Наши конференции
В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций
II МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
II МНПК"Альянск наук: ученый ученому"
I Всеукраинская НПК"Образовательный процесс: взгляд изнутри"
II НПК"Социально-экономические реформы в контексте европейского выбора Украины"
III МНПК "Наука в информационном пространстве"
III МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
I МНПК "Качество экономического развития"
III МНПК "Альянс наук: ученый- ученому"
IV МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
I МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
IV МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
I НПК "Язык и межкультурная коммуникация"
V МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Качество экономического развития"
IV МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
ІІІ НПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
VI МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
МНПК «Проблемы формирования новой экономики ХХI века»
IV МНПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
IV МНПК "Современные проблемы инновационного развития государства"
VI МНПК «Наука в информационном пространстве»
IV МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
II МНПК студентов, аспирантов и молодых ученых "ДЕНЬ НАУКИ"
VII МНРК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
VI МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
VII МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНК "Теоретические и прикладные вопросы филологии"
VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"
IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"
I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»
I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)
I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)
Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)
IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)
Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)
V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)
VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)
V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)
IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)
К.е.н. Дубовик С.Г., Кунда В.О.
Сумський національний аграрний університет
ЗАСТОСУВАННЯ СУЧАСНОЇ КОНЦЕПЦІЇ МЕНЕДЖМЕНТУ ЗНАНЬ В ОРГАНІЗАЦІЯХ
В умовах становлення сучасної інформаційної економіки менеджмент знань стає ключовим елементом стратегії, який забезпечить підвищення ефективності функціонування кожного господарюючого суб’єкта шляхом залучення і використання найбільш цінного ресурсу – його співробітників.
Незважаючи на те, що менеджмент знань є відносно молодим, існує чимала кількість теоретичних досліджень у даній сфері як про-
відних вчених зарубіжжя, так і українських науковців. Зокрема, в нашій роботі були використані праці Коулопоулос Т.М, Фраппаоло К., Федулової В.М., Базилевича В.Д. У той же час, все різноманіття існуючих на сьогодні поглядів та підходів у межах даної проблематики не усуває сумніви керівників сучасних організацій у доцільності та ефективності застосування управління знаннями на практиці. У більшості своїй причиною цьому є викривлене розуміння сутності самого поняття «менеджмент знань».
Перш за все, слід розуміти, що управління в даній сфері у жодному випадку не може носити директивний характер, оскільки воно втрачає сенс як таке. При цьому даний процес є довготривалим, клопітким, потребує прикладання значних зусиль, оскільки мова йде про головний ресурс – інтелектуальний капітал.
Метою даної роботи є висвітлення значущості та можливостей застосування сучасної концепції менеджменту знань в існуючих умовах розвитку підприємств України.
Перш ніж вести мову про доцільність впровадження системи управління знаннями організації, слід усвідомити, що процес обміну знаннями в організації в межах окремого відділу, служби, підрозділу завжди існував і на сьогодні існує. Він відбувається між співробітниками у ході вирішення ними певних задач конкретного бізнес – процесу. Однак, ці процеси не є контрольованими, оскільки виникають хаотично, спонтанно, в силу певних обставин, відповідно з чим є малопрогнозованими. Відтак і про ефективність управління таким обміном знаннями мова не йде.
Виходячи з цього першочергова задача процесу управління знаннями полягає у своєчасному виявленні знань кожного співробітника, у їх акумулюванні та належній систематизації. Однак із головних проблем у заданому напрямі є створення бази знань, вільний доступ до якої матиме кожен працівник. Багато дослідників визначають цю проблему як дилему організації. Дилемність питання в тому, що накопиченням знань має займатися відповідно підготовлена для цього людина (так званий провайдер знань). З одного боку він належним чином може розрізняти знання окремих видів і формувати потрібну базу, з іншого – не завжди чітко окреслено призначення цих знань (у той час, коли людина із – зовні найчастіше мало поінформована про цілі діяльності кожної конкретної організації). Крім того, в Україні дане питання стоїть більш гостро, оскільки не кожен суб ’ єкт господарювання може дозволити витратити додаткові кошти на залучення провайдерів, а хто й має таку можливість – не завжди відважиться на це, надаючи перевагу проектам, на їх погляд, більш ефективним і з порівняно меншим строком окупності. Однак, як уже зазначалося нами раніше, управління знаннями є не забаганкою, а логічною вимогою часу та у найближчому майбутньому єдиним можливим засобом забезпечення конкурентоспроможності організації.
Слід також звернути увагу на те, що створення баз даних може відбуватися лише за умови використання сучасних інформаційних технологій. Однак помилковим є твердження багатьох дослідників, які надають домінуючу роль в управлінні знаннями ІТ – рішенням. Звичайно вони значно прискорюють даний процес, та все ж першоосновою успішності в даній сфері є формування культури спільної роботи.
Повертаючись до самого процесу управління знаннями, визначимо, що важливим є не стільки кількісне наповнення баз даних, скільки розгалуженість самої мережі та доступ працівників до зібраних даних. Саме в цьому і полягає основна відмінність управління знаннями від управління інформаційними потоками. Управління знаннями акцентує увагу на забезпечення людей інформацією шляхом цінності ланцюга спеціальних процедур, що створюють ланцюг знань [2 с.31]. Одночасно на цій підставі спрощується і процес генерації знань, тобто процес творення нового знання шляхом переробки наявної інформації. Хоча можливим це стає тільки за умови творчого підходу в опрацюванні акумульованих знань [ 1 с.39 ] .
На сьогодні практичне втілення досліджуваної нами концепції знаходить свій вияв у трьох основних формах: організація, що навчається, бібліотека знань та стратегічна поінформованість.
Перша форма є найбільш поширеною у світовому співтоваристві.
В цілому вона передбачає використання генеративного навчання, обумовленого необхідністю пошуку новітніх способів сприйняття та мислення задля вирішення тієї чи іншої проблеми.
Бібліотека знань, навпаки, має місце для існування тоді, коли виникає необхідність у постійному використанні фіксованих рішень. Такий підхід передбачає створення корпоративної бази знань з метою накопичення і розширення даних про найбільш ефективні методики, а також інформацію про раніше реалізовані проекти. Іншими словами, бібліотека знань створюється для спрощення прийняття управлінських рішень методом аналогії. Важливим аспектом при цьому є стимулювання працівників до постійного поповнення вже сформованих баз даних.
Стратегічна поінформованість полягає у всебічному аналізі галузевої динаміки і діяльності самої організації (аналіз та тенденції впливу зовнішніх факторів).
Якщо окреслити в загальному, то реалізація концепції управління знаннями організації повинна мати підґрунтя у вигляді:
? налагодженого механізму формування інтелектуальних людсь-
ких ресурсів, що полягає у зіставленні бажаного рівня компетенцій, необхідного для виконання встановлених цілей розвитку, з фактичним станом людських ресурсів і приведенням до бажаного рівня. При цьому надзвичайно важливим є врахування якісних характеристик фор- мування трудового колективу організації (вік, стать,загальний трудовий стаж, стаж роботи на підприємстві, національність, мотиваційна спрямованість тощо);
? використання новітніх інформаційних технологій;
? застосування розгалуженої мотиваційної системи за накопичення теоретичних та практичних знань, досвіду, експертних даних;
? вільного доступу до створених інформаційних баз даних;
? створення навчального середовища на підприємстві та навчання правильному використанню інформації та спільному використанню акумульованих знань.
Отже, сучасна концепція управління знаннями відкриває широкі перспективи використання персоналу, створює умови вдосконалення функціонування організації в цілому та її інноваційного розвитку.
Список використаної літератури
1. Базилевич В.Д. Інтелектуальна власність: Підручник. – 2–ге вид., стер. – К..: Знання, 2008. – 431 с.
2. Коулопоулос Т.М. Управление знаниями / Т.М. Коулопоулос, К. Фраппаоло; [пер. с англ.]. Эксмо, 2008. – 224 с. – (Высокий старт).
3. Мельник Л.Г. Соц иально – экономические проблемы информационного общества. – Сумы: ИТД «Университетская книга» , 2005. – 430 с .
4. Федулова Л.І. Сучасні концепції менеджменту: Навчальний посібник. –К.: Центр учбової літератури, 2007. – 536 с.