Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

Первая Международная научно-практическая конференция "Проблемы формирования новой экономики XXI века"(19 декабря 2008 года)

Бірюкова О.Ю.

ПВНЗ Європейський університет

СТРАТЕГІЯ РОЗВИТКУ ПІДПРИЄМСТВ З КОРПОРАТИВНИМИ ПРАВАМИ ДЕРЖАВИ

Стратегія управління корпоративними правами держави на підприємствах необхідна для підвищення ефективності діяльності підприємств, в який є частка державної власності.

Це забезпечує підвищення вартості цих підприємств, а від так держави в цій вартості; одержання дивідендів за рахунок, яких наповнюється дохідна частина державного бюджету, а також зайнятість населення, що в умовах економічної кризи є особливо важливим для підтримки соціально-економічної стабільності в суспільстві.

Відсутність або невизначеність стратегічного підходу до управління державною часткою підприємств в Україні робить економіку країни вразливою перед загрозою економічної і фінансової кризи.

Відсутність стратегії призводить до того, що держава немає дієвих інструментів, методів управління, які б можна оперативно задіяти в тих чи інших ситуаціях.

Немає навіть принципів ефективного управління корпоративними правами держави.

Цим і визвано актуальність розробки державної стратегії по управлінню своїми корпоративними правами на підприємствах.

На завершальному етапі приватизації в Україні держава є рівноправним суб’єктом і на неї покладені дуже важливі завдання, які вона має виконувати за допомогою корпоративних прав держави(КПД):

o максимальна реалізація конкурентних переваг української економіки;

o розвиток і зміцнення наукомістких галузей ;

o заповнення економічних ніш з несприятливими умовами виробництва, але вони життєво важливі для країни;

o запобігання кардинально згубним змінам у ринковій кон ’ юктурі, та ін.

Що робить для цього держава ?

В останні роки держава намагається сформувати ефективні механізми управління корпоративними правами держави і розробити стратегію.

Одним із головних кроків до покращення організації державного управління стало прийняття рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 24.01.2008 № 52 “Про схвалення проекту нової редакції Принципів корпоративного управління України, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12.2003 № 571” .

В зазначеному документі визначена суть корпоративного управління та необхідність прийняття Принципів корпоративного управління. Останні мають рекомендаційних характер і далеко не всіма корпораціями приймаються до виконання.

Разом з тим, останнім часом Верховною Радою України прийняті законодавчі акти, які допомагають покращити державне управління (Закон України “Про управління об’єктами державної власності”, Закон України “Про акціонерні товариства”, постанова Кабінету Міністрів України “Про заходи щодо удосконалення управління об’єктами державної власності”), але і вони не вирішують усіх проблем, бо в них міститься багато протиріч. Одними із яких є невизначеність перетворення закритих акціонерних товариств у приватні акціонерні товариства, а відкритих акціонерних товариств у публічні акціонерні товариства.

За цих умов державі складно ефективно управляти такою великою кількістю підприємств. Вона не може інвестувати в усі підприємства достатньо коштів для їх розвитку (особливо в умовах економічної кризи), сприяти технічному переоснащенню, розширенню виробництва. Потрібна стратегія держави, яка враховувала би черговість, періодичність у своїх заходах, вибір ефективного менеджменту.

Фондом державного майна України було ініційовано законодавче закріплення механізму “золотої акції”. За своєю суттю “золота акція” є інструментом контролю державних органів влади за підприємствами, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави. Сам по собі цей інструмент міг би бути досить ефективний в разі, якщо новий власник намагається зашкодити безпеці держави, але він не може повноцінно функціонувати не в контексті стратегії управління корпоративними правами держави.

Таким чином, стратегія корпоративних прав держави потрібна для забезпечення балансу інтересів держави, корпорацій, менеджменту, інвесторів та суспільства, безпеки та подальшого процвітання підприємств з КПД.

Список літератури

1. Господарський кодекс України від 16.01.2003 № 436-IV.

2. Закон України від 17.09.2008 № 514-VI “Про акціонерні товариства”.

3. Закон України від 21.09.2006 № 185-V “Про управління об’єктами державної власності”.

4. Постанова Кабінету Міністрів України від 02.04.2008 № 313 “Про заходи щодо удосконалення управління об’єктами державної власності”.

5. Постанова Кабінету Міністрів України від 11.02.2004 № 155 “Про затвердження Основних концептуальних підходів до підвищення ефективності управління корпоративними правами держави”.

6. Наказ Фонду державного майна України від 29.01.2008 № 121 “Щодо Основних критеріїв оцінки виконання державними службовцями функцій з управління корпоративними правами держави”.

7. Рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 24.01.2008 № 52 “Про схвалення проекту нової редакції Принципів корпоративного управління України, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12.2003 № 571” .