Наши конференции
В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций
II МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
II МНПК"Альянск наук: ученый ученому"
I Всеукраинская НПК"Образовательный процесс: взгляд изнутри"
II НПК"Социально-экономические реформы в контексте европейского выбора Украины"
III МНПК "Наука в информационном пространстве"
III МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
I МНПК "Качество экономического развития"
III МНПК "Альянс наук: ученый- ученому"
IV МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
I МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
IV МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
I НПК "Язык и межкультурная коммуникация"
V МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Качество экономического развития"
IV МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
ІІІ НПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
VI МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
МНПК «Проблемы формирования новой экономики ХХI века»
IV МНПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
IV МНПК "Современные проблемы инновационного развития государства"
VI МНПК «Наука в информационном пространстве»
IV МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
II МНПК студентов, аспирантов и молодых ученых "ДЕНЬ НАУКИ"
VII МНРК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
VI МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
VII МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНК "Теоретические и прикладные вопросы филологии"
VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"
IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"
I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»
I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)
I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)
Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)
IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)
Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)
V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)
VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)
V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)
IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)
Фокша Л.В.
Харківській національний університет внутрішніх справ
АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ СТАНОВЛЕННЯ РИНКУ МУНІЦИПАЛЬНИХ ЗАПОЗИЧЕНЬ В УКРАЇНІ
Проблема фінансового забезпечення місцевих бюджетів завжди була актуальною для України, а в теперішній економічній та політичній ситуації в країні постала особливо гостро. Скорочення обсягів виробництва призводить до зменшення доходів місцевих бюджетів і неможливості безперебійного виконання всіх покладених на місцеві органи влади функцій. Брати кредити в банківських установах дорого, а розраховувати на одержання коштів органів державної влади вищого рівня (субвенцій, дотацій, короткострокових позичок) в сучасний період економічної кризи не завжди є виправданим. Тому виникає необхідність у використанні інших дієвих шляхів поповнення місцевих бюджетів.
В розвинутих країнах світу широке розповсюдження отримав механізм залучення місцевими органами додаткових грошових коштів за рахунок емісії муніципальних цінних паперів в вигляді облігацій. По обороту ринку муніципальних облігацій домінує США, значну долю ринку займають європейські країни, також Латинська Америка та Азія (перш за все Японія).
Україна також має досвід муніципальних запозичень, але казати про системність та розвинутість цього сегменту фінансового ринку ще не приходиться. Проте емісія місцевими органами влади цінних паперів має свої переваги по відношенню до інших джерел запозичення. До них слід віднести:
· забезпечення регіональних бюджетів додатковими фінансовими ресурсами на проекти що потребують середньо і довгострокового терміну інвестування;
· трансформація вільних коштів населення в інвестиції;
· можливість самостійного визначення умов запозичення;
· залучення в економіку регіонів коштів іноземних інвесторів, що сприятиме підвищення рейтингу країни в цілому;
· стимулювання становлення в регіоні сучасного фондового ринку та його інтеграцію у державний і міжнародний ринки капіталів.
Але незважаючи на всі переваги, випуски муніципальних цінних паперів так і не дістали значного поширення в Україні. Суттєвим стримуючим фактором є відсутність законодавчої бази, що детально б регулювала питання здійснення запозичень до місцевих органів влади. На сьогоднішній день основними законодавчими актами, що регулюють процес емісії і розміщення муніципальних цінних паперів, є Бюджетний кодекс України, Постанова КМУ від 24 лютого 2003 року №207 «Про затвердження порядку здійснення запозичень до місцевих бюджетів», та рішення Державної комісії з цінних паперів і фондового ринку від 07.10.1997 року №414 “Про затвердження положення про порядок випуску облігацій внутрішніх місцевих позик ”. З метою вдосконалення нормативно-правової бази, що регулює цю сферу діяльності, Міністерство Фінансів України розробило проект Закону України « Про місцеві запозичення і місцеві гарантії», який повинен встановити чіткі правила здійснення місцевих запозичень і надання місцевих гарантій, знизити ризики невиконання місцевими органами своїх зобов’язань, і тим самим, створити передумови для набуття позитивного досвіду та запровадження ефективної практики запозичень.
Серед причин відносно низької поширеності муніципальних запозичень в Україні — високі ризики їх здійснення. Найбільш поширеними називають ризики неплатежу, правові та макроекономічні ризики. До правових слід віднести ризик зміни законодавства, що може призвести до погіршення умов інвестування як для емітента, так і для інвестора.
Наступним фактором, що стримує розвиток ринку муніципальних запозичень, слід назвати обмеженість кола інвесторів. Досвід розвинутих країн свідчить про те, що основними інвесторами виступають населення та інститути спільного інвестування і недержавні пенсійні фонди. Це дозволяє акумулювати вільні кошти населення і частково перевести їх із тіньової економіки в інвестиції. Недовіра населення України до державних цінних паперів та недержавних інвестиційних інститутів ( таких як пенсійні фонди та страхові компанії) обумовлена наступними факторами:
- нестабільна політична ситуація в країні;
- високі темпи інфляції, знецінення національної валюти;
- наявність негативного досвіду розміщення грошових коштів в державних та комерційних фінансових установах;
- відсутність пільгових умов оподаткування доходів отриманих від інвестування.
Одним із варіантів підвищення зацікавленості населення в інвестуванні вільних коштів є випуск облігацій місцевих позик гарантованих доходами від проектів, що мають соціально-економічний ефект, в якому зацікавлені більшість населення регіону(будівництво доріг, водопроводів, житла та ін..). Доцільно випускати облігації невисокої номінальної вартості, що дасть можливість інвесторам прийняти участь в фінансуванні проектів мінімізуючи ризики ( тобто, зробити «пробні» інвестування). Також, необхідно проведення масштабної інформаційно-роз`яснювальної, рекламної кампанії, що дасть можливість зрозуміти особливості та переваги фінансування регіональних проектів широким верстам населення.
Наступною проблемою місцевих запозичень є низький рівень інвестиційних планів і проектів. Як показує практика розвинутих країн, виправданим ( найбільш вдалим) може бути використання засобів позики в виробничих проектах, що мають конкретну економічну віддачу і відіграють важливу роль в соціально-економічному розвитку регіону. Це сприяє створенню нових робочих місць, збільшенню податкових надходжень, зменшенню соціальної напруги в регіоні.
В Україні бракує розвинутої інфраструктури ринку муніципальних запозичень. Це передусім біржі, на яких здійснюється котирування муніципальних цінних паперів, їх купівля-продаж. Виникає потреба в кваліфікованих лід-менеджерів, що забезпечують організацію випуску цінних паперів, рейтингових агентствах,юридичних компаніях, що мають досвід роботи з муніципальними облігаціями, а також фінансових посередниках.
Недостатня прозорість місцевих бюджетів також негативно впливає на розвиток ринку муніципальних запозичень.
Але не зважаючи на проблеми, міста України все-таки роблять спроби залучення додаткових фінансових ресурсів до бюджетів за рахунок емісії цінних паперів. Тому сподіваємось, що регулярна емісія муніципальних цінних паперів різних видів, розрахованих на різних інвесторів, що поєднується з комплексом бюджетних заходів, здатна привести до істотного оздоровлення фінансової системи як окремої території, так і країни в цілому.
Література:
1. Бюджетний кодекс України // Відомості Верховної Ради України. – 2001. - № 37-38
2. Постанова КМУ “Про затвердження порядку здійснення запозичень до місцевих бюджетів ” від 24 лютого 2003 року №207
3. Рішення Державної комісії з цінних паперів і фондового ринку “Про затвердження Положення про порядок випуску облігацій внутрішніх місцевих позик ” від 07.10.1997 року №414
4. Проект Закону України « Про місцеві запозичення і місцеві гарантії»