Наши конференции
В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций
II МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
II МНПК"Альянск наук: ученый ученому"
I Всеукраинская НПК"Образовательный процесс: взгляд изнутри"
II НПК"Социально-экономические реформы в контексте европейского выбора Украины"
III МНПК "Наука в информационном пространстве"
III МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
I МНПК "Качество экономического развития"
III МНПК "Альянс наук: ученый- ученому"
IV МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
I МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
IV МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
I НПК "Язык и межкультурная коммуникация"
V МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Качество экономического развития"
IV МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
ІІІ НПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
VI МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
МНПК «Проблемы формирования новой экономики ХХI века»
IV МНПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
IV МНПК "Современные проблемы инновационного развития государства"
VI МНПК «Наука в информационном пространстве»
IV МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
II МНПК студентов, аспирантов и молодых ученых "ДЕНЬ НАУКИ"
VII МНРК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
VI МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
VII МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНК "Теоретические и прикладные вопросы филологии"
VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"
IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"
I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»
I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)
I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)
Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)
IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)
Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)
V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)
VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)
V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)
IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)
МАТРИЧНИЙ АНАЛІЗ В СИСТЕМІ УПРАВЛІННЯ ВИТРАТАМИ ВИРОБНИЦТВА
Скригун Н.П.
Національний університет харчових технологій, м. Київ
В системі управління витратами підприємства важлива роль відводиться функції аналізу витрат виробництва та створення системи відповідного інформаційного забезпечення. Аналіз витрат, що здійснюється за даними обліку, дозволяє оцінити ефективність використання спожитих ресурсів, виявити внутрішньогосподарські резерви зниження витрат та прийняти раціональне управлінське рішення стосовно витрат. Зростання ролі аналізу як засобу управління виробництвом обумовлено тим, що в умовах ринкової економіки управлінські рішення мають бути обґрунтовані точними розрахунками, які підтверджували б їхню економічну доцільність.
Ефективний менеджмент витрат неможливий без поінформованості керівника про результати діяльності, відхилення від запланованих показників для подальшого їх аналізу з метою усунення причин, які викликали небажані результати. Управляти витратами – означає керувати економічними процесами, які знаходяться в причинному взаємозв’язку і впливають один на одного. Тому перш ніж прийняти певне рішення (оперативне чи перспективне), необхідно знати, що відбулося, чому і в результаті яких причин. Саме тому в процесі управління витратами актуальності набуває швидкий та об’єктивний спосіб отримання аналітичної інформації для її подальшого аналізу. Якісним аналіз буде тоді, коли він є комплексним та системним, показує взаємозв’язки між досліджуваними показниками.
Рівень компетентності керівника, а значить, значимість та ефективність рішень, що ним приймаються, значною мірою залежить від міри його поінформованості щодо процесів, які відбуваються на підприємстві. Аналіз витрат має забезпечувати необхідною інформацією управлінський персонал підприємства, який відповідає за планування, проведення контролю за господарськими операціями і приймає різноманітні адміністративні рішення [1]. Крім підвищення рівня поінформованості менеджера, економічний аналіз допомагає здійснювати оцінку результатів роботи як підприємства в цілому, так і бізнес-одиниць, які входять до його господарського портфеля, створює передумови для планування, покращення роботи, усунення недоліків, виявлення “вузьких місць” та внутрішніх резервів тощо.
Аналіз витрат починають з аналізу динаміки собівартості всієї виробленої (реалізованої) продукції, порівнюючи фактичні витрати в аналізованому періоді з плановими чи фактичними витратами в базисному періоді. Метою такого аналізу є виявлення статей калькуляції собівартості, за якими відбулися перевитрати і як вони вплинули на зміну загальної суми змінних та постійних витрат. При цьому загальна сума витрат може змінюватися залежно від обсягу виробництва продукції, його структури, величини середніх змінних витрат та суми постійних витрат. Аналіз структури собівартості проводиться співставленням питомої ваги окремих елементів з планом чи базовим періодом в динаміці. Для аналізу структури та ефективності витрат поряд з іншими методами аналізу, які пропонуються вченими (порівняння, групування, метод середніх величин, балансовий, індексний, графічний, методи кореляційного, регресійного, факторного аналізу тощо) , пропонуємо користуватися аналітичними матричними моделями, які є схематичним відображенням економічного явища чи процесу, будуються за шаховою схемою і дозволяють в найбільш компактній формі представити взаємозв’язок витрат і результатів виробництва. Переваги запропонованої моделі полягають в тому, що вона є засобом відображення явища і охоплює не тільки числові показники, а й динаміку структури витрат. Для побудови матриці аналізу витрат сформуємо блоки однорідних по характеру показників, які показують динаміку структури та ефективності відображених в матриці витрат.
Матрицю динаміки структури та ефективності виробничих витрат з виділенням блоків однорідних по характеру показників розробляють шляхом побудови таблиці, яка складається з однакового числа рядків та стовпчиків. Виділяється головна діагональ, основою якої є чарунки на перетині відповідного рядка та стовпчика. Головна діагональ містить кількісні величини, які в матричній моделі виступають вихідною інформацією. Кожен з решти елементів представленої матричної моделі рівнів є відносною (якісною) величиною, чисельник якої – елемент головної діагоналі, а знаменник – елемент цього рядка із головної діагоналі. Чисельник і знаменник кожної якісної величини, розміщеної в чарунках матричного поля, лежить в основі (“адресі”) елемента. Кожна чарунка матриці містить п’ять показників: перше число – рівень відповідного показника у досліджуваному періоді; друге – рівень відповідного показника в базисному періоді; третє – індекс (відношення перших двох клітин тієї ж чарунки); четверте – відносний приріст у відсотках, п’яте – абсолютний приріст, розрахований як різниця між першим та другим числом.
Матричний аналіз є досить дієвим інструментом аналізу в системі управління витратами і може використовуватися для дослідження взаємозв’язку між вказаними в матриці показниками, проведення факторного аналізу тощо. Перевагами запропонованого до використання матричного аналізу витрат є те, що він допомагає не тільки виявити зміну показників та їх індексів, а й здійснити факторний аналіз, який покаже, що викликало відповідні зміни. Такий метод аналізу дозволяє спостерігати за динамікою наведених в матриці показників, структурою витрат та її зміною, аналізувати причини, які викликали відповідні зміни досліджуваних показників та ін.
Список використаних джерел:
1. Саарепера М.И. Матричное моделирование многоэлементных факторных систем. – М.: Легпромбытиздат , 1990. – 136 с.
2. Шим Д.К., Сигел Д.Т. Методы управления стоимостью и анализа затрат: Пер с англ. – М.: Филинъ , 1996. – 344 с.