Наши конференции
В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций
II МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
II МНПК"Альянск наук: ученый ученому"
I Всеукраинская НПК"Образовательный процесс: взгляд изнутри"
II НПК"Социально-экономические реформы в контексте европейского выбора Украины"
III МНПК "Наука в информационном пространстве"
III МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
I МНПК "Качество экономического развития"
III МНПК "Альянс наук: ученый- ученому"
IV МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
I МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
IV МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
I НПК "Язык и межкультурная коммуникация"
V МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Качество экономического развития"
IV МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
ІІІ НПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
VI МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
МНПК «Проблемы формирования новой экономики ХХI века»
IV МНПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
IV МНПК "Современные проблемы инновационного развития государства"
VI МНПК «Наука в информационном пространстве»
IV МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
II МНПК студентов, аспирантов и молодых ученых "ДЕНЬ НАУКИ"
VII МНРК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
VI МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
VII МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНК "Теоретические и прикладные вопросы филологии"
VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"
IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"
I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»
I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)
I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)
Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)
IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)
Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)
V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)
VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)
V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)
IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)
Коломієць Г.Б.
ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана»
ҐЕНЕЗА ТА ПЕРСПЕКТИВИ СТАНОВЛЕННЯ ПОДАТКОВОГО ПЛАНУВАННЯ В УКРАЇНІ
Неефективне планування бюджету, відсутність коштів на покриття бюджетних видатків, подекуди недовиконання доходної чистини бюджету, тінізація економіки внаслідок надмірного податкового тягаря все це є недоліками недосконалої бюджетно-податкової політики. Основною причиною такої недосконалості є відсутність ефективної методології та розуміння історичного досвіду бюджетного планування загалом та планування доходів від податкових платежів зокрема.
Питання розвитку податкового планування практично не висвітлено в роботах вітчизняних науковців і науковців ближнього зарубіжжя. Розвиток податкового планування тісно пов'язано з розвитком бюджету та оподаткування в ту чи іншу епоху. Так актуальним є, спираючись на ряд історичних фактів, вивести періодизацію податкового планування. Для аргументації обґрунтованості і правомірності такого підходу доречні слова Тургенєва Н.И. із книги «Досвід теорії податків»: «Не відвернені ідеї, але досвід століть створив науку фінансів. Як же нерозважливо чинять ті, які ґрунтуючись єдино на своєму судженні, насмілюються повставати проти незаперечного досвіду і проти свідчення часів, проти історії - цієї великої наставниці людей» [1, с.133].
Досліджуючи розвиток податкового планування як на макро так і на мікро рівні з розвитком податків з Древнього світу, коли тільки виникають елементи оподатковування і до часів перебування України в складі Союзі Радянських Соціалістичних Республік, можна виділити три основні узагальнюючи етапи (періоди) наведені в табл.1.1.
Таблиця 1.1. Періодизація податкового планування
Період |
Особливі характеристики періоду |
Відображення податкового планування в економічній теорії |
Податкове планування на макро рівні |
Податкове планування на мікро рівні |
1. Древній світ, Середні століття – X V ІІ ст. |
Виникнення перших елементів оподатковування |
Відсутня наукова теорія оподатковування |
Планування податків носить несистемний, разовий характер, не оформляється у виді бюджетного плану |
Планування податків носить несистемний, одиничний характер, доступно обмеженому колу високопоставлених світських і духовних осіб |
2. Кінець X V ІІ ст. – XХ ст. |
Розвиток оподатковування, виникнення перших податкових теорій і систем |
Починає формуватися наукова теорія оподатковування, податкове планування не згадується |
Планування податків у розрізі державного бюджетного плану |
Планування податків фізичними особами і зародження планування податків підприємствами у формі мінімізації або ухилення |
3. XX ст. - дійсний час |
Удосконалювання оподатковування |
Становлення і розвиток теорії податкового планування як елементу податкового менеджменту |
Податкове планування на макро і мезо рівнях |
Податкове планування на рівні суб’єктів господарювання в рамках соціальної відповідальності у бізнесі |
Для теперішнього періоду розвитку характерні тенденції сприяння податковому плануванню на мікро рівні, починаючи з Указа Президента України від 3 липня 1998р. № 727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, суб'єктів малого підприємництва» зі змінами, внесеними Указом Президента України від 28 червня 1999 р. № 746/99, з одночасною спробою усистемнення податкового планування на макрорівні, шляхом введення в дію Наказу Міністерства фінансів Україні спільно з Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Державної податкової Адміністрації України та Державної митної служби України «Про затвердження Методики прогнозування надходжень податку на додану вартість» від 31.08.2004р. №545/315/502/637. Загальною характеристикою періоду є перехід до визнання і спроби зменшення податкового тягаря на суб’єкта господарювання.
У результаті вивчення історичних аспектів оподатковування виявлена можливість наявності елементів планування податків і податкового планування на різних етапах еволюції оподатковування. Причому варто зробити висновок, що чим складніше податкова система і чим більшу диференціацію ставок, об'єктів оподатковування, пільг і інших елементів оподатковування вона припускає, тим більше існує можливостей для податкового планування.
Література:
1. Золотые страницы финансового права России. Т. 1: У истоков финансового права/ Научн. ред. и автор вступ. статьи А. Н. Козырин; сост., автор статей и коммент. А. А. Ялбулганов. М.: Изд-во «Статут». 1998. 428 с .
2. Указа Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, суб'єктів малого підприємництва» № 727/98 від 3 липня 1998р.
3. Наказ МФУ спільно з Міністерством економіки та з питань європейської інтеграції України, ДПАУ та Державної митної служби України «Про затвердження Методики прогнозування надходжень податку на додану вартість» від 31.08.2004 р. №545/315/502/637.