Наши конференции
В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций
II МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
II МНПК"Альянск наук: ученый ученому"
I Всеукраинская НПК"Образовательный процесс: взгляд изнутри"
II НПК"Социально-экономические реформы в контексте европейского выбора Украины"
III МНПК "Наука в информационном пространстве"
III МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
I МНПК "Качество экономического развития"
III МНПК "Альянс наук: ученый- ученому"
IV МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
I МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
IV МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
I НПК "Язык и межкультурная коммуникация"
V МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Качество экономического развития"
IV МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
ІІІ НПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
VI МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
МНПК «Проблемы формирования новой экономики ХХI века»
IV МНПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
IV МНПК "Современные проблемы инновационного развития государства"
VI МНПК «Наука в информационном пространстве»
IV МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
II МНПК студентов, аспирантов и молодых ученых "ДЕНЬ НАУКИ"
VII МНРК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
VI МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
VII МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНК "Теоретические и прикладные вопросы филологии"
VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"
IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"
I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»
I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)
I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)
Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)
IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)
Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)
V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)
VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)
V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)
IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)
СТРАТЕГІЯ І ТАКТИКА ПСИХОПРОФІЛАКТИКИ ГІПЕРФУНКЦІЇ ТРИВОЖНОСТІ У ПІДЛІТКІВ
Калюжна Є.М.
Запорізький національний університет
Головним акцентом пропонованої профілактично-розвивальної програми є превенція особистісної дезадаптації і тривожності серед підлітків, передусім, через розвиток у них почуття “соціальної кон`юнктури” – здатності орієнтуватись й ефективно функціонувати у динамічному контексті соціального середовища. Програма складається з 34 тематичних занять, які проводяться шкільним психологом один раз на тиждень впродовж навчального року.
Методологічна стратегія програми уроків з психології “Шлях до “Я-відкриття” передбачає розв`язання важливих в контексті підліткового віку завдань:
– самодослідження п ідлітками власних проблемних зон;
– активація особистісного потенціалу та мотивації саморозвитку ;
підвищення рівня соціального інтелекту та інтуїції;
– виховання толерантно сті до проявів індивідуальності людини ;
– формування позитивного образу “ Я” на основі самоприйняття .
відпрацювання навичок конструктивної міжособистісної взаємодії.
Відповідно до встановлених в межах програми завдань, в процесі роботи на уроках використовуються традиційні й інтерактивні методи : “психлікбез” (прояснення операційних понять), рольові ігри та інсценування, конфронтаційні вправи, проективні техніки, елементи релаксації й керованої фантазії, відкрите обговорення, психологічне тестування.
Заняття за програмою містять багато тестових завдань, які виконуються підлітками в режимі експрес-діагностики й передбачають самодослідження: рівня особистісної адаптованості; рівня особистісної тривожності; самооцінки та впевненості в собі; домінуючих ціннісних орієнтацій, життєвих прагнень і настанов; комунікативних здібностей; рівня конфліктності; агресивних тенденцій; рівня емпатійності; депресивності.
Структура кожного заняття складається з традиційних для групової психологічної роботи з дітьми і підлітками смислових блоків :
1. Вітання , метою якого є створення атмосфери довіри в групі та налаштування на спільну роботу.
2. Оголошення теми заняття , важливим акцентом якого є нагадування про необхідність дотримання спільно прийнятих правил роботи на уроках, оскільки саме вони гарантують психологічну захищеність кожному з учнів. Розвиваючий потенціал занять значною мірою забезпечуються спільним із підлітками формулюванням мети заняття та можливих шляхів її досягнення.
3. Робота за темою заняття , основний зміст якого являє собою сукупність відомих психотехнічних прийомів і вправ, підібраних відповідно до встановлених в межах теми завдань та адаптованих до умов шкільного уроку. Інструкції до більшості з пропонованих вправ сформульовані у недирективній жартівливій формі, що створює в класі ненав`язливу атмосферу і полегшує підліткам об`єктивацію актуальних в контексті заявленої теми особистісних питань.
Для підвищення ефективності роботи учнів на уроках є доцільним використання спеціально укладених робочих зошитів, які збагачені зрозумілими для підлітків “тематичними” карикатурами, створеними у відповідності до психологічного змісту занять [1].
4. Підведення підсумків заняття, що передбачає формулювання досягнутих “спільних” та “індивідуальних” результатів: як у вигляді відкритого обговорення, так і у формі письмової роботи в зошиті з аналізу і рефлексії. Одне з важливих завдань цього етапу – створення мотивації на подальшу роботу.
5. Завершення заняття.
Щодо просторової організації занять, то найбільш доцільною формою є робота за партами. Хоча розташування “в колі” має безліч безумовних переваг, проте, в умовах класної кімнати його досить складно реалізувати. Разом із тим, робота за програмою передбачає інтенсивну міжособистісну взаємодію, тому учні на уроці вільні мінятись і партнерами, і місцями.
Таким чином, превентивна стратегія, що покладена в основу програми “Шлях до “Я-відкриття”, реалізується недирективним зверненням до актуальних в контексті підліткового віку проблем та дозволяє розраховувати на такі результати :
· п ідвищення “культури” експресивності й рівня усвідомлення підлітками власних емоційних переживань ;
· оволодіння навичками керування психоемоційним станом;
· трансформація мотиваційного та активуючого потенціалу тривожності у готовність до ефе ктивного особистісного функціон ування ;
· вікова та соціальна нормалізація через розвиток само - і взаємо пізнання ;
· розширення простору самоефективності підлітків на підставі асиміляції нових знань.
Програма “Шлях до “Я-відкриття” (тематичне планування і сценарії занять) [2] буде корисною шкільним психологам в якості методичного забезпечення “уроків з психології” та факультативних занять, а також психологам-практикам і соціальним працівникам, які використовують традиційні й інтерактивні технології в роботі з підлітками.
Список використаних джерел:
1. Калюжна Є.М. Шлях до “ Я-відкриття ”: ілюстрований робочий зошит з психології для 8-х класів . – Запоріжжя : Інтерпрінт , 2006. – 68 с .
2. Шевченко Н.Ф., Калюжна Є.М. Шлях до “ Я-відкриття ”: уроки з психології для 8-х класів . – Запоріжжя : Інтерпрінт , 2007. – 124 с .