Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

Четвертая Международная научно-практическая конференция "Спецпроект: анализ научных исследований" (9-14 июля 2008 г .)

Ясишена В.В.

Тернопільський національний економічний університет

ГРОШОВІ ПОТОКИ ПІДПРИЄМСТВ: ТЕОРЕТИЧНИЙ АСПЕКТ

Актуальність проблеми . У зв’язку з нестабільністю та погіршенням фінансового стану підприємств особливого значення набуває дослідження їх грошових потоків. Важливість вивчення грошових потоків обумовлюється тим, що вони обслуговують господарську діяльність підприємства в усіх її напрямках. Від якісного управління грошовими потоками підприємства залежить розвиток підприємства та кінцевий результат його господарської діяльності.

Проблеми сутності грошових потоків підприємств у сучасній економічній літературі відображені в наукових роботах таких вітчизняних і зарубіжних економістів, як Дж.К . Ван. Хорн , Є. Брігхем , Е. Нікхбахт , Т. Райс , Р.Б. Тян , А.М. Кінг, В.В. Бочаров , Л. Н. Павлова, І.А. Бланк, Г.Г. Кірейцев , Л.О. Лігненко , А.М. Поддерьогін , О.О. Терещенко та інших економістів.

Але незважаючи на існуючі зарубіжні та вітчизняні видання п ропонується уточнити і розвинути це поняття.

Результати дослідження. Образно грошовий потік можна представити як систему «фінансового кровообігу» господарського організму підприємства [1, с. 130].

За визначенням Є. Брікхема «грошовий потік» - це фактичні чисті готівкові кошти, які надходять у фірму (чи витрачаються нею) протягом деякого визначеного періоду [ 2, с. 425 ] .

Ван Хорн Дж . К. розглядає грошовий потік як рух грошових коштів, що має безперервний характер. Він вважає, що поняття грошових потоків можна трактувати по-різному в залежності від завдань аналізу. Грошові кошти і грошові потоки розглядають як готівку або робочий оборотний капітал [3 , с. 181-182 ] .

Поддерьогін А.М. вважає, що грошовий потік можна визначити як сукуп­ність послідовно розподілених у часі подій, які пов'язані із відо­собленим та логічно завершеним фактом зміни власника грошо­вих коштів у зв'язку з виконанням договірних зобов'язань між економічними агентами (суб'єктами господарювання, державою, домогосподарствами, міжнародними організаціями). Грошові по­токи безпосередньо пов'язані з рухом коштів на підприємстві, який відображає надходження в розпорядження суб'єкта госпо­дарювання коштів та їх еквівалентів і їх використання [6, с. 57].

Терещенко О.О. вважає, що термін Cash - flow потрібно перекладати як рух коштів. Вчений зосереджує увагу на операційному Cash - flow . Який можна розглядати як критерій оцінки внутрішнього потенціалу фінансування підприємства. Достатній розмір операційного Cash - flow створює сприятливі передумови для залучення фінансових ресурсів із зовнішніх джерел. О пераційний Cash - flow використовується при оцінці фінансового стану підприємства і визначенні його кредитоспроможності [5 , с. 181-186 ] .

За визначенням Л.О. Лігоненко та Г.В. Ситник грошові потоки підприємства - це система розподілених у часі надходжень та видатків грошових коштів, що генеруються його господарською діяльністю і супроводжують рух вартості, володіючи зовнішньою ознакою функціонування підприємства [4, с. 6].

За визначенням І.А. Бланка грошовий потік підприємства представляє собою сукупність розподілених надходжень і виплат грошових коштів за окремими інтервалами періоду часу що розглядається, генерованих його господарською діяльністю, рух яких пов'язаний з факторами часу, ризику і ліквідності [1, с. 17].

Визначення грошового потоку в МСБО № 7 «Звіт про рух грошових коштів» звучить, як надходження і вибуття грошових коштів та їхніх еквівалентів. Визначення «грошовий потік» в П(С)БО № 4 «Звіт про рух грошових коштів» відсутнє, але під ним розуміють поняття «рух грошових коштів», що ідентично визначенню «грошовий потік» в МСБО №7.

Поняття «грошові потоки підприємства» включає в свій склад велику кількість потоків, які обслуговують господарську діяльність підприємства (рис. 1).

Надходження і вибуття грошових потоків підприємства

Рис. 1. Надходження і вибуття грошових потоків підприємства

Аналізуючи вищевикладене постає питання вибору найбільш вдалого визначення грошового потоку і його уточнення. На нашу думку «грошовий потік» - це сукупність розподілених у часі надходжень і видатків грошових коштів та їхніх еквівалентів, генерованих його господарською діяльністю, рух яких пов'язаний з факторами часу, простору, структури, ризику і ліквідності. Де грошові кошти – це готівка, кошти на рахунках у банках та депозити до запитання, а еквіваленти грошових коштів — це короткострокові, високоліквідні інвестиції, які вільно конвертуються у певні суми грошових коштів і яким притаманний незначний ризик зміни вартості. Такі еквіваленти грошових коштів є високоліквідні інвестиції в разі короткого строку погашення, наприклад протягом трьох місяців з дати придбання (казначейські векселі, депозитні сертифікати тощо).

Висновки. Проведений аналіз спеціалізованої літератури виявив різний рівень дослідження категорії «грошові потоки» та неоднозначність тлумачення цього поняття. У вітчизняній і зарубіжній економічній науці ще не вироблено єдиного підходу до розкриття сутності грошових потоків.

Список літератури

1. Бланк И.А. Управление финансовой стабилизацией предприятия . - К.: Ника-Центр, Эльга , 2003. - 496 с .

2. Брігхем Є. Основи ф інансового менеджменту: Пер. з англ. – Київ : Молодь, 1997. – 1000 с .

3. Ван Хорн Дж. К. Основы управления финансами: Пер. с англ./Гл. ред. серии Я.В.Соколов. – М.: Финансы и статистика,1999.–800 с .

4. Лігоненко Л.О., Ситник Г.В. Управл і ння грошовими потоками: Навч . пос іб . – К.: Київ . нац . торг . - е кон . ун-т, 2005. – 255 с.

5. Терещенко О.О. Ф інансова діяльність суб’єктів господарювання: Навч . посібник. – К.: КНЕУ, 2003. – 554 с.

6. Фінансовий менеджмент: Підручник / Кер . кол . авт . і наук. ред. проф. А.М. Поддєрьогін . – К.: КНЕУ, 2005. – 535 с.