Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

Международная научно-практическая конференция "ИНВЕСТИЦИОННЫЕ ПРИОРИТЕТЫ ЭПОХИ ГЛОБАЛИЗАЦИИ: влияние на национальную экономику и отдельный бизнес" (14-15 февраля 2008 г.)

ОСОБЛИВОСТІ ЗОВНІШНЬОГО ІНВЕСТУВАННЯ ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ ТА ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

К.е.н. Шаповалова В.М.

Херсонський економічно-правовий інститут

По соціально-економічному впливу інвестування, як джерело економічного росту , здобуває такого ж значення, як приватизація. Тому проблема створення фонду інвестиційних вкладень стає ключовою у загальній системі економічного реформування . Україна не має достатніх внутрішніх фінансових ресурсів для вирішення економічних і соціальних проблем. У зв'язку з цим особливої уваги набуває питання залучення зовнішніх іноземних інвестицій.

За оцінками фахівців потреби економіки України в іноземних інвестиціях становлять 40-50 млрд. дол. США [3]. Однак, іноземні інвестори не поспішають вкладати свої капітали у розвиток української економіки, незважаючи на наявність багатьох чинників, які мають їх зацікавити. Це передусім:

- вигідне транспортно-географічне розташування, а також розвиток транспортних мереж та їхня інтеграція в систему міжнародних транспортних коридорів;

- значний внутрішній ринок та незадоволений попит населення;

- висококваліфікована робоча сила та високий рівень освіти населення;

- значно нижчий рівень заробітної плати, ніж в інших економічно стабільних країнах;

- зняття обмежень на частку іноземної власності в українських компаніях;

- нові можливості співпраці в секторах комунікацій, енергетики, деревообробної промисловості і виробництва меблів, сільського господарства, а також у сфері послуг.

Разом з тим, є чинники, які відлякують іноземних інвесторів від вкладення капіталу в українську економіку. До таких чинників, насамперед, слід віднести:

- не відпрацьованість юридичної бази, яка має захищати інтереси і власність як зарубіжних, так і вітчизняних інвесторів та відсутність стабільності і недосконалість українського законодавства щодо надання гарантій іноземним інвесторам (до чинного законодавства постійно вносяться зміни і доповнення, які часто значно погіршують існуючі положення та умови діяльності іноземних інвесторів);

- нестабільність економічної та політичної ситуації в країні, а, відповідно, і в регіоні;

- відсутність довгострокової виваженої політики держави щодо залучення іноземних інвестицій і створення сприятливих умов для їхнього ефективного використання;

- високий рівень корумпованої вітчизняної економіки і високий рівень підприємницької діяльності (згідно з оцінкою спеціалістів Європейського центру досліджень, підприємницький ризик інвестицій в Україні становить 80%. У рейтингу інвестиційної привабливості країн наша держава займає 106 місце (для порівняння у 1992 р. - 138 місце, у 2004 р. – 109, у 2005 р.- 98 місце серед 145 країн), маючи тенденції до подальшого пониження);

- відсутність розвиненого фондового ринку;

- незавершеність процесів приватизації, і, насамперед, це стосується приватизації землі і земельних ділянок, на яких розміщені приватизовані об'єкти;

- практична відсутність гарантій щодо забезпечення права власності;

- тривалий термін розгляду документів для реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності;

- занадто складна процедура розмитнення, а система сертифікації імпорту потребує надто довгих адміністративних процедур;

- недостатня поінформованість іноземних інвесторів про Україну, її економічний та інвестиційний потенціал.

Розглядаючи особливості іноземного інвестування у Херсонській області та визначаючи основні шляхи його підсилення необхідно звернути увагу на наступні аспекти цієї проблеми :

- надходження іноземних інвестицій в економіку області;

- регіональні тенденції залучення іноземних інвестицій;

- інвестиційна привабливість регіону;

- експортно-імпортна діяльність регіону;

- надходження іноземних інвестицій на одну особу.

Загальний стан надходження іноземних інвестицій у Херсонську область відображений на рис. 1.

Обсяги іноземних інвестицій в економіку Херсонщини у 2002-2006 рр. (млн. дол. США)

Рис. 1. Обсяги іноземних інвестицій в економіку Херсонщини у 2002-2006 рр. (млн. дол. США) [5]

Як видно з даних рис. 1, динаміка надходжень іноземних інвестицій в економіку регіону має стабільний характер, та можна прослідкувати формування тенденцій до поступового збільшення їхніх обсягів. Так, на початок 2006 р. обсяг іноземних інвестицій, залучених в економіку Херсонщини , зріс, порівняно з 2005 р. на 17 млн. дол. США і становить 109,6 млн. дол. США [5].

Суттєві зміни відбуваються і в надходженні іноземних інвестицій в цілому по Україні. Так, обсяг прямих іноземних інвестицій в Україну станом на 1.01.2005 р. склав 9,1 млрд. дол. США, на 1.01.2006 р. – 16,9 млрд. дол. США, на 1.01.2007 р. – 21,2 млрд. дол. США [4]. Показовим є рівень залучення іноземних інвестицій на одного мешканця. Так наприклад, у Чехії він склав за останні роки близько 4000 дол. США, у Словенії та Естонії близько 3000 дол. США, а в Україні у 2003- 140 дол. США , у 2004- 190 дол. США, у 2005- 360 дол. США, у 2006- 455 дол. США [3].

Особливістю іноземного інвестування в Україні є нерівномірний регіональний розподіл прямих іноземних інвестицій. Розглядаючи надходження прямих іноземних інвестицій у 2006 році. можна виділити групу лідерів. Це Київ – 5538,2 млн. дол. США, Дніпропетровська обл. – 2331,9 млн. дол. США, Харківська обл.-1015,4 млн. дол. США, Київська обл. – 879,0 млн. дол. США, Донецька обл. – 837,1 млн. дол. США, Запорізька область – 609,9 млн. дол. США. Необхідно зазначити, що до Херсонської області за цей рік надійшло тільки 108,3 млн. дол. США. [4].

Лідерство східних регіонів з обсягу залучених інвестицій значною мірою пояснюється належністю до групи індустріальних регіонів, де визначальним чинником розвитку залишається сформована протягом десятиріч галузь важкої промисловості. Херсонська область відноситься до індустріально-аграрної групи регіонів, стабільність розвитку яких визначається наявністю виробничої, транспортної та іншої інфраструктури.

Найбільший обсяг інвестицій здійснюється у м. Київ – столицю України. Однак, нюанс полягає в тому, що де-юре реєстрація іноземного капіталу відбувається за місцем розташування головного офісу, який інвестор найчастіше розміщує у столиці, а де-факто спостерігається тенденція до спрямування цих інвестицій в інші регіони.

Таким чином, інвестори будуть враховувати регіональні можливості ведення свого бізнесу. Майбутній розподіл інвестицій між регіонами, насамперед, буде пов'язаний з концентрацією виробничих ресурсів і розвиненістю інфраструктури.

Іноземне інвестування в економіку держави в цілому і конкретного регіону зокрема, залежить від стану експортно-імпортної діяльності. Так, результати експортно-імпортного обороту Херсонської області представлено у табл. 1.

Таблиця 1. Експортно-імпортна діяльність Херсонської області за 2002-2006 рр.

Показники

Роки

2002

2003

2004

2005

2006

Обсяг експорту товарів, млн. дол. США

164,7

140,0

223,5

234,6

245,6

Обсяг імпорту товарів, млн. дол. США

40,3

78,7

78,1

100,1

151,4

Сальдо експорту-імпорту товарів

124,4

61,3

145,4

134,6

94,2

Обсяг експорту послуг, млн. дол. США

17,7

22,8

47,5

57,9

48,4

Обсяг імпорту послуг, млн. дол. СШЛ

0,3

0,4

3,1

6,5

8,0

Сальдо експорту-імпорту послуг

17,4

22,4

44,4

51,4

40,4

Як можна побачити з даних табл. 1, простежується динаміка збільшення імпорту товарів у Херсонську область (із 40,3 млн. дол. США у 2002 р. до 151,4 млн. дол. США у 2006 р.), що підкріплено відповідним збільшенням експорту, а це, як правило, призводить до залучення коштів в регіон і є позитивною тенденцією в розвитку економіки області [5].

Особливе місце в регулюванні інвестиційної діяльності займають питання залучення іноземного інвестиційного капіталу. Це вимагає інституціонального пророблення як на рівні держави, так і на регіональних рівнях. У залученні іноземних інвестицій особливе місце займає участь держави в міждержавних, всеукраїнських і регіональних виставках і конкурсах інвестиційних проектів. Тому ініціаторам варто було б розробляти проекти відповідно до міжнародних вимог, здійснювати рекламно-інформаційну компанію в друкованих виданнях, забезпечити видання ділового проекту, з інформацією про наявність і характеристику наявних інвестиційних проектів. Таким чином, регіональний аспект має стати невід'ємною складовою інвестиційної політики для створення сприятливого інвестиційного клімату як на державному, так і на регіональному рівні, оскільки навіть при достатньо низькій інвестиційній привабливості країни існують регіони, які мають доволі високий рівень привабливості для іноземних інвесторів.

Інвестори вкладають інвестиційні ресурси у ті регіони, де зосереджена більша кількість інвестиційно-привабливих об'єктів, де створені сприятливі умови, сукупність яких називають інвестиційним кліматом і який виявляється в інвестиційній привабливості.

Література:

1. Про інвестиційну діяльність: Закон України №1560-ХІ1 від 18.09.1991 р. (зі змінами та доповненнями за станом на 15.12.2005 р.) // www.rada.kiev.ua.

2. Про режим іноземного інвестування: Закон України №93/96-ВР від 19.03.1996 р. // www.rada.kiev.ua.

3. Кривоус В. Інноваційні проекти науково-технічного співробітництва та рух капіталу в рамках ЄС: перспективи для України // Вісник ТАНГ. - Вип. 5-1. - Тернопіль: Економічна думка, 2004. - С. 122-128.

4. Статистичний щорічник України за 2006 рік. – К., 2007.

5. Статистичний щорічник Херсонської області за 2006 рік. – Херсон, 2007.