Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

Первая международная научно-практическая конференция "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты" (24-25 мая 2007 г.)

СТАЛИЙ РОЗВИТОК УКРАЇНИ В КОНТЕКСТІ ВИКОРИСТАННЯ ВІДНОВЛЮВАЛЬНИХ ТА НЕТРАДИЦІЙНИХ ДЖЕРЕЛ ЕНЕРГІЇ

Рожко А.О.

Тернопільський національний економічний університет, Україна

В ХХІ столітті людство зіштовхнулося з низкою глобальних проблем, від вирішення яких залежатиме його подальший розвиток. Серед них: енергетична криза, глобальна зміна клімату, політична та соціальна напруженість деяких регіонів світу. Через стрімке економічне зростання країн, що розвиваються, виникає потреба в ефективному енергопостачанні виробничих галузей економіки. Однак враховуючи світові тенденції глобального потепління, країни змушені диверсифі­кувати джерела постачання енергоносіїв. Ситуація в країнах-експортерах традиційних видів палива є політично нестабільною, що ставить під сумнів надійне та безперебійне постачання відповідного   палива до країн-споживачів. В цих умовах різко посилюється роль нетрадиційних та відновлювальних джерел енергії - економічно вигідних, екологічно чистих та перспективних носіїв як теплової, так і електричної енергії.

Розуміння обмеженості та швидкої вичерпності корисних копалин, шкідливість спалювання викопних видів палива, загроза глобальної екологічної кризи сприяли теоретичним розробкам та методологічним рекомендаціям щодо практичного впровадження моделей сталого розвитку в різних країнах світу. Крім того, значна відмінність у рівнях соціально-економічного розвитку індустріальних країн і країн, що розвиваються, досягла таких масштабів, коли це сприймається обома сторонами як глобальна загроза міжнародній стабільності. Саме реалізація стратегії сталого розвитку розглядається як шлях подолання соціально-економічної напруженості між країнами завдяки можливості подолання відставання  у параметрах якості життя у менш розвинених країнах від аналогічних параметрів у розвинених країнах.

В Україні використання нетрадиційних джерел енергії набуло особливої актуальності саме в умовах поширення концепції її сталого розвитку. Ця концепція є „першим кроком на шляху включення нашої країни в процес формування стратегії розвитку на нинішнє століття, основні цілі якої сформульовані у низці міжнародних документів та програм, розроблених під егідою ООН, і стосуються широкого спектру проблем, що охоплюють економічні, суспільні та екологічні сфери діяльності” [1].

Поняття „сталий розвиток” було вперше   запропоновано у 1987 році у звіті Комісії з питань навколишнього середовища та розвитку Організації Об’єднаних Націй „Наше спільне майбутнє” [1] . Так, „сталий розвиток – це розвиток, який відповідає потребам теперішнього покоління, та не зачіпає інтересів прийдешніх поколінь у задоволенні власних потреб” [2].

Сталий розвиток країни характеризується дією певних чинників, які становлять собою трьохвимірну модель сталого розвитку – так звану „триколонну модель” [ 2 ] . На рисунку 1 видно, що трьома вимірниками сталого розвитку будь-якої країни обов’язково виступають: економіка, суспільство, довкілля. Вважається, що ці три сфери є взаємо проникаючими та взаємозалежними. Суспільство потребує економічного розвитку, яке не шкодило б навколишньому середовищу та сприяло його духовному та матеріальному росту.

В цьому аспекті використання відновлювальних та нетрадиційних джерел енергії не суперечить концепції сталого розвитку країни, оскільки спричинює позитивний вплив як на підвищення економічної ефективності використання енергії, суспільний розвиток, так і на стан навколишнього середовища. Таким чином, енергія, отримана з відновлювальних джерел, є надійною альтернативою для України на шляху її сталого розвитку.

Тривимірна модель сталого розвитку Тривимірна модель сталого розвитку

Рис. 1. Тривимірна модель сталого розвитку

У новому плані розвитку країн ЄС, ухваленому 9 березня 2007 р. на саміті Європейського Союзу, йдеться про збільшення до 2020 року частки енергії, отриманої з відновлювальних джерел, до 20%. Окрім цього, планується також збільшити частку використання біопалива у транспортному секторі до 10%. ЄС також прийняв одностороннє рішення про зниження на 20% частки викидів парникових газів до 2020 року проти рівня 1990 року.

За прогнозами Єврокомісії, частка імпортованої ЄС енергії зросте до 65% до 2030 року, причому імпорт природного газу становитиме 84%, а нафти – 93% [ 3]. Тому втілення пропонованих ЄС заходів забезпечить певний рівень енергобезпеки в регіоні, підвищить конкуренто­спроможність галузей економіки та завадить зміні клімату.

На нашу думку, формулюючи постулати сталого розвитку для України з огляду на використання відновлювальних джерел енергії, необхідно ґрунтуватись на таких принципах:  

- енергозабезпечення (де головним є безперебійність енерго-постачання та надання якісної енергії і послуг);

- енергодоступності (за ціною та енергоощадністю);

- енергоприйнятності (за мінімальним впливом на навколишнє середовище).

Цей комплекс принципів повинен становити фундамент енергетичної стратегії України в ХХІ столітті та досягнення її сталого і економічно ефективного розвитку в майбутньому.

 

Список використаних джерел:

1. Проект Постанови Верховної Ради України “Про концепцію переходу України до сталого розвитку”. - http://gska2.rada.gov.ua:7777/pls/zweb_n/webproc34?id=&pf3511=18607&pf35401=55083

2. J.-F.Hake, R.Eich, M.Kleemann, W.Pfaffenberger. Erneubare Energien: Ein Weg zu einer Nachhaltigen Entwicklung? – Vorlesungsmanuscripte des 8.Ferienkurses “Energieforschung” vom 23. bis 27.September 2002 in der Jakob-Kaiser-Stiftung. – S.8.

3. Шмідт Г. Нова енергетична політика для Європи. // Зелена енергетика. - №1. – 2007. – С.5.


[1] Ця комісія є більш відомою як „Комісія Брундтланд”, названа так за прізвищем норвезького політика, що очолив її, - Гро Гарлем Брундтланд.