Наши конференции
В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций
II МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
II МНПК"Альянск наук: ученый ученому"
I Всеукраинская НПК"Образовательный процесс: взгляд изнутри"
II НПК"Социально-экономические реформы в контексте европейского выбора Украины"
III МНПК "Наука в информационном пространстве"
III МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
I МНПК "Качество экономического развития"
III МНПК "Альянс наук: ученый- ученому"
IV МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
I МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
IV МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
I НПК "Язык и межкультурная коммуникация"
V МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Качество экономического развития"
IV МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
ІІІ НПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
VI МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
МНПК «Проблемы формирования новой экономики ХХI века»
IV МНПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
IV МНПК "Современные проблемы инновационного развития государства"
VI МНПК «Наука в информационном пространстве»
IV МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
II МНПК студентов, аспирантов и молодых ученых "ДЕНЬ НАУКИ"
VII МНРК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
VI МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
VII МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНК "Теоретические и прикладные вопросы филологии"
VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"
IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"
I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»
I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)
I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)
Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)
IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)
Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)
V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)
VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)
V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)
IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)
Марценюк О.М.
Хмельницький економічний університет
Сучасний стан проблеми розвитку пізнавальної самостійності школярів
На сучасному етапі у центрі уваги таких наук як дидактика, психологія навчання та предметні дидактики знаходиться проблема розвитку пізнавальної активності та самостійності учнів, вершиною якої є прагнення учнів до активної, творчої діяльності в усіх видах розумової та фізичної праці. Ця проблема не є новою. Вона вивчалась і розроблялась такими відомими педагогами минулого як Коменський , Русо , Песталоці , Дістерверг , Ушинський тощо.
В той самий час ще й досі з педагогіки не викоренена концепція, яка зводить виховання і навчання до цілковитого систематичного впливу вихователів на вихованців, і яка є причиною виникнення одностороннього підходу до ролі учнів в навчально-виховному процесі. Школярі виступають в основному в ролі об’єктів виховання. Основним механізмом впливу часто залишається беззаперечна підкора у виконанні учнями встановлених правил і вказівок педагога [3].
Дотримання принципів дидактики, без сумніву, має визначне значення не тільки для забезпечення глибоких і міцних знань, але й для підвищення розвиваючого впливу навчання. Навчання не може бути успішним, якщо вчителем не ставиться задача озброїти учнів системою умінь та навичок навчальної діяльності – починаючи з уміння читати і писати до самостійного планування роботи, здійснення самоконтролю за її виконанням та внесенням наступних коректив. Від сформованості цих умінь в значній мірі залежить здатність дітей до навчання, темпи перетворення та засвоєння ними наукової і технічної інформації і в кінцевому результаті якість знань учнів [4, с.1].
Сучасний навчальний процес повинен представляти собою процес колективної пізнавальної діяльності учнів під керівництвом педагога і при активній участі кожного окремого учня. Саме в процесі свідомого засвоєння знань формується творче ставлення до вивчення і застосування знань, логічного мислення учнів та їх світогляду [3].
Говорячи про формування в учнів навчальної самостійності, необхідно мати на увазі дві сторони проблеми. Перша полягає в тому, щоб розвивати самостійність в пізнавальній діяльності, навчити школярів самостійно оволодівати знаннями, формувати своє світосприйняття; друга – в тому, щоб навчити застосовувати набуті знання в навчанні і практичній діяльності [1].
В той самий час зведення основної спонукальної сили навчання до досягнення цінних в практичному житті результатів має і негативний вплив на розумовий розвиток учнів, зокрема, нейтралізує дуже важливу внутрішню потребу до дослідження невідомого, пізнання нового, яке ще не зустрічалось у досвіді [3].
Для підвищення ефективності виховання пізнавальної самостійності необхідно враховувати психологічну сторону формування цієї якості, продумано відбирати оптимально розвиваючий вплив, враховувати досвід передової педагогічної практики, що вирішує ці питання [4].
В методичній літературі пропонують наступні шляхи розвитку пізнавальної самостійності особистості:
1) через організацію самостійних робіт, підбір і розв’язання навчальних задач (Е.Я. Голант , В.К. Майборода, Б.П. Єсіпов , М.Н. Скаткін та ін.);
2) через формування прийомів пізнавальної діяльності (Д.Н. Богоявленський , Е.Н. Кабанова-Миллер , Н.А. Менчинська , В.В. Давидов , Д.Б. Ельконін);
3) через використання узагальнених знань, що складають орієнтовну основу діяльності (П.Я. Гальперін , Н.Ф. Тализіна);
4) через навчання дітей елементам методологічних знань (І.Я. Лернер , П.І. Підласистий);
5) через розвиток самоконтролю навчальної діяльності (Л.І. Рувинський ).
До важливих умов, що сприяють розвитку пізнавальної самостійності, відносять: системність наростання пізнавальної складності навчальної роботи; різноманітність навчальної діяльності при оволодінні новим матеріалом за джерелом отримання знань; індивідуальний підхід; зв’язок навчального матеріалу з реальним світом [4].
Також досить важливим є встановлення найбільш суттєвих стимулів до активного навчання і безперервного прагнення розширювати та поглиблювати свої знання [3].
Самостійна діяльність учнів завжди складається з розумових операцій і практичних дій. Отже, розвиток самостійності мислення учнів є основою усієї їхньої діяльності. І тому завданням вчителя є виховання і розвиток самостійного мислення учнів в цілому та пізнавальної самостійності зокрема.
Література:
1. Усова А.В., Бобров А.А. Формирование у учащихся учебных умений . - М.: Знание , 1987. – 79 с.
2. Коротяев Б.И. Учение – процесс творческий . – М.: Просвещение , 1989. – 159 с.
3. Дидактика средней школы . Некоторые проблемы современной дидактики: Учеб . пособие для студентов педагогических институтов / Под ред . М.А.Данилова, М.Н. Скаткина . – М.: Просвещение , 1975. – 304 с.
4. Половникова Н.А. Вопросы развития познавательной активности и самостоятельности школьников . Учебные записки. – Казань: Татарское книжное издательство , 1968. – 203 с.
5. Скаткин М.П. Активизация познавательной деятельности учащихся в обучении . Материалы к научной конференции по дидактике (11-13 мая ) / НИИ общего и политехнического образования АПН РСФСР – М.: Библиотека института , 1965. – 48 с.