Наши конференции
В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций
II МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
II МНПК"Альянск наук: ученый ученому"
I Всеукраинская НПК"Образовательный процесс: взгляд изнутри"
II НПК"Социально-экономические реформы в контексте европейского выбора Украины"
III МНПК "Наука в информационном пространстве"
III МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
I МНПК "Качество экономического развития"
III МНПК "Альянс наук: ученый- ученому"
IV МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
I МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
IV МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
I НПК "Язык и межкультурная коммуникация"
V МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Качество экономического развития"
IV МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
ІІІ НПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
VI МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
МНПК «Проблемы формирования новой экономики ХХI века»
IV МНПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
IV МНПК "Современные проблемы инновационного развития государства"
VI МНПК «Наука в информационном пространстве»
IV МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
II МНПК студентов, аспирантов и молодых ученых "ДЕНЬ НАУКИ"
VII МНРК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
VI МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
VII МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНК "Теоретические и прикладные вопросы филологии"
VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"
IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"
I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»
I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)
I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)
Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)
IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)
Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)
V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)
VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)
V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)
IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)
Д.філол.н. Зарва В.А.
Інститут філології Бердянского державного педагогічного університету
Створення НДІ слов’янознавства та компаративістики в Бердянському державному педагогічному університеті
Створення на базі педагогічних університетів наукових центрів і науково-дослідних інститутів є справою новою, але необхідною, оскільки проведення наукових досліджень у вищих навчальних закладах необхідно розглядати у нерозривному зв ’ язку з їхнім впливом на вдосконалення навчального процесу.
Першого квітня 2007р. у Бердянському державному педагогічному університеті наказом ректора професора Василя Васильовича Крижка спільно з Інститутом літератури імені Т.Г.Шевченка НАН України (директор – академік Микола Григорович Жулинський) було створено новий підрозділ – Науково-дослідний інститут слов’янознавства та компаративістики. Директором була призначена молода, але знана в науковому світі талановита дослідниця українсько-польсько-російських літературних зв ’ язків кандидат філологічних наук, доцент Елліна Циховська . Для заснування такої наукової структури Інститут філології університету мав солідну базу і висококваліфікованих фахівців.
За рік діяльності Науково-дослідного інституту слов’янознавства та компаративістики зроблено багато, про що свідчить видання у 2008 році в «Освіті України» книжки, де висвітлюються конкретні справи і здобутки провідних наукових співробітників.
Свою роботу НДІ розпочав з урочистої презентації, де була проголошена програма діяльності. Матеріали і сценарій презентації надруковано у книзі «Інститут філології Бердянського державного педагогічного університету: результати роботи за рік існування» (Ніжин, 2007. – С.38–69). Цей і всі наступні заходи НДІ висвітлювалися у всеукраїнській та місцевій пресі, а мультимедійні матеріали використовувалися для профорієнтаційної роботи в загальноосвітніх школах області та району.
На офіційному сайті БДПУ було створено Інтернет-сторінку , присвячену діяльності НДІ слов’янознавства та компаративістики. Вона постійно оновлюється.
У грудні 2007 року вийшла друком у Києві солідна збірка наукових праць українських та зарубіжних учених, які займаються дослідженням актуальних проблем української полоністики. Назва книжки – « Київські полоністичні студії. Європейський вимір української полоністики» (Т.ІХ. – 576с.) Серед авторів – співробітники НДІ Циховська Е.Д., Астаф’єв О.Г., Нахлік Є.К., Харлан О.Д., Радишевський Р.П., який, до речі, є відповідальним редактором та упорядником її. Серед співзасновників цієї книжки – Науково-дослідний інститут слов’янознавства та компаративістики і Бердянський державний педагогічний університет, що є серйозним визнанням праці науковців.
За рік свого існування провідні співробітники Науково-дослідного інституту видали друком 10 монографій. Зокрема, монографія Євгена Нахліка у двох томах «Пантелеймон Куліш: Особистість, письменник, мислитель.» (К., 2007) з а підсумками конкурсу на 14 Форумі видавців у Львові увійшла до 13 найкращих книг, зайнявши п’яту позицію з таким формулюванням: «за ґрунтовне академічне осмислення життєтворчості класика української культури». За цю монографію, яку НДІ слов ’ янознавства та компаративістики підтримував листом-рекомендацією до Президії НАН України, Є. Нахлік був нагороджений премією імені Івана Франка.
Результатом розробки наукової теми стала публікація колективної монографії «Особливості української історичної прози ХХ століття» (Донецьк, 2008). Крім того, в НДІ за рік видано вісім навчально-методичних посібників, з яких 6 – з грифом Міністерства освіти і науки України.
У Запоріжжі було підготовлено до друку під керівництвом доктора філологічних наук, професора Вікторії Погребної і видано у 2008 році навчальний посібник, рекомендований Міністерством освіти і науки України «Гендерні студії в літературознавстві». Співавторами виступили Циховська Е.Д. і Філоненко С.О.
Членами редакційної колегії міжвузівського фахового збірника наукових статей «Актуальні проблеми слов’янської філології» (випуски 16, 17) були співробітники НДІ Астаф’єв О.Г., Ткаченко А.О., Харлан О.Д., Циховська Е.Д.
Протягом року співробітниками НДІ опубліковано 80 наукових статей;
взято участь у 30 всеукраїнських та 36 міжнародних наукових конференціях, де апробувалися результати діяльності НДІ.
10–12 вересня 2007 року відбулася Всеукраїнська наукова конференція «Актуальні проблеми сучасної компаративістики», організована НДІ слов’янознавства та компаративістики, кафедрою української та зарубіжної літератури Інституту філології БДПУ, Інститутом літератури ім.Т.Г.Шевченка НАН України. За матеріалами конференції вийшло 4 збірника наукових статей.
Інформаційні листи про наукові конференції, які проводилися в БДПУ, було розміщено на провідних сайтах як України, так і міжнародних, зокрема, опубліковані на «Рутенії» у розділі «Анонси». Це спільний Інтернет-проект кафедри російської літератури Тартуського університету (Естонія) і московського видавництва.
Усі статті фахового часопису «Слово і Час» (2008. – №2) і Всеукраїнської газети для вчителів «Українська мова та література» (2008. – №№22–24), які є у переліку Вищої атестаційної комісії України, належать викладачам Інституту філології та провідним науковим співробітникам НДІ слов ’ янознавства та компаративістики. Отож у цих періодичних виданнях було започатковано нову традицію.
Успішно виступали офіційними опонентами на захисті як кандидатських, так і докторських дисертацій провідні наукові співробітники Астаф’єв О.Г., Ткаченко О.А., Нахлік Є.К., Скупейко Л.І., Радишевський Р.П., Філоненко С.О., Циховська Е.Д., Харлан О.Д.
В НДІ існує практика керівництва кандидатськими і докторськими дисертаціями. Так, проф. Павло Михед – науковий керівник Вікторії Коркішко , Олександр Астаф’єв – Ольги Харлан , Ганни Табакової , Елліни Циховської , Лукаш Скупейко – Ольги Боговін .
Провідні наукові співробітники НДІ, напрацювавши ґрунтовні матеріали, вступили до докторантури: Софія Філоненко – до Тернополя, Ольга Новик – до Харкова, Елліна Циховська – до Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Результатом наукових надбань Ольги Харлан і Олександра Домащенка стали докторські дисертації, які прийнято до захисту спецрадою Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Співробітниками НДІ проводиться робота з написання і підготовки до друку двох ґрунтовних колективних монографій, а також біобібліографічного словника-покажчика «Сучасні компаративісти-літературознавці України». Уже складено попередній список науковців, розроблена структура словарної статті.
НДІ активно займається науковим співробітництвом із закордонними організаціями та навчальними закладами. Влітку був підписаний договір про співробітництво між НДІ слов’янознавства та компаративістики і відомим польським університетом імені Марії Кюрі-Складовської в Любліні, який вже виконується конкретними справами.
Нещодавно як представник Європейського колегіуму польських і українських університетів у Любліні Циховська Е.Д. була членом журі на другому воєводському конкурсі декламації української поезії й прози. Крім того, Варшавський університет спільно з Фондом імені Юзефа Мяновського (Фонд підтримки науки) надали їй стипендію для наукового стажування в Центрі досліджень античної традиції Варшавського університету протягом жовтня–листопада 2007 р.
У наукових відрядженнях за кордоном побували всі співробітники НДІ (у Франції, Польщі, Македонії, Росії, Білорусії, Німеччині). Вийшли друком у зарубіжних виданнях наукові праці.
Науково-дослідним інститутом слов’янознавства та компаративістики разом із Інститутом філології БДПУ була підготовлена і успішно проведена 16 квітня 2008 року Міжнародна Інтернет-конференція «Українська література і слов’янський контекст». Видання наукових статей за матеріалами конференції готується до друку.
У дні роботи конференції її учасники, ознайомившись з доповідями колег, залучилися до активного їх обговорення у формі коментарів, питань, рекомендацій, а також дискусій на спеціально організованому форумі. Статистика засвідчила, що кожну публікацію переглядали від 6 до 23 разів, практично всі учасники висловили свої міркування стосовно запропонованих питань. Сторінка конференції в дні її проведення посіла одне з перших місць на університетському сайті за кількістю відвідувачів.
Отже, співробітниками НДІ університету проводиться серйозна потужна робота в руслі новітніх концепцій сучасного літературознавства та їх реалізації в науково-дослідній роботі викладачів, студентів, магістрантів, аспірантів. Зміцнюються наукові зв’язки з освітніми центрами зарубіжжя, які мають чималі перспективи. Проведення міжнародних та всеукраїнських наукових конференцій довело, що в Інституті філології БДПУ створилася наукова школа, що відзначали літературознавці – учасники конференцій з усієї України. У цьому є і велика заслуга співробітників НДІ.
Хоча філологи не створюють матеріальних цінностей, але вони роблять насамперед славу і авторитет своєму Університету, дбають про духовний та науковий потенціал нації. Діяльність Науково-дослідного інституту слов’янознавства та компаративістики як підрозділу університету є плідною, дієвою та перспективною.