Наши конференции
В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций
II МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
II МНПК"Альянск наук: ученый ученому"
I Всеукраинская НПК"Образовательный процесс: взгляд изнутри"
II НПК"Социально-экономические реформы в контексте европейского выбора Украины"
III МНПК "Наука в информационном пространстве"
III МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
I МНПК "Качество экономического развития"
III МНПК "Альянс наук: ученый- ученому"
IV МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
I МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
IV МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
I НПК "Язык и межкультурная коммуникация"
V МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Качество экономического развития"
IV МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
ІІІ НПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
VI МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
МНПК «Проблемы формирования новой экономики ХХI века»
IV МНПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
IV МНПК "Современные проблемы инновационного развития государства"
VI МНПК «Наука в информационном пространстве»
IV МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
II МНПК студентов, аспирантов и молодых ученых "ДЕНЬ НАУКИ"
VII МНРК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
VI МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
VII МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНК "Теоретические и прикладные вопросы филологии"
VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"
IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"
I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»
I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)
I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)
Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)
IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)
Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)
V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)
VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)
V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)
IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)
Олійник А.Д , Пономаренко Є.В.
НДЦ ІПР НАН України, Харків
ІННОВАЦІЙНІ КЛАСТЕРНі СТРУКТУРИ – стратегічний напрямок розвитку економіки України
В сучасних умовах посилення глобалізації економічної діяльності, підвищення рівня світової конкуренції актуальним є питання створення регіональних інноваційних науково-виробничих кластерних структур на основі об’єднаних провідних промислових підприємств регіону, наукових установ та вищих навчальних закладів. Їх створення можна вважати стратегічним напрямком розвитку та відродження промисловості в індустріально розвинених регіонах країни, новим баченням використання внутрішніх можливостей економіки регіону в напрямі сталого конкурентоспроможного розвитку провідних видів економічної діяльності та провідних підприємств регіонів країни.
Перевага кластерного підходу полягає в тому, що він надає високу значимість мікроекономічній складовій, а також територіальному й соціальному аспектам економічного розвитку. Крім того, він забезпечує ефективні інструменти для стимулювання регіонального розвитку, що проявляється в збільшенні зайнятості, підвищенні конкурентоспроможності регіональних виробничих систем, зростанні бюджетних надходжень на всіх рівнях тощо.
У таких умовах об’єктивно відбувається перегляд основ промислової політики, що стала істотно відрізнятися від моделей централізованого управління, які домінували раніше. Новий підхід характеризується зростаючою роллю органів місцевого самоврядування у формуванні стратегій територіального розвитку, істотною орієнтацією на наявність локальних конкурентних переваг й увагою до регіональних виробничих систем. Основною метою цього нового виду промислової політики є забезпечення конкурентноздатності як національної, так і регіональної економіки.
Однак, даний напрямок в економічній практиці України не одержав належного поширення, особливо в індустріально розвинених регіонах. Разом з тим, в цих регіонах є всі передумови для становлення інноваційних науково-виробничих кластерних структур. До цих передумов відносяться наступні:
- об’єктивна необхідність в стійкому економічному розвитку регіонів;
- велика кількість НДІ та ВНЗ, які мають достатній науковий потенціал;
- певна готовність суб’єктів господарської діяльності до інноваційних форм спільної діяльності у складі кластеру;
- наявність загальнодержавних та регіональних стратегій і програм соціально-економічного розвитку, які дозволяють залучити національні та місцеві ресурси для створення кластерів.
Актуальність створення інноваційних науково-виробничих кластерних структур пов’язана з тим, що сучасний стан економіки України потребує негайного вирішення питання щодо визначення та підтримки регіонів – «полюсів» або «локомотивів» зростання. Через прискорене зростання окремих регіонів пройшли практично всі розвинені країни світу. В результаті вони отримали економічний і соціальний підйом.
Концентрація зусиль зі створення науково-виробничих кластерних структур в межах окремих регіонів дозволить отримати ефект масштабу та ефект агломерації, які створюють в «полюсах» («локомотивах») зростання сили саморозвитку, а правильний вибір таких полюсів в країні забезпечить з часом підйом економіки в інших регіонах. Сукупність регіонів – «локомотивів» економічного зростання повинна скласти нову каркасну структуру просторової організації економіки України.
Регіон можна вважати «локомотивом» економічного зростання, якщо він відповідає наступним умовам:
- забезпечує суттєвий внесок в зростання ВВП країни;
- має високий науково-технічний, інтелектуальний та кадровий потенціал, що підтверджується наявністю наукових та освітніх установ національного та світового рівнів;
- в регіоні існує або може реально скластись ефективне партнерство влади, громадянського суспільства та бізнесу.
Ці умови можна також визначити як певні критерії ідентифікації інноваційних науково-виробничих кластерних структур в різних регіонах країни.
Проведений аналіз становлення та розвитку кластерних структур в провідних країнах світу свідчить також про значну роль уряду в формуванні і введенні загальних норм, правил та стимулів, які сприяють створенню та функціонуванню кластерних структур. В Україні залишаються не вирішеними з законодавчої точки зору багато питань. Так, першочергової уваги потребує законодавство в сфері використання інтелектуальної власності як джерела інновацій; корпоративного управління; формування ефективних зовнішніх зв’язків тощо.
Поляризований розвиток ефективний тільки тоді, коли на території країни з’являється мережа полюсів зростання різного рівня, а саме як регіонального, так і міжнародного.
У НДЦ ІПР НАН України проводяться дослідження в напрямі розробки механізму формування та державної підтримки регіональних науково-виробничих кластерних структур, які спрямовано на:
· розробку моделей просторової інтеграції провідних промислових підприємств, науково-дослідних установ та університетів;
· виявлення основних переваг і відмінних рис регіональних інноваційних науково-виробничих кластерних структур;
· виявлення факторів, що впливають на ефективність функціонування кластерних структур;
· розробку методики формування й державної підтримки регіональних науково-виробничих кластерних структур.