Наши конференции
В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций
II МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
II МНПК"Альянск наук: ученый ученому"
I Всеукраинская НПК"Образовательный процесс: взгляд изнутри"
II НПК"Социально-экономические реформы в контексте европейского выбора Украины"
III МНПК "Наука в информационном пространстве"
III МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
I МНПК "Качество экономического развития"
III МНПК "Альянс наук: ученый- ученому"
IV МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
I МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
IV МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
I НПК "Язык и межкультурная коммуникация"
V МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Качество экономического развития"
IV МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
ІІІ НПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
VI МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
МНПК «Проблемы формирования новой экономики ХХI века»
IV МНПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
IV МНПК "Современные проблемы инновационного развития государства"
VI МНПК «Наука в информационном пространстве»
IV МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
II МНПК студентов, аспирантов и молодых ученых "ДЕНЬ НАУКИ"
VII МНРК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
VI МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
VII МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНК "Теоретические и прикладные вопросы филологии"
VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"
IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"
I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»
I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)
I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)
Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)
IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)
Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)
V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)
VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)
V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)
IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)
К.е.н. Кишакевич Б.Ю.
Дрогобицький державний педагогічний університет ім. Івана Франка
ОСОБЛИВОСТІ ОЦІНКИ РИЗИКУ КРЕДИТНОГО ПОРТФЕЛЮ В МОДЕЛІ CREDITMETRICS
На сьогоднішній день для оцінки і вимірювання кредитного ризику найбільшими фінансовими інститутами світу використовуються такі моделі методології VaR : CreditMetrics , CreditRisk +, Portfolio Manager , CreditPortfolioView , Jarrow - Tumbull Model . Найпопулярнішою серед усіх перерахованих моделей стала методика вимірювання банківського кредитного ризику CreditMetrics , яка була розроблена у 1994 р. і удосконалена в 1997 р. провідним оператором кредитного ринку – банком J . P . Morgan та його структурним підрозділом, який згодом став самостійною компанією, - Risk Metrics Group ( RMG Corporation ) [1].
Українські банки лише починають на практиці застосовувати VaR методики для оцінки ризику, що обумовлює потребу в нових наукових розробок щодо адаптації вищезгаданих моделей до реалій української економіки та удосконаленні існуючої методології обчислення основних показників кредитного ризику в умовах світової фінансової кризи.
Модель CreditMetrics базується на статистичних методах дослідження, в основному на методі статистичних іспитів Монте-Карло. Розподіл збитків визначається на основі значень ймовірностей, так званої кредитної міграції, або іншими словами ризику зміни кредитного рейтингу активу і кореляції між змінами кредитних рейтингів.
Запропонована методика ґрунтується на аналізі ймовірностей переходу з однієї кредитної категорії до іншої в межах даного часового горизонту (credit migration analysis). Схематично процес обчислення Credit-VaR портфелю з використанням CreditMetrics показано на рис. 1. В CreditMetrics використовують дві міри ризику середньоквадратичне відхилення ( standard deviation ) та перший процентиль ( first percentile ).
Рис. 1. Обчислення Credit VaR портфелю в CreditMetrics
Інтерпретація середньоквадратичного відхилення у нашому випадку ускладнюється оскільки кредитний ризик фактично не є нормально розподіленим. Розподіл кредитного ризику має довгий хвіст на стороні втрат та коротший на доходній стороні. Довжину такого хвоста можна виразити у середньоквадратичних відхиленнях. Наприклад довжина 99% хвоста становить 1,7 середньоквадратичних відхилень, 99,75% хвоста - 7,9 середньоквадратичних відхилень. Для порівняння, ці довжини для нормального розподілу становитимуть 2,31 та 2,81 середньоквадратичних відхилень відповідно.
При обчисленні середньоквадратичного відхилення ми використовуємо норму повернення коштів у випадку дефолту ( recovery rate ). При дефолті, власники облігацій, як правило, не несуть 100%-их збитків. Рейтингові агентства надають статистичну інформацію для кожної категорії облігацій про норму повернення коштів ( recovery rate ), яка у нашому випадку для облігацій з рейтингом А становить 51,13%. Якщо згадати, що при одержанні майбутньої ціни облігації через рік для стану дефолту ми фактично без обчислень (на відміну від інших недофолтних станів) використали готові табличні дані [3] для норми повернення коштів ( recovery rate), то природно було б врахувати при обчислення середньоквадратичного відхилення деяку міру невизначеності при виборі recovery rate.
Другою важливою мірою кредитного ризику є перший процентиль (first percentile). Економічна інтерпретація процентилю значно простіша ніж середньоквадратичного відхилення. Іншими словами перший процентиль - це величина збитків, яка із ймовірністю 99% не буде перевищена. Перший процентиль (first percentile) розподілу вартості облігації відповідає Credit VaR із ступенем довіри 99%. Отже, в 1% випадків збитки становитимуть величину, більшу ніж Сredit VaR.
Для нормального розподілу або для будь-яких інших розподілів, які повністю описуються своїм середнім та середньоквадратичним відхиленням можливим є обчислення рівнів процентилю на основі цих даних. У випадку кредитного ризику, для якого не є характерним нормальний розподіл можна скористатись методом Монте-Карло для визначення С redit VaR .
Основними призначеннями методології VaR є те, що вона дає інвесторам можливість вимірювати величину кредитного ризику, обчислити частку кожного кредиту в загальній прибутковості капіталу а, отже і визначити розміри резервного капіталу для забезпечення захисту від ризику кожної окремої позиції в кредитному портфелі банку.
Запропонований в статті підхід зручно застосовуватись для портфелів із однієї чи двох облігацій. Модель CreditMetrics застосовує симулятивний метод Монте Карло для генерації розподілу більших за розміром портфелів. CreditMetrics модель може також визначити внесок маргінального ризику кожного активу в загальний кредитний ризик портфелю.
До недоліків моделі CreditMetrics можна віднести наступні аспекти. Розподіл вартості облігації не є нормальним, що ускладнює оцінку кредитного ризику особливо при аналізі портфелю. В CreditMetrics на відміну від деяких інших моделей, наприклад KMV, вартість активів фірми замінюється вартістю акцій, що є само по собі доволі серйозним припущенням і може мати значний вплив на точність обчислень. Реальний досвід показує, що історичні середні норми дефолту ( h istorical average default rate ) можуть значно відрізнятись від реальних. Причому суттєві розбіжності в нормах дефолту можуть зустрічатись в межах одного рейтингового класу облігацій.
Список використаної літератури.
1. Денисенко М.П., Домрачев В.М. та інші. Кредитування та ризики. Навчальний посібник. – К.: «Видавничий дім «Професіонал», 2008.–480 с.
2. Gupton, G. M., Finger, C. C. and Bhatia, M. (1997). CreditMetrics – Technical Document , Morgan Guaranty Trust Co. http://www.riskmetrics.com/research/techdoc
3. Zumbach, G. (2006b). The riskmetrics 2006 methodology. Technical report, RiskMetrics Group.
4. Paul Glasserman Monte Carlo Methods in Financial Engineering. Springer, 2004.
5. H. Haaf, O. Reiss, and J. Schoenmakers (2003). Numerically stable computation of CreditRisk+. Technical report, Weierstrass-Institut.
6. M. Gordy (2000). A Comparative Anatomy of Credit Risk Models. Journal of Banking and Finance, 24(1-2), 119-149.