Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

Четвертая Международная научно-практическая конференция "«Наука в информационном пространстве "(16 октября 2008 г .)

Мірошниченко О.О.

Харківський національний економічний університет

СУТЬ І РОЛЬ МАЛОГО БІЗНЕСУ В УМОВАХ ПЕРЕХОДУ ДО РИНКОВИХ ВІДНОСИН

Слово «Бізнес» в повсякденному житті можна почути, так само часто, як і «гроші, робота, сім'я». Так що ж насправді ховається під цим словом?

Одне з найпоширеніших визначень бізнесу говорить нам з вами, що «бізнес» - це будь-яка діяльність, направлена на отримання прибутку шляхом надання іншим необхідних товарів і послуг. Важливою частиною структури бізнесу, про яку я б хотів розповісти, є «малий бізнес».

Нарешті, розвиток малого підприємництва необхідний тільки тому, що вони дають життя старим великомасштабним підприємствам і в союзі з ними одержують значну вигоду як для себе, так і для ринкової економіки в цілому. Про це говорять наступні цифри: у США на малий бізнес припадає 34,9% чистого доходу, а в Японії 56,6% всієї продукції в оброблювальній промисловості виробляють підприємства малого бізнесу.

Що стосується України, той розвиток малого підприємництва почався ще в умовах соціалістичної економіки і свого найбільшого розмаху досягло в період ринкової трансформації. Так, за період з 1991 до 2008 року загальна кількість підприємств, які можна віднести до сфери малого підприємництва, виросла у декілька разів. У цьому секторі економіки працює більше 12% загальної кількості працівників, і який формує близько 8% валового внутрішнього продукту країни [1].

Фінансові ресурси малого підприємства - це частина грошових коштів у формі доходів і зовнішніх надходжень, призначених для виконання фінансових зобов'язань і здійснення витрат по забезпеченню розширеного відтворення.

Фінансові ресурси і капітал є головними об'єктами дослідження фінансів підприємства. В умовах регульованого ринку частіше застосовується поняття "капітал", який є для фінансиста реальним об'єктом і на який він може впливати постійно з метою отримання нових доходів підприємства. У цій якості капітал для фінансиста-практика - об'єктивний чинник виробництва. Таким чином, капітал - це частина фінансових ресурсів, задіяних малим підприємством в оборот і приносячих доходи від цього обороту. У такому значенні капітал виступає як перетворена форма фінансових ресурсів.

У такому трактуванні принципова відмінність між фінансовими ресурсами і капіталом малого підприємства полягає у тому, що на будь-який момент часу фінансові ресурси більше або рівні капіталу малого підприємства. При цьому рівність означає, що у підприємства немає ніяких фінансових зобов'язань і всі наявні фінансові ресурси пущені в оборот. Проте це не означає, що чим більше розмір капіталу наближається до розміру фінансових ресурсів, тим ефективніше підприємство працює [2].

У реальному житті рівності фінансових ресурсів і капіталу у працюючого підприємства не буває. Фінансова звітність будується так, що різницю між фінансовими ресурсами і капіталом не можна знайти. Річ у тому, що в стандартній звітності представлені не фінансові ресурси як такі, а їх перетворені форми - зобов'язання і капітал.

Правильне розуміння фінансових питань особливо важливе для малого бізнесу. Погана організація фінансової діяльності залишається однією з основних причин краху малих підприємств, і тому дуже важливо, щоб сам власник контролював прихід і витрату грошових коштів і прагнув передбачати потреби в них.

Питання фінансових ресурсів і фінансової стійкості (наприклад, скільки грошей на рахунку і в якому ступені погашення боргів впливає на роботу підприємства) вимагають постійної уваги, а рішення питань про витрачання засобів неможливе без достовірної інформації. Тому дуже важливий точний і постійний облік руху засобів.

Фінансова стійкість припускає, що підприємство:

- може сплатити всі поточні борги з доходу після отримання грошей від своїх замовників;

- в змозі погасити майбутні зобов'язання на основі очікуваного доходу з виручених засобів;

- має достатні суми для планових вкладень в основні засоби (машини, устаткування, транспорт і будівлі);

- має додаткові засоби для покриття незапланованих витрат або можливість одержати ці кошти у будь-який момент шляхом позики (кредиту) або продажу акцій [2].

У ідеальному варіанті ці чотири вимоги повинні забезпечуватися одночасно. Вони є ідеальним станом справ, відповідно вимогам управління малим підприємством. Основи фінансової стійкості - готівка і прибуток. Чотири названих вище вимоги припускають, що для виконання поточних зобов'язань підприємству необхідна готівка.

Для підтримки позитивного руху готівки краще всього одержувати прибуток з кожної операції і за допомогою системи фінансового контролю щонайшвидше перетворювати прибуток на готівку.

Таким чином, хоча отримання прибутку - необхідна умова позитивного руху готівки, воно жодним чином не є достатньою умовою. Необхідно організувати надійну систему отримання платежів з оплатою рахунків в точно встановленому порядку

Мале підприємництво – один з провідних секторів, який багато в чому визначає темпи економічного зростання, стани зайнятості населення, структуру і якість валового національного продукту. Розвиток малого бізнесу відповідає загальносвітовим тенденціям до формування гнучкої змішаної економіки, поєднання різних форм власності і адекватної їм моделі господарства, в якій реалізується складний синтез конкурентного ринкового механізму і державного регулювання крупного, середнього і дрібного виробництва. І якщо крупний бізнес – це скелет, вісь сучасної економіки, то все різноманіття дрібного і середнього підприємництва – м'язи, жива тканина господарського організму [3].

Особливо актуальна проблема упровадження на ринок малих підприємств у світлі останніх змін в економіці нашої країни. В умовах виходу з економічної кризи не можна не пригадати про підтримку малого бізнесу.

Поява великого числа фірм приведе до появи нових робочих місць, малим підприємством легше керувати в умовах нестабільного курсу національної валюти, та і це принесе реальні гроші до бюджету не тільки центру, але і регіонів, що особливо важливе.

Але щоб уникнути якомога більше помилок, які неминучі при утворенні нової течії в економіці України, спочатку слід повчитися на зльотах і падіннях інших країн в цій області і зрозуміти, які ж умови необхідні для розвитку дрібного підприємництва в нашій країні [4].

Спершу небагато статистики. Активне зростання частки малих підприємств в структурі економіки західних країн почало відбуватися з середини 70-х, початку 90-х років. На сьогоднішній день в найрозвиненіших країнах Заходу малі фірми складають 70-90% від загального числа підприємств. Для порівняння можна узяти, наприклад, США - де в малому підприємництві зайнято 53% всього населення, Японію - з її 71,7% і країни ЄС, де на аналогічних підприємствах працює приблизно половина працюючого населення. Тільки ці цифри говорять про величезну важливість підприємств малого бізнесу для економіки цих країн [5].

У цей час більшість вітчизняний підприємств зазнають фінансових труднощів, зв'язані як із зовнішніми загальнодержавними проблемами (нестабільність політичної ситуації, недосконалість законодавчої бази, неплатежі, спад виробництва), так і із внутрішніми проблемами - неефективний маркетинг, неефективне використання засобів, неефективний виробничий менеджмент, незбалансованість фінансових потоків. Сукупність перерахованих факторів викликає необхідність постійної діагностики фінансового становища підприємства з метою ранньої діагностики кризового розвитку підприємства й вироблення захисних механізмів антикризового керування фінансами залежно від виявлених факторів і сили їхнього впливу.

Література :

1. Антикризисное управление : Учеб . пособие для техн. ВУЗов / Под ред. Э.А. Минаева . – М.: Приор , 1998. – 432с.

2. Постанова Правління НБУ “Про затвердження Положення про застосування Національним банком України заходів вплИву до комерційних банків за порушення банківського законодавства” // Зібрання постанов Уряду України. – 1995. - №6.

3. Приказ Министерства экономики Украины «О методических рекомендациях относительно выявления признаков неплатежеспособности предприятия и признаков действий по сокрытию банкротства, фиктивного банкротства или доведение до банкротства» от 17. 01. 2004 г. №10.

4. Порядок проведения досудебной санации государственных предприятий (утвержден постановлением Кабинета Министров Украины от 17. 03. 2000 г. №515.

5. Бернстайн Л.А. Анализ финансовой отчетности: теория, практика и интерпретация. – М.: Финансы и статистика, 1999. - 203с.

6. Бланк И.А. Основы финансового менеджмента: В 2 т. – К.: Ника-Центр, 1999. – 592с.

7. Большой экономический словарь / П од ред. А.Н. Азрилияна . – М.: Энциклопедия, 1994. – 790с.

8. Бондарева Г.Г. Сутність політики антикризового фінансового управління та критерії діагностики банкрутства підприємства // Зовнішня торгівля: проблеми та перспективи: Зб. наук. пр . – Х., 1999. – Вип. І. – С. 34-39.