Наши конференции
В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций
II МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
II МНПК"Альянск наук: ученый ученому"
I Всеукраинская НПК"Образовательный процесс: взгляд изнутри"
II НПК"Социально-экономические реформы в контексте европейского выбора Украины"
III МНПК "Наука в информационном пространстве"
III МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
I МНПК "Качество экономического развития"
III МНПК "Альянс наук: ученый- ученому"
IV МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
I МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
IV МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
I НПК "Язык и межкультурная коммуникация"
V МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Качество экономического развития"
IV МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
ІІІ НПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
VI МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
МНПК «Проблемы формирования новой экономики ХХI века»
IV МНПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
IV МНПК "Современные проблемы инновационного развития государства"
VI МНПК «Наука в информационном пространстве»
IV МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
II МНПК студентов, аспирантов и молодых ученых "ДЕНЬ НАУКИ"
VII МНРК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
VI МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
VII МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНК "Теоретические и прикладные вопросы филологии"
VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"
IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"
I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»
I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)
I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)
Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)
IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)
Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)
V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)
VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)
V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)
IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)
Берест М.М.
Харківський національний економічний університет
НАУКОМЕТРИЧНИЙ АНАЛІЗ ДОСЛІДЖЕННЯ САНАЦІЇ
Сучасна економічна ситуація в Україні характеризується активним розвитком кризових явищ на мікрорівні , що підтверджується значною кількістю збитково працюючих підприємств, швидкими темпами зростання кредиторської та дебіторської заборгованості, збільшенням кількості справ про банкрутство, розглянутих господарськими судами. Все це потребує використання у діяльності господарюючих суб’єктів спеціальних механізмів та процедур, спрямованих на підвищення ефективності їх діяльності, подолання кризових явищ та недопущення банкрутства і ліквідації підприємств.
Однією з таких процедур є санація, що з точки зору законодавства України розглядається як система заходів, які здійснюються під час виробництва справи про банкрутство з метою запобігання оголошення боржника банкрутом і його ліквідації, спрямована на оздоровлення фінансово-господарського стану боржника, а також задоволення повністю або частково вимог кредиторів шляхом кредитування, реструктуризації підприємства, боргів і капіталу й (або) зміни організаційно-правової й виробничої структури боржника [1].
У даний час санація є об'єктом пильного дослідження вчених, зокрема, в дисертаційних роботах, присвяченим проблемам антикризового управління й фінансового оздоровлення підприємств різних галузей і форм власності, що обумовлюється необхідністю підвищення ефективності її здійснення відносно підприємств, що знаходяться у кризовому стані. Сучасні підходи до аналізу і удосконалення санації, використані в рамках дисертаційних досліджень та їх результати за період 2005 – 2007 рр. представлені в табл. 1.
Наукометричний аналіз даних, представлених у таблиці, дає можливість зробити наступні висновки. Санація як система заходів, спрямованих на виведення підприємств із кризового стану розглядається і як одна із процедур, що здійснюються в рамках антикризового управління господарюючими суб'єктами, і як самостійний об'єкт дослідження. В рамках її вивчення науковцями слід виділити наступні основні напрямки:
1. Дослідження категоріального апарату санації. Авторами проводиться аналіз та уточнення основних понять, що характеризують сутність та аспекти санації. До таких слід віднести: санацію, санаційну спроможність, санаційне управління, санаційну реструктуризацію, санаційний аудит. Особлива увага приділяється наступним поняттям:
- санаційна спроможність, під якою пропонується розуміти комплексний критерій прийняття рішення щодо фінансового оздоровлення підприємства, який узагальнює сукупність ознак та передумов для подолання фінансової кризи.
- санаційна реструктуризація, яка визначається як окремий вид реструктуризації, що використовується підприємствами, які знаходяться у передкризовому або кризовому стані, та має на меті недопущення розгортання кризи, вихід з неї, досягнення позитивних соціальних наслідків.
Однак слід відзначити, що відсутнім залишається єдиний підхід до визначення класифікаційних характеристик санації (її форм, видів та ін.), що обумовлює необхідність продовження досліджень у даному напрямку.
2. Удосконалення підходів до формування механізму санації. Даний механізм автори розглядають у різних аспектах: фінансовий, організаційно-економічний, механізм санаційного управління. Дослідниками пропонується введення додаткових складових до механізму санації (зокрема, екологічної складової), удосконалюється його структура, приділяється увага правовим аспектам санаційних процедур. Все це підтверджує висновок щодо необхідності дослідження санації як складної комплексної економічної категорії.
3. Удосконалення інструментарію санації як процедури виведення підприємств зі стану кризи. У рамках проведених досліджень пропонуються авторські підходи до формування комплексів санаційних заходів з урахуванням галузевої належності підприємств, що сануються. Так, дослідження проводилися для підприємств вугільної галузі, машинобудування, сфери комунікаційних послуг, харчової промисловості, електроенергетики, залізничного транспорту. Все це ще раз підтверджує важливість і актуальність вивчення проблем підвищення ефективності антикризового управління в цілому й здійснення санаційних процедур в економіці України.
Однак слід відзначити, що, незважаючи на досить глибокі та ретельно проведені дослідження, на наш погляд, недостатньо уваги приділено проблемам, пов'язаним зі стратегічним управлінням санацією, і, зокрема, формуванню санаційної стратегії підприємства. Актуальність детального розгляду та аналізу даної економічної категорії обґрунтовується комплексністю та багатоаспектністю санації, а також необхідністю урахування інтересів усіх зацікавлених сторін – власників підприємства, кредиторів, держави, працівників в процесі формування та реалізації стратегічних цілей оздоровлення підприємства.
Таким чином, виділені проблеми вимагають подальшого дослідження та повинні стати об’єктом подальших наукових розробок у сфері підвищення ефективності антикризового управління на підприємстві.
Література:
1. Закон України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» №2343-ХІІ від 14.05.1992 р. зі змінами та доповненнями.
Таблиця 1 Наукометричний аналіз дослідження санації в дисертаційних роботах (за період 2005–2007 рр.)
Автор дисертаційної роботи |
Тема дисертаційної роботи |
Аспекти дослідження санації в дисертаційній роботі |
1 |
2 |
3 |
Терещенко О.О. |
Антикризове управління фінансами підприємств (с пеціальність 08.04.01 – фінанси, грошовий обіг і кредит ) |
В роботі пропонується ввести до категоріального апарату АФУ поняття санаційної спроможності підприємства як комплексного критерію прийняття рішення щодо фінансового оздоровлення підприємства, який узагальнює сукупність ознак та передумов для подолання фінансової кризи. Дане поняття слід визначити як наявність у підприємства, що перебуває у фінансовій кризі, фінансових, організаційно-технічних та правових можливостей, які визначають здатність до успішної реалізації антикризових заходів та його фінансового оздоровлення. Також розглядається санаційний аудит як інструмент зменшення інформаційної асиметрії та верифікації антикризового плану. |
Багацька К.В. |
Фінансовий механізм санації підприємства (спеціальність 08.04.01 – фінанси, грошовий обіг і кредит) |
Санація розглядається як система послідовних взаємопов’язаних заходів, що проводяться по відношенню до підприємства-боржника з ініціативи його власників або зовнішніх суб’єктів з метою врегулювання проблеми боргів, попередження банкрутства, відновлення платоспроможності і досягнення прибутковості і конкурентоспроможності в довготерміновому періоді. Проаналізовано фінансово-правові аспекти санації. В роботі обґрунтовано необхідність розробки фінансового механізму санації та запропоновано його функціонально-цільову структуру, до складу якої входить екологічна складова. Дослідження проводились на базі підприємств харчової та переробної промисловості |
Булкот Г.В. |
Облік і аналіз процесів ліквідації та санації підприємств України на стадії банкрутства (с пеціальність 08.00.09 – Бухгалтерський облік, аналіз та аудит (за видами економічної діяльності) ) |
Досліджено питання організації процедур розпорядження майном боржника, санації боржника, укладання мирової угоди, ліквідації в аспекті удосконалення облікового процесу на підприємстві. |
Маковоз О.В. |
Шляхи фінансового оздоровлення неплатоспроможних підприємств залізничної галузі (спеціальність 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності) |
Санація розглядається як інструмент реалізації стратегії виживання неплатоспроможних підприємств, а види санації відповідають структурним складовим даної стратегії. Розглянуто фінансові методи запобігання неплатоспроможності підприємств залізничної галузі |
Лежепьокова В.Г. |
Розвиток державного антикризового регулювання щодо санаційної рестру-ктуризації електроенергетики ( с пеціа-льність 08.00.03 – економіка та управління національним господарством ) |
Розглянуто особливості санаційної реструктуризації, до яких віднесено її спрямованість на подолання кризових ситуацій та явищ, необхідність адаптації суб'єктів господарювання до нестабільного зовнішнього середовища; необхідність зростання ринкової вартості капіталу; наявність жорсткого часового та ресурсного обмеження, які обумовлюють неможливість фінансового оздоровлення підприємства без додаткових грошових вкладень. Розроблено заходи щодо санаційної реструктуризації генеруючих компаній електроенергетики; визначено джерела її фінансування. |
Лачкова Л.І. |
Економічний механізм санаційної реструктуризації підприємств роздрібної торгівлі (спеціальність 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності) |
Розглядається один з механізмів санації, а саме – санаційна реструктуризація. Санаційна реструктуризація визначається як окремий вид реструктуризації, який використовується підприємствами, що знаходяться у передкризовому або кризовому стані, та має на меті недопущення розгортання кризи, вихід з неї, стабілізацію господарської системи, збереження суб’єкта господарювання, створення умов для зростання його вартості, досягнення позитивних соціальних наслідків. Досліджено поняття «санаційна спроможність». Робота виконана на прикладі підприємств роздрібної торгівлі продовольчими товарами. |
Мараховська К.А. |
Науково-методичні засади державного регулювання відновлення платоспромож-ності (банкрутства) підприємств ( спеціа-льність 08.02.03 – організація управління, планування і регулювання економікою ) |
Розроблено методику проведення санації стратегічно важливих для держави підприємств. Запропоновано систематизовані етапи проведення санації та оцінки її ефективності, що подано у вигляді типового плану санації. |
Панасенко О.В. |
Моделі оцінки і аналізу схильності під-приємства до банкрутства (спеціальність 08.00.11 – математичні методи, моделі та інформаційні технології в економіці) |
Досліджено критерії та методи оцінки ефективності санації та побудовано модель оцінки ефективності санації на основі нечіткої логіки. |
Степуріна С.О. |
Формування механізму санаційного управ-ління підприємством (спеціальність 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності) |
Виділено та обґрунтовано поняття санаційного управління, показано його місце у системі загального управління підприємством. Розроблена концептуальна схема механізму санаційного управління підприємством. Запропоновано методичне забезпечення вибору й обґрунтування санаційних рішень для підприємства, обґрунтовано класифікацію санаційних заходів, а також здійснено вибір найбільш ефективних санаційних заходів на основі теорії корисності. |
Цурик В.В. |
Управління підприємством в умовах кризи (спеціальність 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами) |
В рамках проведеного дослідження автором розроблені інструменти фінансової санації для виведення підприємств з кризового стану. Об’єктами дослідження виступили підприємства сфери комунікаційних послуг |
Шишкова Н.Л. |
Організаційно-економічний механізм управління санаційними процедурами підприємств вугільної промисловості (спеціальність 08.06.01 – економіка, орга-нізація і управління підприємствами) |
Організаційно-економічний механізм управління санацією підприємства пропонується розглядати як ієрархію методів, способів і прийомів формування і регулювання відносин підприємства з внутрішнім і оточуючим середовищем у процесі санації. Його зміст визначено у можливості максимально ефективно досягти мети санації – відновлення платоспроможності – у визначений термін, з використанням всіх видів внутрішніх і зовнішніх ресурсів. Сформовано алгоритм управління підготовкою проведення санації підприємства, в якому розглядається два аспекти механізму санації – організаційний та економічний. Визначено ефективні методи і напрями санації вугільних підприємств. |