Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

Международная научно-практическая конференция "ИНВЕСТИЦИОННЫЕ ПРИОРИТЕТЫ ЭПОХИ ГЛОБАЛИЗАЦИИ: влияние на национальную экономику и отдельный бизнес" (14-15 февраля 2008 г.)

ВЗАЄМОВПЛИВ ІННОВАЦІЙНОЇ ТА КАДРОВОЇ СТРАТЕГІЙ ПІДПРИЄМСТВА

Новиченко Ю.Ю.

Бердянський університет менеджменту і бізнесу

Проблема ефективної діяльності та конкурентоспроможності вітчизняних підприємств сьогодні – це, перш за все, управління на основі постійних нововведень. Тобто треба констатувати про необхідність активізації інноваційної діяльності. Якщо говорити про інноваційну діяльність окремого підприємства, то вона передбачає визначення мети і стратегій його розвитку на перспективу, виходячи з його можливостей і наявних ресурсів. До цих ресурсів належить також і людський капітал, яким володіє підприємство. Тому наявність відповідного людського капіталу стає важливою передумовою реалізації інноваційної стратегії. Проте часто простежується невідповідність між обраною інноваційною стратегією підприємства та параметрами його людського капіталу, що може проявлятися в недостатній кваліфікації працівників, відсутності мотивації щодо продукування інновацій. Тому варто зауважити про необхідність приведення у відповідність інноваційної стратегії та стратегії менеджменту персоналу. Дане питання являється актуальним, так як на сучасному етапі в Україні за умов конкуренції, сильні позиції будуть мати ті підприємства, які знайдуть цю відповідність.

Цій проблемі присвячені наукові роботи В. Онікієнка, І. Терон, С. Вовканича, Х. Копистянської, О. Грішнової, В. Антонюк, Н. Ушенко, Л. Семів, В. Кір’ян та інших.

Метою дослідження є визначення взаємозв’язку та взаємовпливу кадрової та інноваційної стратегій промислового підприємства.

Розробка інноваційної стратегії підприємства є прерогативою вищого менеджменту. Найчастіше стратегію в загальному вигляді розглядають як пошук найбільш результативних варіантів введення в дію ресурсів (капіталу, робочої сили) згідно з головними цілями підприємства, орієнтований на найближчу і майбутню перспективу [1, с. 87]. Інноваційна стратегія ґрунтується на розробці та запровадженні новітніх наукових ідей та найпередовіших досягнень техніки й технології у виробництво.

Основна увага менеджменту персоналу інноваційно-орієнтованих підприємств має зосереджуватися на розвитку творчих, новаторських якостей персоналу, постійному використанні результатів творчої активності працівників у господарській діяльності. На думку О. Грішнової, Н. Полив’яної вимогами до менеджменту мають бути швидка орієнтація в ситуації, концептуальна гнучкість, логічність та перспективність мислення, здатність заохочувати й підтримувати ініціативи, орієнтація на розвиток, здатність навчати та транслювати знання; до персоналу – високий рівень кваліфікації, творча ініціативність та експериментаторство, здатність генерувати нові знання й інформацію, переробляти та втілювати їх у конкретних продуктах та послугах [2, с. 38]. Тому інноваційна стратегія вимагає відповідної кадрової стратегії, у тому числі партнерського ставлення до працівників, залучення їх до управління, органічного поєднання інтересів особистісного розвитку працівників та цілей організації. В свою чергу, кадрова стратегія інноваційно-орієнтованого підприємства передбачає формування комплексу загальних довготермінових проектів, які повинні забезпечити високу ефективність використання його людського потенціалу. При цьому повинні братися до уваги наявність висококваліфікованого персоналу, підвищення його мотивації, ефективність системи атестації тощо.

Характеристики і взаємовплив інноваційної та кадрової стратегій продемонстровані на рис.2.

Характеристики і взаємовплив інноваційної та кадрової стратегій Характеристики і взаємовплив інноваційної та кадрової стратегій

Рис.2. Характеристики і взаємовплив інноваційної та кадрової стратегій ( автором за матеріалами дослідження О.Грішнової, Н. Полив’яної [2, с.39] для промислового підприємства)

Формування конкурентних відносин в Україні виявило неготовність багатьох підприємств та їх персоналу до розробки і впровадження новацій. Параметри інноваційності персоналу ТОВ «Азовська кабельна компанія» (ТОВ "АКК") у 2005-2007 роках відображені в таблиці 1.

Таблиця 1. Параметри інноваційності персоналу ТОВ «АКК»(у %)

Параметри (у %)

Роки

2005

2006

2007

Працівники, зайняті розумовою працею/заг. кількість працівників (І р.п. )

21,2

24,0

24,4

Працівники з вищою освітою/ заг. кількість працівників (І в.о )

17,2

18,3

20,0

Інноваційно активні кадри/ заг. кількість працівників (І і.а )

6,9

8,3

10,0

Працівники, що безперервно навчаються/заг. кількість працівників (І н )

5,0

3,4

5,9

Як бачимо, параметри інноваційності персоналу мають тенденцію до збільшення (рис. 1). У зв’язку з цим можемо запропонувати підприємству запровадження інноваційної стратегії.

Динаміка параметрів інноваційності персоналу ТОВ «АКК»

Рис.1. Динаміка параметрів інноваційності персоналу ТОВ «АКК»

Інноваційна стратегія ТОВ «Азовська кабельна компанія» може містити такі основні пріоритети:

- розширення випуску нової продукції;

- розробка нової продукції з метою розширення наявних ринків збуту;

- розробка та впровадження нових технологій у безпосередньо процес виробництва для забезпечення якості та конкурентоспроможності кабельно-провідникової продукції;

- реклама нової продукції, інформація про яку недостатньо поширена на ринку;

- здійснення маркетингових досліджень для виявлення нових потреб ринку.

Згідно запропонованої інноваційної стратегії ТОВ «Азовська кабельна компанія», її кадрова стратегія повинна бути направлена на:

- посилення кадрового складу підприємства шляхом пошуку та збереження творчих людей;

- співпрацю між керівництвом та працівниками, підтримку інноваційних пропозицій у діяльності підприємства;

- зниження плинності кадрів;

- мотивацію працівників щодо експериментаторства та творчої діяльності;

- поповнення кадрів за рахунок обдарованої молоді;

- формування корпоративної культури, орієнтованої на інноваційний розвиток.

Проведене дослідження дало підстави констатувати, що інноваційний розвиток підприємства вирішальною мірою залежить від якісних параметрів людського капіталу, який є основним рушієм інноваційних процесів. Але й інноваційна стратегія в свою чергу висуває певні вимоги до стратегії менеджменту персоналу. Основна увага кадрового менеджменту інноваційно-орієнтованого підприємства має приділятися розвитку творчих, новаторських якостей персоналу, постійному використанні результатів творчої активності працівників у господарській діяльності.

Для цього необхідно розробити та впровадити відповідну стратегію менеджменту персоналу, яка включає: розробку та впровадження інновацій, індивідуальний підхід до кожного працівника, заохочення творчої та раціоналізаторської діяльності, а також винахідництва, розвиток людського капіталу як визначального фактора реалізації інноваційної стратегії підприємства. Ці заходи, в свою чергу, дозволять забезпечити високорезультативну інноваційну діяльність, яка стане основою розвитку та підвищення рівня його конкурентоспроможності.

Література:

1. Економіка й організація інноваційної діяльності: Підручник (друге видання)/ Волков О.І., Денисенко М.П., Гречан А.П. та ін.; Під ред. О.І. Волкова, М.П. Денисенка. – К., 2005. – 424 с.

2. Грішнова О., Полив’яна Н. Управління людським капіталом в контексті реалізації інноваційної стратегії підприємства // Україна: аспекти праці. – 2007. - №5. – С.37-41.

3. Антонюк В. Кадри для інноваційної діяльності: проблеми формування та використання // Україна: аспекти праці. – 2007. - №5. – С. 42-47.