Наши конференции
В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций
II МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
II МНПК"Альянск наук: ученый ученому"
I Всеукраинская НПК"Образовательный процесс: взгляд изнутри"
II НПК"Социально-экономические реформы в контексте европейского выбора Украины"
III МНПК "Наука в информационном пространстве"
III МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
I МНПК "Качество экономического развития"
III МНПК "Альянс наук: ученый- ученому"
IV МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
I МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
IV МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
I НПК "Язык и межкультурная коммуникация"
V МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Качество экономического развития"
IV МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
ІІІ НПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
VI МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
МНПК «Проблемы формирования новой экономики ХХI века»
IV МНПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
IV МНПК "Современные проблемы инновационного развития государства"
VI МНПК «Наука в информационном пространстве»
IV МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
II МНПК студентов, аспирантов и молодых ученых "ДЕНЬ НАУКИ"
VII МНРК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
VI МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
VII МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНК "Теоретические и прикладные вопросы филологии"
VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"
IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"
I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»
I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)
I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)
Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)
IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)
Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)
V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)
VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)
V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)
IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)
К.е.н . Абсава Л.О.
Інститут економіки та прогнозування
ОСОБЛИВОСТІ ЦІНОУТВОРЕННЯ В АГРАРНІЙ СФЕРІ РОЗВИНУТИХ КРАЇН
У розвинених країнах особливості ціноутворення на продукцію сільського господарства багато в чому пов'язані зі специфікою ринку цієї продукції, з особливостями дії законів попиту і пропозиції в сільському господарстві. Характерною рисою ринку сільськогосподарської продукції Західних країн є перевищення рівня пропозиції над рівнем попиту. Це обумовлює тенденцію до формування цін на сільськогосподарську продукцію на заниженому рівні, що відбувається завдяки швидкому росту пропозиції і повільного росту попиту на неї. Дане явище пояснюється декількома причинами.
По-перше, високими темпами науково-технічного прогресу, які з часом зачіпають і сільське господарство, що забезпечують значне зростання продуктивності праці та продуктивності аграрного виробництва.
По-друге, стійке перевиробництво пояснюється тим, що сільськогосподарські товаровиробники продовжують виробництво в колишніх або навіть зростаючих масштабах в умовах відносно низьких цін, оскільки вони відчайдушно намагаються утримати свій дохід на колишньому рівні.
По-третє, причиною перевищення пропозиції над попитом є проблема фіксуванні активів у аграрному виробництві. Вкладати капітал завжди легше, ніж вилучати його з виробництва.
По-четверте, слід відзначити важливу роль очікувань. У розвинених країнах поведінка фермера може визначатися як реальним рухом цін, так і очікуваннями їх зміни. Так, зниження цін в деякому році може й не мати впливу на рівень виробництва сільськогосподарської продукції, якщо фермери не очікують зниження і в наступні роки.
По-п'яте, в останню чергу стійкого перевищення пропозиції над попитом у сільському господарстві є постійний надлишок ресурсів на селі. Надлишок ресурсів призводить до надлишку пропозиції. Можна було б припустити, що міжгалузева конкуренція, ринковий механізм повинні були б привести до масового переливання надлишкових ресурсів з сільського господарства з відносно низьким рівнем цін і доходів у більш дохідні несільськогосподарських галузі, що призвело б до зменшення пропозиції на аграрному ринку. Такий перелив відбувається, але він не призводить до повного вирівнювання цін і доходів, так як відплив ресурсів з села утруднений з-за іммобільності ресурсів у сільськогосподарському виробництві.
Перелив надлишкових ресурсів в інші сфери діяльності в промисловості може здійснюватися на тому ж підприємстві шляхом його перепрофілювання. Тут часто є можливість за допомогою колишніх виробничих ресурсів організувати виробництво іншої продукції, на яку є попит. У сільському ж господарстві з-за специфічних особливостей виробничих ресурсів така можливість практично відсутня. Відносний надлишок ресурсів у сільському господарстві призводить до того, що на виробництво сільськогосподарської продукції витрачається надлишкова кількість сукупного робочого часу, що зумовлює сталий виробництво зайвої продукції.
Збільшення ж попиту на сільськогосподарську продукцію виявилося не в змозі встигають за зростанням його пропозиції. Тому що в західних країнах рівень доходів населення при високорозвиненим сільськогосподарському виробництві дозволяє наситити попит по більшості видів продуктів харчування на рівні науково обґрунтованих норм споживання і вище. Продукція агровиробників відрізняється від інших видів товарів і послуг тим, що зростання фізичної потреби в ній має певні межі. У якийсь момент, коли у людей продукти харчування в надлишку, зростання загального обсягу їхнього споживання повинен припинитися. Згідно зі статистикою, збільшення доходу на душу населення в цілому призводить до менш ніж пропорційного росту витрат на продукти харчування. Ця природна закономірність вперше була помічена в ХIХ столітті німецьким статистикою Ернст Енгель і названа "законом Енгель ".
Іншим чинником, що стримує зростання попиту на сільськогосподарську продукцію, є низький темп приросту населення в розвинених країнах. М. Трейсі пише: «... середній показник щорічного природного приросту в країнах ЄС, який в 60-х роках становив близько 0,8%, у 90-ті роки впав до показника нижче 0,2%» [2] .
Є також і інші демографічні та соціальні фактори, які можуть зробити істотний вплив на попит сільськогосподарської продукції в розвинених країнах. Одним з таких факторів є все зростаюче старіння населення. Підраховано, що у країнах ЄС в цілому частка осіб старше 60 років збільшиться до 27% до 2020 року, причому серед літніх людей повинна зрости частка жінок [2].
Дуже важливим фактором, що викликає відставання попиту від пропозиції, є нееластічность попиту на сільськогосподарську продукцію за цінами. Оскільки в розвинутих країнах потреби населення в продуктах харчування в основному задоволені, попит на сільськогосподарську продукцію не може зрости, навіть якщо ціни на неї значно знижуються. Американські вчені С.Л. Брю і К.Р. Макконнелл вважають: «...для фермерської продукції в цілому коефіцієнт еластичності складає від 0,20 до 0,25. Ці цифри говорять про те, що ціни сільськогосподарських продуктів повинні були б знизитися на 40-50% для того, щоб споживачі збільшили свої закупівлі всього лише на 10%» [1]. Більшість же промислових товарів коефіцієнт еластичності попиту більше 1,00, що означає високу ступінь залежності зміни величини попиту від зміни ціни. Невелике зниження у цій галузі цін може викликати набагато більший обсяг зростання величини попиту. Загальна сума доходу збільшується, незважаючи на зниження цін за рахунок росту обсягу продажів.
З усього вищевикладеного зрозуміло, що в країнах з розвиненою ринковою економікою рівень пропозиції сільськогосподарської продукції значно перевищує рівень його попиту. Відмінності в особливостях дії законів попиту і пропозиції і формування ринкового рівноваги на ринках промислової і сільськогосподарської продукції стали причиною того, що між цими галузями склався стійкий диспаритет цін на користь промисловості.
В даний час в нашій країні на ринку сільськогосподарської продукції також спостерігається перевищення рівня пропозиції над рівнем попиту. Як відомо, перехідна економіка почалася з падіння реальних доходів населення, скорочення попиту і, відповідно, з падіння виробництва і пропозиції сільськогосподарської продукції. Спад виробництва відбувається при ненасичених потреби у більшості продуктів харчування, при їх абсолютному недовиробництві . Особливістю ринкової кон'юнктури в цих умовах є те, що пропозиція сільськогосподарської продукції та продовольства скорочується повільніше, ніж попит на них. Це пов'язано з нееластічностью виробництва і пропозиції аграрної продукції, а попит на продовольство, навпаки, еластичним за доходами населення.
Незважаючи на те, що в даний час ринок сільськогосподарської продукції в нашій країні має деяку схожість з ринками західних країн, застосовувати аграрну політику згортання державної підтримки в наших умовах не можна. Специфіка аграрного ринку в перехідній економіці та особливість дії на ньому законів попиту та пропозиції обумовлюють іншу спрямованість політики державного регулювання ринкових цін. Головна причина цього полягає в тому, що попит на продовольство в перехідній економіці еластичний за доходами населення, так як тут не досягнуть ще межа насичення потреб. У зв'язку з цим державне регулювання аграрного ринку має бути спрямована на розширення попиту на продовольство і сприяти зниженню рівня витрат агровиробників
Така політика може створити сприятливу кон'юнктуру на ринку сільськогосподарської продукції і тим самим стимулювати зростання його пропозиції та виробництва.
Література:
1. Макконнэлл К.Р., Брю С.Л. Экономикс : принципы , проблемы и политика : В 2-х т. /Пер. с англ. 11-го изд . - М.: Республика , 1992. - Т. 2.
2. Трейси М. Сельское хозяйство и продовольствие в экономике развитых стран : Введение в теорию , практику и политику /Пер. с англ. - СПб .: Экономическая школа, 1995.