Наши конференции
В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций
II МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
II МНПК"Альянск наук: ученый ученому"
I Всеукраинская НПК"Образовательный процесс: взгляд изнутри"
II НПК"Социально-экономические реформы в контексте европейского выбора Украины"
III МНПК "Наука в информационном пространстве"
III МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
I МНПК "Качество экономического развития"
III МНПК "Альянс наук: ученый- ученому"
IV МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
I МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
IV МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
I НПК "Язык и межкультурная коммуникация"
V МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Качество экономического развития"
IV МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
ІІІ НПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
VI МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
МНПК «Проблемы формирования новой экономики ХХI века»
IV МНПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
IV МНПК "Современные проблемы инновационного развития государства"
VI МНПК «Наука в информационном пространстве»
IV МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
II МНПК студентов, аспирантов и молодых ученых "ДЕНЬ НАУКИ"
VII МНРК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
VI МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
VII МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНК "Теоретические и прикладные вопросы филологии"
VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"
IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"
I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»
I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)
I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)
Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)
IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)
Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)
V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)
VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)
V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)
IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)
Бровко О.Т., Катольо І.І., Стич В.В.
Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ
ВИДИ ЗНИЖОК ТА ПОРЯДОК ВІДОБРАЖЕННЯ ЇХ В ОБЛІКУ
На сьогодні в Україні при реалізації товарів підприємствами роздрібної торгівлі покупцям надаються різні знижки. У наданні (отриманні) знижок зацікавлені як продавці, оскільки зниження роздрібних цін сприяє збільшенню потоку покупців і, відповідно, обсягу здійсненого продажу, так і покупці, які прагнуть придбати товар дешевше. В результаті прискорюється товарообіг, знижуються витрати, пов'язані з операційною діяльністю, зберіганням і збутом товарів. Ці чинники сприяють збільшенню прибутку, отриманого від реалізації, і підвищенню ліквідності підприємства.
Мета статті: дослідити види знижок та порядок відображення їх в обліку.
Знижка - це така умова операції купівлі-продажу, при якій відбувається зменшення вартості продажу товару. Розмір знижки залежить від виду угоди, обсягу продажів і встановлюється, як правило, у відсотках до ціни товару, або до вартості покупки.
В наш час Існують такі такі види знижок:
• знижки за кількість товару, що купується - надається покупцю, який закупив обумовлену положенням про знижки партію товару;
• знижки за придбання товару понад обумовленої суми - надається покупцю у випадку, якщо сума купівлі її перевищує обумовлену суму;
• передсвяткові знижки - надаються покупцям у випадку закупівлі товарів у передсвяткові та святкові дні;
• сезонні знижки - надаються покупцям при сезонному розпродажу товарів, а також у випадку сезонних закупівель товарів покупцями;
• спеціальні знижки - надаються покупцям, у яких продавець найбільш зацікавлений;
• конфіденційні знижки - надаються на підставі усної домовленості між сторонами;
• бонусні знижки - надаються постійним покупцям, якщо вони за певний період часу закуповують застережену кількість товарів;
• знижки-сконто - надаються покупцю у випадку оплати вартості товару до настання строку платежу;
• знижка персональна (привілейована) — використовується при продажі певного товару конкретному привілейованому покупцеві ;
• знижка «акційна» — надається на конкретні асортименти товару, що використовуються під час проведення певної акції ;
• прогресивна знижка — надається за умови попередньої домовленості сторін на придбання серійної партії виробів;
• дилерська (дистриб’юторська) знижка — може надаватися своїм постійним представникам або посередникам, які займаються питаннями реалізації товару.
Разом з тим постають проблеми нормативного регулювання знижок. У вітчизняній нормативній базі порядок відображення знижок врегульовано не повністю. У продавця облік продумано ретельніше, а в покупця він залишається до кінця не роз’ясненим. Відображення знижок в бухгалтерському обліку може здійснюватися двома методами: валовий, або брутто-метод, і чистий, або нетто-метод.
Валовий метод стосується відображення торговельних знижок і знижок за оплату в строк. Його суть така. Дохід і дебіторська заборгованість у продавця записуються на загальну (валову) без знижки суму виставленого рахунку. Знижки відображаються лише у тому разі, коли оплату здійснено протягом періоду дії знижки. Для їх запису може бути відкрито контр рахунок до основного рахунку продажів. У вітчизняному Плані рахунків в цьому випадку передбачено використання контр рахунку 704 «Вирахування з доходу» до рахунків 701»Дохід від реалізації готової продукції», 702 «Дохід від реалізації товарів», 703 «Дохід від реалізації робіт і послуг». Його дебетове сальдо на дату звітності відобразиться у Звіті про фінансові результати як коригувальна стаття (рядок 030) до загальної величини виручки від продажів. Цю коригувальну статтю Звіту законодавець назвав «Інші вирахування з доходу», і саме в ній згідно з п.17 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 3 «Звіт про фінансові результати» відображаються суми наданих знижок.
Чистий метод у вітчизняній практиці застосовується рідко. Знижка, не отримана покупцем, - це свого роду «покарання» або «штраф», який він повинен сплатити, оскільки купує товари в кредит, а не розраховується негайно і платить пізніше періоду дії знижки. При чистому методі обліку 704 рахунок використовується як дохідний, тобто при відпуску товарів в кредит бухгалтер не реєструє можливі відсотки як нараховані доходи. Вони відображаються в обліку вже при отриманні оплати.
При цьому методі первісні продажі і дебіторська заборгованість відображаються на рахунках бухгалтерського обліку за вирахуванням знижок. У ситуації, коли покупець не використовує знижки, з’являється рахунок, що кредитується, «Втрачені (упущені) знижки». Його кредитове сальдо в міжнародній практиці відображається у Звіті про прибутки і збитки як стаття доходів.
Із усього вище сказаного можна зробити висновок: застосування знижок дозволить вирішити такі завдання, які виникають в процесі господарської діяльності підприємства: досягнення конкурентних переваг з більш низькими витратами на збут продукції; забезпечення гнучкості в ціноутворенні; створення можливості зберегти комерційну таємницю щодо справжніх цін продажів.
Література:
1. Богатко Н. Знижки: облік у продавця і покупця// Бухгалтерія №14, 2007
2. Хмелевський І. Ще раз про знижки// Податки та бухгалтерський облік №55, 2007
3. Завгородній В. Знижки в торгівлі// Головбух №68, 2007.