Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины(15-16 марта 2007 г.)"

ФОРМУВАННЯ ПРОШАРКУ ВИЩИХ ДЕРЖАВНИХ СЛУЖБОВЦІВ: ДОСВІД КРАЇН ЄВРОПИ

К.і.н. Дем’янюк О.Й.

Луцький інститут розвитку людини Університету “ Україна ”

 

Становлення державності нерозривно пов’язане із створенням прошарку службовців середнього та вищого рівнів управління. Цей процес є неминучим, з огляду на те, що у новоутвореній державі, як правило, відбувається вироблення нових підходів до соціально-економічного розвитку країни. За даних обставин “старі” управлінські кадри не завжди можуть адекватно реагувати на зміну реалій та приймати необхідні до часу рішення.

Якщо управління підприємством чи організацією впливає, в основному, лише на працівників окремо взятої установи, то неефективне управління суспільством позначається на більшості населення країни. Воно у свою чергу з часом виливається у народне незадоволення, політичну, а частіше економічну кризу.

Тому проблема навчання і виховання корпусу державних управлінців не є новою, однак є актуальною через її значимість для наступного розвитку українського суспільства. Зміни у вищих ешелонах влади загострюють питання навчання висококваліфікованих державних службовців.

З 2007/2008 навчального року постановою Кабінету Міністрів України №1719 від 13 грудня 2006 р. введено новий перелік напрямів, за якими буде здійснюватись підготовка відповідних фахівців у ВУЗах . Потенційним державним службовцям виділено кілька спеціальностей: ”Управління персоналом та економіка праці”, “Менеджмент”, “Державне управління”. Якщо врахувати, що навчання буде здійснюватись за європейськими програмами, то гіпотетично за 5-6 років в Україні з ? явиться резерв державних службовців, здатних управляти країною як європейською державою.

З огляду на те, що Україна обрала для себе шлях зближення з європейськими державами буде цікавим проаналізувати напрямки підготовки в них керівників державних органів влади. Адже в Україні на часі стоїть питання якісної підготовки керівного апарату саме органів влади.

У Франції кандидати на посади вищих державних службовців проходять конкурсний відбір за двома рівнями: в адміністративну школу та до корпусу державних службовців. Кандидати до корпусу державних службовців обов’язково повинні мати дипломи ВНЗів за схемою: бакалавр + спеціальна фахова підготовка. Перевагою серед кандидатів користуються випускники прикладних вищих шкіл: Національної школи управління, Політехнічної школи, регіональних інститутів управління. Представники корпусу державних службовців одержують можливість працювати у Державній Раді, Рахунковій палаті, дипломатичних установах, місцевих органах влади і т.п.

Цивільні адміністратори утворюють міжміністерський корпус, що дозволяє їм працювати на вищих управлінських посадах в міністерствах та державних установах. Кандидати до корпусу цивільних адміністраторів проходять підготовку в Національній школі управління ( Ecole National L ’ Administration ), яка знаходиться під опікою Прем’єр-міністра Франції. Вона є головним закладом підготовки державних службовців вищих органів влади країни. Навчання в школі триває 27 місяців, більше третини з яких відводиться на стажування. До програми входить вивчення європейських проблем, регіональних та локальних аспектів, державного управління.

У Великобританії відбір кандидатів на державні управлінські посади проходять з урахуванням наявних вмінь, знань та навичок, а також заслуг та   особистих якостей. На відміну від Франції тут мало уваги приділяється виду вищої базової освіти. Винятком є лише спеціальні технічні галузі державної служби, де необхідна специфічна освіта. Особливістю британської системи державної служби є постійне навчання та підвищення кваліфікації державного службовця.

Окрім того, у Великобританії на шляху до посад вищого державного службовця необхідно мати досвід роботи в трьох основних сферах: наданні послуг у галузі політики, наданні операційних послуг та наданні корпоративних послуг. Вища державна служба в країні складається з найвищих державних керівників, фахівців та політичних радників.

Навчання державних службовців у Великобританії здійснює Національна школа управління ( UK National School of Government ) за навчальними програмами підготовки магістра спільно з університетами (магістр державного управління, магістр управління людськими ресурсами) та за дипломними і сертифікаційними програмами з управлінських наук.

Підвищення кваліфікації державних службовців у Британії здійснюється через мережу короткотермінових курсів, зорієнтованих за кількома головними напрямками діяльності державних керівників.

У Німеччині державний службовець, маючи стаж державної роботи та закінчену вищу освіту, може претендувати на статус державного чиновника найвищої категорії. Кандидат на відповідний статус має скласти доволі складний державний іспит та співбесіду. До вищої держаної служби в допускаються особи після закінчення університетського навчання.

В Німеччині навчання державних службовців вищого ешелону влади здійснює Федеральна академія державного управління ( Bundesakademie fur offentliche Verwaltung im Bundesministerium des Innern ), яка знаходиться у підпорядкуванні федерального міністерства внутрішніх справ.

Навчання в академії проводиться у формі стажування та дворічної підготовчої служби. По закінченню навчання слухач приймається на роботу з трирічним випробувальним терміном, після якого зараховується до розряду вищих державних службовців. Знаходячись в академії, слухач протягом 6 місяців оволодіває базовими та додатковими курсами, які складені відповідно до профілю майбутньої посади стажиста.

Таким чином, у провідних країнах Європи існує встановлена система підготовки вищих державних службовців. Відрізняючись та враховуючи національні пріоритети, вони задовольняють основну потребу – підготовку висококваліфікованих керівників державних органів влади.

 

Список використаних джерел :

1. Постанова Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2006р. № 1719 “Про перелік напрямів, за якими здійснюється підготовка фахівців у ВНЗ за освітньо-кваліфікаційним рівнем бакалавра”.

2. Орбан-Лембрик Л. Психологія управління. – К., 2003.

3. www.nationalschool.gov . uk

4. www.bakoev.bund.de