Наши конференции
В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций
II МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
II МНПК"Альянск наук: ученый ученому"
I Всеукраинская НПК"Образовательный процесс: взгляд изнутри"
II НПК"Социально-экономические реформы в контексте европейского выбора Украины"
III МНПК "Наука в информационном пространстве"
III МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
I МНПК "Качество экономического развития"
III МНПК "Альянс наук: ученый- ученому"
IV МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
I МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
IV МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
I НПК "Язык и межкультурная коммуникация"
V МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Качество экономического развития"
IV МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
ІІІ НПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
VI МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
МНПК «Проблемы формирования новой экономики ХХI века»
IV МНПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
IV МНПК "Современные проблемы инновационного развития государства"
VI МНПК «Наука в информационном пространстве»
IV МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
II МНПК студентов, аспирантов и молодых ученых "ДЕНЬ НАУКИ"
VII МНРК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
VI МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
VII МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНК "Теоретические и прикладные вопросы филологии"
VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"
IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"
I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»
I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)
I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)
Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)
IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)
Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)
V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)
VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)
V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)
IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)
К.е.н. Соловйова Н.І.
Національний науковий центр «Інститут аграрної економіки» УААН
НОВІ ГЛОБАЛЬНІ ТА ВНУТРІШНІ РИЗИКИ У НАСЛІДКАХ ДЛЯ АГРАРНОЇ ГАЛУЗІ
Постановка проблеми та її актуальність. Прийдешні зміни, спричинені новим соціально-економічним облаштуванням сучасного суспільства, змушують замислитися про деякі невтішні логічні закономірності. Раціональний погляд у бік можливих наслідків поширення постіндустріальних процесів в світі породжує й тезу про приречення нової економіки до вибухоподібних глобальних потрясінь. Так ми стали свідками навальної трансфузії світової валютно-фінансової кризи у виробничу і торгівельну сферу, що в перспективі може спричинити тривалу економічну рецесію в усіх країнах світу, залучених до глобалізації.
Саме період ідейної кризи ліберал-капіталізму спонукає звернутися до як ніколи актуальних поглядів Сен-Симона, Фур’є, Оуена, Маркса, що спрямовували свої економічні дослідження на пошук рішення істинно соціальних проблем. Ось позиція «батька руського соціалізму» М.Г.Чернишевського, яка не просто узагальнює погляди автора концепції індустріального християнства А.К.Сен-Симона, вона нібито з минулого пророкує наслідки морального зубожіння постіндустріальної епохи: «У кого більше капіталу, той багатіє, а всі інші розорюються; із самої свободи виникає монополія міліонерів» [1, С. 171]. Тільки в перефразуванні на сьогоднішні категорії фінансовий капіталізм це суть глобальної гегемонії корпоративного капіталу, що підживлює свій віртуальний організм підкоренням всіх потреб (природних та штучно створених) споживацької біомаси. Тут принципи гуманізму успішно підмінюються експлуатацією нашого «ірраціонального» (слабостей, острахів, емоцій, почуттів). За цим стоїть комерційна, а врешті, і політична мета: створити інформаційно-кероване суспільство масового споживання. А в розумінні засновника теорії постіндустріального суспільства, професора Гарвардського університету Д.Белла, зростання сектору послуг та освітнього рівня в «суспільстві знань», мало б, перш за все, удосконалити систему соціальних гарантій [ 2 ] . Звісно, це виявилося утопією. Далі М.Г. Чернишевському горизонти капіталізму вбачалися так: «дух спекуляції призводить суспільство до розпачливого ризику, який скінчується комерційними кризами…Ринки завалені товарами, які не знаходять збуту, фабрики зачиняються, робітники залишаються без хліба» [1, С. 172]. В реаліях нашого часу такі наслідки характеризують прогресію розростання інформаційної та фінансово-спекулятивної сфери, які, власне, не виробляють матеріальних благ, але невпинно наближують нас до екологічних та техногенних катастроф. Так, наслідки кризи фондової системи США, де відбувалися ігри інвесторів-престидижитаторів у погоні за надприбутками, врешті вразили своєю ударною хвилею не тільки металургійну, хімічну та будівельну галузі нашої маленької (за світовими інвестиційними рейтингами) країни, але майже кожну українську родину. Втім, проблеми безробіття у сервісній економіці країн Західного світу, на фоні зменшуваної норми збереження і збільшуваної кредитозалежності, змушують не шукати відповіді у примарному майбутті «постіндустріалізму», а навпаки – повернутися до 1929-1933 років Великої депресії індустріальної епохи.
Остання теза, за М.Г. Чернишевським, здається напрочуд пророчою як для середини ХІХ ст. , здебільшого, з огляду на великі покладання на розвиток наукоємних технологій в епоху «постекономічних» трансформацій: «Всі відкриття науки врешті обертаються у засоби поневолення та воно посилюється самим прогресом» [1, С.172]. Дійсно, кричущі структурні дефекти віртуального капіталізму ставлять під сумнів подальший розвиток постіндустріальної концепції як такої, що повністю звільнилася від гуманістичних принципів. Досить поширеним сьогодні є скептичний погляд на теорії постіндустріального («постекономічного», «посткапіталістичного», «постринкового», «інформаційного» тощо) суспільства, що має вирішувати фундаментальне протиріччя: як так сталося, що бурхливий розвиток техносфери та інформаційних технологій супроводжується прогресуючою паупер-деградацією в соціальному вимірі ? В теорії класичний капіталізм, вирішуючи проблему «кризи збуту», породжує суспільство масового споживання. Розширюється і стає значною в структурі занятості, інвестицій та ВВП сфера сервісної економіки та сектор інформаційного забезпечення. Отже перехід до нової економіки був обумовлений виникненням нової парадигми розвитку – приматом інвестицій у споживання і розширенням сфер застосування наукоємних технологій. Але припустимо, що в найближчому часі розповсюдяться тенденції стрімкого скорочення зростання корисності високотехнологічної продукції та скорочення рівня споживання в постіндустріальних країнах, які відчуватимуть значну економічну рецесію протягом тривалого часу. Тоді нова економіка потребуватиме народження іншої парадигми розвитку, спрямованої на вирішення проблеми «кризи споживання». Навряд чи паразитуюча та домінуюча сфера грюндерства та біржових спекуляцій, якими характеризується нова економіка, зможе ефективно вирішувати нагальні соціальні протиріччя. Ймовірно, що і поняття гуманістичного розвитку, якщо не залишиться деякою «точкою неповернення» індустріальної епохи, набуде кон’юнктурної трансформації в «постекономічному» бутті.
Результати дослідження. Поширювана дестабілізація в фінансовій сфері призводить до суцільної інформаційної розмитості в секторах реальної економіки. Системно прогнозувати наслідки глобального порядку для окремого суб’єкта підприємницької діяльності, на думку учасників Світового економічного форуму, не представляється можливим. Глобальні ризики, на їх думку, взагалі не піддаються прогнозуванню, але цілком можуть бути керованими [3]. Природа глобальних ризиків полягає в тому, що жодна окрема компанія, галузь або держава не може самостійно пом’якшити їх вплив. Проте це має означати не бездіяльність, а системну співпрацю інститутів влади та бізнес-середовища у пошуках оптимальних шляхів подолання кризи. Наприклад, для аграрної галузі випробуванням на міцність вже стали такі фактори як світова агроінфляція (зростання цін на світових ринках рослинництва та тваринництва), уповільнення темпів розвитку світової економіки, енергетична криза та ін. (табл.1).
Таблиця 1. Глобальні ризики у наслідках для АПК України
Глобальні тенденції |
Бізнес-ризики в АПК |
Наслідки
|
Зростаюча інтеграція глобальних фінансових систем |
Перенесення нестабільності на фінансових ринках в реальні сектори економіки |
- Падіння інвестиційної привабливості аграрного сектору України через високий рівень комерційного ризику (зростання інфляції, боргова криза, парламентська криза та ін.) - Скорочення програм інвестування сільського господарства; - Зниження попиту на металургійну продукцію в світі призведе до спаду в промисловій галузі; |
Тенденції зростання протекціонізму
|
- Загострення г лобальн ої корпоративн ої конкуренц ії на міжнародному ринку сільськогосподарської продукції; - Збільшення бар’єрів в торгівлі між країнами, складність входу на деякі ринки; - Труднощі організації спільних аграрних підприємств через посилення протекціонізму ; |
|
Зростаюче навантаження на фізичну інфраструктуру |
Недостатнє фінансування аграрної галузі
|
- Складність залучення зовнішніх ресурсів в банківській системі спричинить тривалу недоступність кредитних ресурсів для виробників аграрної продукції; - Падіння експортних котирувань на зернову продук-цію, особливо на пшеницю низької та середньої якості; - Загострення конкуренції серед експортерів зерна (зниження цін на пшеницю на внутрішньому ринку, зменшення доступності кредитів для експортних операцій) |
Джерело: власні дослідження
Внутрішні ризики, обумовлені політичною напругою у зв’язку із парламентською кризою 2008 року, недоступністю кредитів, високими інфляційними очікуваннями, зниженням інвестиційної активності з боку вітчизняних виробників та іноземних інвесторів, – рухатимуться по зустрічній траєкторії до зовнішніх (табл.2).
Таблиця 2. Внутрішні ризики у наслідках для АПК України
Умови виникнення |
Тенденції поширення кризи |
Наслідки та ризики |
|
Умови політичної та законодав-чої неста-більності
|
Бюрократизація державного апарату |
" |
- Практика безсистемного і неефективного реформування аграрного сектору; - Корупційні схеми розподілу бюджетних коштів; - Непрозорість приватизаційних процесів; - Нехтування інтересів міноритарних власників; - Зростання державного боргу (внутрішнього і зовнішнього) ; - Низький рівень зайнятості сільського населення ; - Занепад сільських територій та соціальна деградація ; - Низька інвестиційна привабливість та можливість розширення масштабів залучення іноземного капіталу ; |
Корупція і фаворитизм в рішеннях урядових посадових осіб |
|||
Один з найнижчих в св іті рівнів незалежності і справедливості судової системи |
|||
Кланово-олігархічна система управління економікою країни |
|||
Популізм і бездіяльність відносно програм соціально-економічного розвитку села |
|||
$ 9 |
Криза соціально-економічного та інституційного розвитку |
" |
Ризики: юридичні, людські, виробничі, ринкові |
Макроеконо-мічний дисбаланс |
Зростання державного боргу |
"
|
- Підвищення ризиків розбалансування платіжного балансу; - Ускладнення доступу агропідприємств до банківського кредитування; - Небезпечно низький рівень платоспроможності підприємств та населення, низький рівень заощаджень; - Зменшувані можливості інвестування за рахунок внутрішніх ресурсів; |
Високий рівень інфляції |
|||
Небезпечний рівень тінізації економіки |
|||
Валютно-фінансова дестабілізація |
|||
9 |
Макроекономічна криза |
" |
Ризики: цінові, валютні, інфляційні, податкові |
Розвине-ність інфраструк-тури |
Нерозвиненість та неефек-тивність інфраструктурної системи аграрного ринку на регіональному та національному рівнях |
"
|
- Деіндустріалізація сільськогосподарського виробництва; - Розбалансування системи організаційно-технічного, фінансово-кредитного і науково-дослідницького обслуговування аграрної галузі; - Низька якість сервісного, технічного, торгівельно-посередницького та інформацій-ного обслуговування в аграрній галузі; - Порушення схеми відтворення матеріально-технічних засобів виробництва в сільському господарстві; |
Низька якість автомобільних доріг, портової та авіаційної інфраструктури |
|||
Відсутність системи стандарти-зації та управління якістю сільгосппродукції |
|||
9 |
Криза розвитку агробізнесу |
" |
Ризики: комерційні, транспортні, бізнес-ризики |
Ро звиток фінансово-го співробіт-ництва |
Слабкий розвиток системи агрострахування, відсутність гарантій державної компенсації (50 %) сплачених аграріями страхових платежів |
"
|
- Відсутність ефективної державної системи стимулювання аграріїв ; - Згортання кредитування і можливості для аграріїв сплачувати суми страхових внесків за умов високої вартості страхових послуг ; - Втрата всіх джерел відновлення втраченого оборотного та основного капіталу для більшості середніх та дрібних виробників сільгосппродукції ; - Один з найнижчих в світі рівнів захисту прав інвесторів
|
Відсутність скоординованої співпраці між банківською сферою, страховим бізнесом, аграрним сектором та державою |
|||
Переважно спекулятивний характер банківського бізнесу (відсутність пріоритетів розвитку реальних секторів економіки) |
|||
9 |
Фінансова криза |
" |
Ризики: відсоткові, інвестиційні, інноваційні, виробничі, комерційні, господарські |
Джерело: власні дослідження
|
Висновки. Покинувши тенета соціалістичного буття, Україна прагнула якнайшвидше приєднатися до світового капіталістичного господарства і своє економічне майбутнє вбачала саме в прискореному залученні до глобалізаційних процесів. Закономірно, що національна економічна система стає відкритою і до наслідків всеохоплюючої кризи у всьому спектрі економічних, геоекономічних, природних, соціальних і технологічних реальних загроз. Внутрішня слабкість та відсутність радикальних дій з боку держави не змогли захистити вітчизняних товаровиробників і населення України від економічного колапсу. Взагалі, ситуація нагадує встановлену диктатуру компрадорської буржуазії, на кшталт китайського гоміндану 20-х років ХХ ст., що зраджує національні інтереси українського народу, сприяє проникненню іноземного спекулятивного капіталу та знищує стратегічні галузі вітчизняної економіки. З іншого боку, системний внутрішній ризик є одним з головних факторів погіршення інвестиційної привабливості АПК України на фоні зростаючої імпортозалежності і нерозвиненості внутрішнього ринку споживання. На нашу думку, подолання макроекономічного дисбалансу, інфраструктурної і фінансової дезорганізації в Україні приречено залишитися не більше ніж передвиборчим гаслом або популістською декламацією до тих пір, доки не будуть нейтралізовані тенденції тотальної владної корумпованості («кругової поруки») (див. табл.2) і приватно-бандитського привласнення національних стратегічних ресурсів. Саме цей факт, на думку автора, обумовлює крайній ступінь неготовності нашої держави витримати удар глобального порядку.
Література:
1. Проскурин П.В. История экономики и экономических учений: Экономическая история индустриальной цивилизации. Учеб. Пособие. – Кировоград: Полиграф-Терция, 2007. – С.334.
2. Bell D. The Coming of Post-Industrial Society. A Venture in Social Forecasting. N.Y., 1973 .
3. Див.: A Global Risk Network Briefing . PricewaterhouseCoopers for the World Economic Forum . P .4 ( www . weforum . org )