Наши конференции
В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций
II МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
II МНПК"Альянск наук: ученый ученому"
I Всеукраинская НПК"Образовательный процесс: взгляд изнутри"
II НПК"Социально-экономические реформы в контексте европейского выбора Украины"
III МНПК "Наука в информационном пространстве"
III МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
I МНПК "Качество экономического развития"
III МНПК "Альянс наук: ученый- ученому"
IV МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
I МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
IV МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
I НПК "Язык и межкультурная коммуникация"
V МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Качество экономического развития"
IV МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
ІІІ НПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
VI МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
МНПК «Проблемы формирования новой экономики ХХI века»
IV МНПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
IV МНПК "Современные проблемы инновационного развития государства"
VI МНПК «Наука в информационном пространстве»
IV МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
II МНПК студентов, аспирантов и молодых ученых "ДЕНЬ НАУКИ"
VII МНРК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
VI МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
VII МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНК "Теоретические и прикладные вопросы филологии"
VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"
IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"
I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»
I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)
I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)
Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)
IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)
Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)
V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)
VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)
V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)
IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)
Перехрест Л.М.
Національний університет державної податкової служби України
ОСОБЛИВОСТІ НЕДРУЖНІХ ПОГЛИНАНЬ У БАНКІВСЬКІЙ СФЕРІ
Реформування форм власності в Україні призвело до змін в економічній системі та появі нових видів ризиків та загроз. В таких умовах суттєво збільшується можливість виникнення не прогнозованих негативних змін зовнішнього середовища, в тому числі, проведення агресивної політики конкурентами, лобіювання інтересів конкретних суб’єктів бізнесу і т.п. Вказані процеси в сукупності представляють собою проблему, яка має системний характер і яка вимагає негайного вирішення.
На превеликий жаль, в досить численних публікаціях спеціалістів тема «недружнього поглинання» вітчизняних банків торкається досить рідко. Саме тому оволодіння технологіями з профілактики ворожих поглинань для банків стає особливо актуальною.
Для розробки ефективної стратегії і тактики протидії рейдерству в Україні необхідно насамперед зрозуміти суть даного поняття та джерела його походження.
З англійської «raid» перекладається як «напад», а «raider» – дослівно «пірат». Тому під рейдерством слід розуміти незаконне поглинання чи захоплення одного суб’єкта господарювання або його власності іншим із застосуванням корупції та насильства [1].
Рейдерство у сучасному розумінні – недружнє поглинання компаній і перерозподіл власності та корпоративних прав. Це явище, як правило, викликане різними чинниками: слабкістю правової системи, недосконалістю судової влади та законодавства, корумпованістю органів влади, відсутністю державних інститутів, які б ефективно захищали права власника, низький рівень правової культури, сумнівна передісторія приватизації об’єктів тощо.
Слід зазначити, що за оцінками експертів інвестиційних компаній, щорічний обсяг сегмента поглинань і злиття в Україні становить понад 3 млрд. дол. США. Дві третини поглинань мають недружній характер рейдерських захоплень. Рейдерство набуло системного характеру, оскільки у 2005 – 2006 роках до схем протиправного привласнення підприємств почали широко залучатися державні та правоохоронні органи, суди, державна виконавча служба тощо [2].
Зупинимося на деяких особливостях рейдерства в банківському секторі. Рейдерство в банківській сфері це найбільш тонкий і на перший погляд непримітний механізм здійснення не тільки захвату і контролю над банком, але і зниження його вартості при подальшому придбанні.
На відміну від інших секторів економіки, коли розголошувати про недружнє поглинання не тільки дозволено, але і необхідно, проголошувати себе об’єктом атак рейдерів у банківській сфері неможливо, адже це призводить до суттєвого зниження фінансових і рейтингових показників банку у зв’язку з неминучим відтоком клієнтів. А це у свою чергу є небезпечним не тільки для банку, на який вчинено рейдерську атаку, а і для банківської системи в цілому. У зв’язку з цим, визначити об’єми недружніх поглинань у банківській сфері важко, оскільки такого роду операції ні «жертва», ні агресор не люблять афішувати.
Слід зазначити, що на фінансовій арені активно себе ведуть тільки рейдери, які мають у своєму арсеналі сірі або білі схеми, оскільки гроші люблять «тишу», тому силові захвати в даному випадку ні до чого не призведуть. Така безшумність викликана прагматичними міркуваннями, оскільки вкрай рідко банк захоплюють з метою знищення бізнесу. Як правило мета рейдерів – приєднати існуючу філійну мережу до свого банку або ж збільшити таким чином клієнтську базу.
Для того, щоб захват пройшов без зайвого розголосу рейдерами використовується стратегія перманентної психологічної атаки, яка заключається в наступному: ініціювання ряду матеріалів в ЗМІ, що звинувачує керівництво банку в недобросовісній роботі та махінаціях з грошами вкладників; створення фіктивних союзів захисту прав вкладників, які начебто відстоюють інтереси постраждалих клієнтів і призивають розірвати ділові контракти з банком; підкуп співробітників банку з метою придбання бази персональних даних вкладників, постійно отримувати оперативну інформацію про ситуацію всередині організації, для того, щоб впливати на корпоративний дух співробітників і т.п.
Активні процеси злиття та поглинання в українському банківському секторі вказують на те, що він нині є одним із найпривабливіших для інвестування серед країн Східної Європи. Разом з тим, ж оден банк України не застрахований від ворожого поглинання, адже універсальних способів захисту від примусового злиття не існує.
Цілком очевидно, що в найближчі роки кількість недружніх поглинань у банківському секторі буде зростати дуже швидкими темпами. Безперечно це обумовлено закономірною тенденцією до укрупнення фінансової галузі. Причому в першу чергу в групу ризику попадають прибуткові мілкі та середні банки з акціонерною формою власності. Разом з тим, в умовах фінансової кризи виживуть в першу чергу ті банки, які візьмуть курс на укрупнення свого бізнесу, тобто активного приєднання до інших банків.
Література
1. Добрий Д. Стратегія рейдерства й СОТ // RUpor
2. Основні передумови та шляхи подолання рейдерства в україні http :// www . personal - plus . net /230/2290. html
3. Журба А . , Корбут А . Рейдерство в банковской сфере // http:// www.new-day.com.ua/?id=1287