в європейську систему вищої освіти в ІТ–галузі шляхом участі в міжнародніх освітніх програмах, проектах та конкурсах / М. Бондаренко // Вища школа. – 2011. – № 2. – С. 7-14.
2. Розумний А. Вища освіта в контексті глобалізації [Електронний ресурс] / А. Розумний. – Режим доступу: http://dt.ua/EDUCATION/vischa_osvita_v_konteksti_globalizatsiyi-27068.html