Наши конференции
В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций
II МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
II МНПК"Альянск наук: ученый ученому"
I Всеукраинская НПК"Образовательный процесс: взгляд изнутри"
II НПК"Социально-экономические реформы в контексте европейского выбора Украины"
III МНПК "Наука в информационном пространстве"
III МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
I МНПК "Качество экономического развития"
III МНПК "Альянс наук: ученый- ученому"
IV МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
I МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
IV МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
I НПК "Язык и межкультурная коммуникация"
V МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Качество экономического развития"
IV МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
ІІІ НПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
VI МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
МНПК «Проблемы формирования новой экономики ХХI века»
IV МНПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
IV МНПК "Современные проблемы инновационного развития государства"
VI МНПК «Наука в информационном пространстве»
IV МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
II МНПК студентов, аспирантов и молодых ученых "ДЕНЬ НАУКИ"
VII МНРК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
VI МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
VII МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНК "Теоретические и прикладные вопросы филологии"
VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"
IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"
I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»
I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)
I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)
Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)
IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)
Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)
V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)
VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)
V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)
IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)
Боровик Г.О.
Сумський державний педагогічний університет ім. А.С. Макаренка
Еколого-економічні пріоритети у вирішенні проблеми твердих відходів
З розвитком цивілізації та науково-технічного прогресу, стрімким зростанням населення Землі, обсягів виробництва та його відходів, проблеми взаємовідносин між природою та суспільством все більш загострюються. В нашому житті все більшою проблемою стають саме відходи. Сутність еколого-економічного протиріччя полягає в єдності та взаємоспростуванні об’єктивних екологічних та економічних потреб суспільства. Економічна зацікавленість на даному етапі розвитку продуктивних сил домінує над екологічною, що призводить до негативних наслідків у взаємодії суспільства та природи, а в окремих випадках і до економічних криз.
Контрастно ця група протиріч проявляється при експлуатації корисних копалин, коли для видобутку сировини необхідно зруйнувати конкретний ландшафт і пов’язану з ним рівновагу даної території. Інші протиріччя виникають при необхідності використання одного й того ж ресурсу природи для задоволення різних соціально-економічних потреб. Виникають в результаті протиріччя між зростанням виробництва матеріальних благ, антропогенним впливом на оточуюче природне середовище і розміром природоохоронних витрат, введенням безвідходної технології та ін.
Щоб задовольнити потребу однієї людини у всьому необхідному за рік видобувається близько 20 т (за деякими даними – до 45 т) різної сировини. При цьому в готову продукцію переходить 1–2% (за оптимістичнішими оцінками – до 6%) [2 ]. Все інше перетворюється на відходи, що утворюються на всіх проміжних стадіях виробництва. У відходи, у результаті, перетворюється і сам кінцевий продукт. Тому, можна сказати, що в процесах виробництва і споживання не випускається нічого, окрім відходів.
Точних даних про кількість твердих відходів немає ні в світі, ні в Україні. Проте, наявні оцінні (розрахункові) показники свідчать про те, що маса відходів щорічно зростає і досягла вже критичної величини. Нинішнє покоління практично у всіх куточках планети нераціонально використовує те, що належить майбутнім поколінням.
В сучасній економіці природокористування тверді відходи розглядаються з двох позицій [1,3] . З одного боку, це – недовикористана сировина: відвальні породи, макулатура, пластмаси, метал, дерево і т.д. В даний час виявляється, що сміття на промислових і комунальних звалищах є найбагатшим невживаним ресурсом з погляду сировинного потенціалу і одним з найекономічніших видів сировини з погляду його переробки. З іншого боку, тверді відходи – це одне з істотних джерел забруднення навколишнього середовища (атмосфери, води, зокрема – підземної, ґрунтів) шкідливими або навіть небезпечними речовинами, що вимагають виділення великих коштів на ліквідацію наслідків забруднення такого роду. Таким чином, накопичення саме твердих відходів приносить подвійний економічний збиток.
При вивченні даної проблеми варто виділити три складові проблеми твердих відходів – економічну, екологічну та соціальну.
Екологічна та соціальна складові проблеми твердих відходів являють собою сукупність факторів, що мають суттєвий негативний вплив на екологічну ситуацію та соціальне середовище життя населення, особливо в великих містах. Це природно, бо неконтрольоване зростання територій, зайнятих під полігони для складування твердих відходів, веде до зменшення земельних площ, придатних для господарського використання, негативно впливає на довкілля, створює можливість техногенних катастроф, забруднює ґрунтові води та повітря. Одночасно з цим в районах складування твердих відходів є небажаним а іноді і неможливим проживання населення з екологічних та психологічних міркувань. В той же час сміттєві полігони притягують до себе увагу люмпенізованої частини населення, включаючи кримінальний елемент, бомжів , що також призводить до зростання соціальної напруги.
Економічна складова проблеми твердих відходів також є важливою. В жодній країні світу переробка твердих відходів не приносить прямого прибутку і потребує державних або муніципальних дотацій. Отже, роль державних та муніципальних органів в рішенні даної проблеми залишається стабільно високою.
Формування нової системи еколого-економічних пріоритетів пов’язане з переходом на повне, повторне та багаторазове використання сировини, залученої в процесі виробництва. Ідея інтенсивного природокористування полягає в технологічно замкнутому кругообігу використання природної речовини. Вторинне ресурсовикористання вимагає державної підтримки. Головна мета при цьому полягає у створенні екологічно безпечних, ресурсозберігаючих, мало- і безвідходних виробництв та територіально-виробничих комплексів різного рівня в межах збалансованих еколого-економічних систем.
Довгострокове планування у сфері твердих відходів повинне здійснюватися з огляду на комплексний аналіз проблеми й визначатися двома стратегіями, а саме:
- стратегія, що базується на перебудові матеріалопотоків (щоб повернути відходи в систему ресурсоспоживання );
- стратегія, що базується на мінімізації твердих відходів [4] .
Відповідно до зазначеної концепції, економіка, структура виробництва, споживання та якість життя – це єдина система і, таким чином, єдина економічна проблема. Отже, вирішення питань безвідходності виробництва визначається як дія механізму «обміну» твердими відходами на територіальному, регіональному й загальнодержавному рівні.
Виявлення системи пріоритетів у вирішенні проблеми твердих відходів – це процес багатофакторного аналізу, складність якого зумовлюється не тільки кількістю факторів, але і їх недостатньою визначеністю у просторі і часі.
Література
1. Макарова Н.С., Гармідер Л.Д., Михальчук Л.В. Економіка природокористування: Навч . посібник. – К.: Центр учбової літератури, 2007.- 322 с.
2. Мельник Л.Г. Екологічна економіка: Підручник. - Суми: ВТД «Університетська книга», 2003. - 348 с.
3. Царенко О.М., Злобін Ю.А. Навколишнє середовище та економіка природокористування: Навч . посібник. – К.: Вища школа, 1999. – 176 с.
4. Шмандій В.М., Солошич І.О. Управління природоохоронною діяльністю: Навч . посібник. – К: Центр навчальної літератури, 2004. – 296 с.